Novosti
Fight: rezistivni vs. kapacitivni ekran
Ocijeni novost:

Fight: rezistivni vs. kapacitivni ekran

Autor: | 29.09.2010 u 16:01

Koji je ekran osjetljiv na dodir bolji - rezistivni ili kapacitivni? Saznajte što stoji iza svake od ovih tehnologija te koja je zaista bolja.


Rezistivni ekrani


Rezistivni ekrani se koriste kod mobitela, PDA uređaja, PNA i GPS uređaja. Kod rezistivnog ekrana osjetljivog na dodir tanak jaz razdvaja dva metalna sloja koji su pod različitim naponom, Jaz se zatvara pritiskanjem po ekranu, i to u trenutku kad se dvije metalne folije dodirnu. Taj dodir uzrokuje promjene u naponu. Kontrolni čip zatim izračunava položaj dotaknute točke na temelju stupnja promjene.


Tehnologija rezistivnih ekrana je iznimno jeftina i jednostavna za upotrebu. Ako ste ikada koristili rezistivni ekran onda znate da je dovoljan samo dodir olovkom ili pritisak prstom po ekranu. Što znači, ako koristite stylus, nema prljanja ekrana prstima i nema otisaka prstiju. Osim toga, preciznost je na strani rezistivnih ekrana, za razliku od kapacitivnih.


Najveća mana rezistivnih ekrana je što ne omogućuje pritisak na više mjesta istovremeno odnosno multitouch. Još jedan nedostatak - rezistivni ekrani propuštaju 70-75 posto svjetlosti.

 



Kapacitivni ekrani


Kapacitivne ekrane osjetljive na dodir sve češće viđamo na (uglavnom skupljim) mobitelima, na novim tabletima, a pojavili su se poslije rezistivnih ekrana.


Kapacitivni ekran je prekriven tvrdim staklom ili plastičnom pločom. Naime, slojevi mrežastog električnog vodiča „lebde“ ispod električnog polja koje se stvara „iznad“ zaslona. Kad se dodirne ekran utječe se na električno polje, a na temelju toga se definira lokacija dodira.


Ne funkcioniraju ukoliko se koristi stylus ili neki drugi predmet, nego se obavezno mora koristiti prst. Jedna od najvećih prednosti kapacitivnih ekrana je multitouch odnosno omogućuje istovremeni pritisak s više prstiju na više mjesta na ekranu. Druga prednost je propusnost svjetla - iznimno je dobra.


Ipak, kapacitivni ekrani imaju visoku cijenu pa se stoga ugrađuju u skuplje mobitele, što u konačnici povećava i cijenu samog uređaja. Osim toga, s obzirom da se njima upravlja samo prstima, stalno se i prljaju te na njima ostaju otisci prstiju. Nešto su manje precizni na malim dodirnim površinama, ako ih se usporedi s rezistivnim ekranima. 


Info

Komentari

adnan ado

14. ožujka 2013 - 17:38 Prijavi neprimjeren komentar

koliko je para ako je 90 kupit cu

Odgovori


Moglo bi te i ovo zanimati...
 

Info

Croadria predstavila odličan affiliate program