Gdje je završio vaš stari mobitel? U smeću, još je uvijek u ladici ili ste ga ekološki zbrinuli? Kupili ste novi LCD TV, a stari tijekom glomaznog otpada planirate baciti u smeće?
A za računalo se više niti ne sjećate - vjerojatno je završilo u nekom kontejneru.
S obzirom da mobiteli, kao i cjelokupni električni i elektronički uređaji i oprema spadaju u opasne otpade zbog opasnih komponenti koje sadrže, ne bi nikako smjeli završiti u smeću. U Hrvatskoj se već nekoliko godina provodi skupljanje EE otpada (električni i elektronički otpad).
Velik postotak hrvatskih građana nakon kupovine novog mobitela i dalje svoj stari mobitel čuva u ladici, a istraživanja pokazuju kako se radi o 60 posto vlasnika mobitela. Ipak, svi ti sačuvani mobiteli jednog će dana, prije ili kasnije postati suvišni i završit će u smeću.
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva reguliralo je Zakonom o otpadu skupljanje i zbrinjavanje EE otpada dodjelom koncesije za ovu djelatnost firmi Flora d.d. Virovitica. Kao ugovorni partner SPECTRA MEDIA d.o.o. obavlja ovu djelatnost na području grada Zagreba i Zagrebačke županije.
SPECTRA MEDIA se obavezuje da će besplatno – na Vaš poziv – u roku od 30 dana preuzeti sav EE otpad, te Vam izdati „Potvrdu o primopredaji EE-otpada“. Ovom potvrdom zadovoljili ste odredbe Pravilnika o gospodarenju otpadnim EE uređajima i opremom jer ste svoj otpad predali ovlaštenom sakupljaču.
Kako izgleda tehnologija obrade EE otpada?
U skladu sa državnom koncesijom za obavljanje poslova recikliranja i obrade otpadnih električnih i elektroničkih uređaja i opreme za područje Republike Hrvatske, SPECTRA MEADIA d.o.o. izgradila je dva pogona: u Donjoj Bistri “Tehnički centar za proizvodnju metalnih prerađevina recikliranjem EE otpada” i pogon u Virovitici.
U pogonu u Virovitici vrši se primarna obrada EE otpada koja obuhvaća ručno odvajanje i separaciju sakupljenog otpada.
Dolazi do odvajanja opasnih komponenti kao što su baterije, toneri, elektrolitski kondenzatori, živini prekidači, ulja i HCFC plinova. U istoj fazi se odvajaju i vrijedene komponente: elektromotori, žice, štampane ploče i transformatori. Plastični dijelovi i staklo se prešaju i usitnjavaju.
Ovako rastavljeni i sortirani uređaji odvoze se u pogon u Donjoj Bistri gdje je izgrađena prva tvornica za recikliranje EE otpada u ovom dijelu Europe. Kapacitet prerade je 12.000 t/ godišnje u jednoj smjeni. Cjelokupno upravljanje linijom za recikliranje je automatizirano, a sustav je zatvorenog tipa te predstavlja najmoderniju tehnologiju u recikliranju koja ne zagađuje okoliš i zadovoljava stroge norme zaštite na radu.
Rezultat recikliranja su vrijedne sirovine kao što su željezo, bakar aluminij, mesing, bakrena žica. One se prodaju kao sekundarne sirovine i vraćaju natrag u proces proizvodnje novih uređaja. Time smanjujemo eksploataciju prirodnih resursa i čuvamo našu planetu za buduća pokoljenja.
Količina elektroničkog otpada svake godine raste u cijelom svijetu, uređaji se sve kraće koriste, stoga nemojte svoj stari mobitel, laptop, printer ili neki drugi uređaj samo baciti u kantu s ostalim smećem. Nazovite besplatni broj 0800-444-110.
Više informacija o zbrinjavanju električnih i elektroničkih uređaja možete saznati u ovoj brošuri.
operime srao sam
operime srao sam