Novosti
Ne bacajte mobitele u smeće!
Ocijeni novost:

Ne bacajte mobitele u smeće!

Autor: | 31.05.2010 u 18:31

Mobitel koji se nalazi pored vas, dok čitate ovaj tekst, krije u sebi mnoge opasne materijale i tvari, o kojima zasigurno nikada ne razmišljate. Ništa bezazlenija situacija nije niti s računalom na kojem čitate ovaj tekst.



Velik postotak hrvatskih građana nakon kupovine novog mobitela i dalje svoj stari čuva mobitel u ladici, a istraživanja pokazuju kako se radi o 60 posto vlasnika mobitela. Ipak, svi ti sačuvani mobiteli jednog će dana, prije ili kasnije postati suvišni i završit će u smeću.


S obzirom da mobiteli, kao i cjelokupni električni i elektronički uređaji i oprema spadaju u opasne otpade zbog opasnih komponenti koje sadrže, ne bi nikako smjeli završiti u smeću.


Posjetili smo reciklažni pogon u vlasništvu tvrtke Spectra Media, u Donjoj Bistri, u kojem se zbrinjavaju rabljeni mobiteli i ostali električni i elektronički uređaji. Povod nam je bila HT-ova akcija ekološkog zbrinjavanja mobitela, u kojoj je od 2005. godine prikupljeno oko 80.000 mobitela, koji su reciklirani u pogonu Spectra Medije koji ima kapacitet prerade od 18.000 tona godišnje.


Tijekom najnovije akcije, koja je upravo u tijeku, HT-ovci očekuju da će prikupiti oko 10.000 mobitela, a tijekom ove godine mijenjaju i centrale (koje imaju masu oko 25 tona), čime će se također ekološko zbrinjavanje nastaviti.


EE otpad je opasan otpad


Električni i elektronički otpad (EE otpad) spadaju u opasne otpade (sav se otpad inače dijeli na neopasni, opasni i inertni), a zbrinjavanjem i obradom e-otpada dobivaju se sekundarne sirovine koje se ponovo mogu koristiti u procesu proizvodnje novih uređaja.


U pogonu koji smo posjetili moguće je zbrinjavanje svih uređaja osim velikih kućanskih aparata, a osim mobitela u posljednje se vrijeme najviše zbrinjavaju stari CRT televizori i računalni monitori. Jasno, ove se godine cijela Hrvatska digitalizira televizijskim signalom.


Sva elektronika sadrži baterije i one se obavezno moraju izdvojiti, a naročito su opasne nikal-kadmij baterije. Baterije se ne recikliraju u ovom pogonu nego se odvajaju i šalju dalje (u tvrtku CIAK). Osim baterija, odvajaju se plastika i štampana ploča, a odvajanje plemenitih metala (zlata i srebra) sa štampane ploče putem kemijskih procesa ne obavlja se u Hrvatskoj, radi složenosti procesa.


Na primjer, plastika koja se koristi za mobitele sadrži u sebi brom (odnosno, radi se o bromiranoj plastici). Obična plastika ne bi izdržala temperature koje se stvaraju u mobitelu, te bi se mogla otopiti ili pak zapaliti. Stoga se plastici dodaje brom kako bi plastika bila otporna na visoke temperature. Prilikom recikliranja odnosno spaljivanja bromirane plastike došlo bi do ispuštanja toksičnih dioksina koji su opasni po zdravlje.


Stoga se takva plastika izvozi u Austriju gdje postoji pogon za zbrinjavanje takve plastike na siguran način (plastika se u takvim pogonima spaljuje na 1200 stupnjeva kako se ne bi oslobodio otrovni plin dioksin).
Nebromirana plastika, željezo i staklo se recikliraju i dalje koriste kao sekundarne sirovine.


Pratili smo ručni proces odvajanja komponenti mobitela, s kojeg je već prethodno bila uklonjena baterija. Djelatnicima su za cijeli proces potrebne jedna do dvije minute, a u ciklusu se u posebne posude odvajaju dijelovi mobitela koji idu u sljedeće faze recikliranja. Do sada je u ovom pogonu reciklirano oko 4 tone mobitela. Zanimalo nas je i da li mobiteli ipak mogu dospjeti natrag na crno tržište, a u Spectra Mediji su nas razuvjerili kako to nije moguće. 


Djelatnost kojom se bave u Spectra Mediji zahtijeva i edukaciju djelatnika, ali uglavnom se recikliraju stari uređaji sa starim tehnologijama starima od 5 do 10 godina. Na primjer, još uvijek nisu zbrinuli niti jedan iPhone, a imaju i jako mali broj LCD i plazma televizora.


Količina elektroničkog otpada svake godine raste u cijelom svijetu, uređaji se sve kraće koriste, stoga nemojte svoj stari mobitel, laptop, printer ili neki drugi uređaj samo baciti u kantu s ostalim smećem. Pripazite i na baterije. Nazovite besplatni broj 0800-444-110.


Opširan tekst o ovoj temi objavit ćemo u časopisu Vidi.










 



Info

Komentari

alagovac

08. travnja 2013 - 13:30 Prijavi neprimjeren komentar

gdje mogu da se prodaju ploce od mobilnih telefona

sajdin

21. siječnja 2013 - 14:46 Prijavi neprimjeren komentar

Zdravo otvorio sam stari telefon povadio sve sto lici na zlato,ali kada sam prinjeo magnet sve je pokupio sto znaci da nije zlato?Eh koji su to plemeniti metali i da li je moguce da se to prodaje negdje??? Volio bi da mi neko objasni sta i kako ?

marko

14. prosinca 2012 - 14:11 Prijavi neprimjeren komentar

jel ima zlata u ldc-u

sarabehic

22. siječnja 2012 - 01:44 Prijavi neprimjeren komentar

ako neko treba savjet gdje tacno potraziti npr zlato u stare racunala ili tv mobiteli moja mail adresa je ili podijeliti misljenje o nacinu potraznje mozda neko zna neki laksi nacin zdravljejeljepota@gmail.com

sarabehic

22. siječnja 2012 - 01:42 Prijavi neprimjeren komentar

Super tekst, ali bilo bi lijepo dopisati uz brigu i mogucnost zarade narocito za ljude bez krova nad glavom, ili pak one sa krovom bez korice kruha, u starim televizorima,racunalima,mobitelima nalazi se i plemeniti metali poput zlata, i dr, malo, ali dovoljno onome koji nema sta za dorucak.Svako malo se sjetim Konzuma i mogucnosti prodaje plasticni flasa i ostalih flasa, i dr zemalja koje su omogucile i onome koji nema nista da ima bar jesti Tako isto mislim da treba narod da zna da laptop stari nije za baciti na reciklazu, jeste poslije,to malo plementiog metala, ali vec 10-tak njih,moze se lijepo nesto zaraditi. Nadam se da cete dopustiti moj dopunski komentar ili kao samo komentar sto i jeste,
zelim vam uspjesnu novu 2012

srdacni pozdravi

Odgovori


Moglo bi te i ovo zanimati...
 

Info

Croadria predstavila odličan affiliate program