Najjače mobitele današnjice sučelili smo na najvećem foto testu. Tko su pobjednici?
Donosimo tradicionalni ljetni Mobilov foto-test. Iako od smartphoneova ove godine i nismo očekivali neke veće inovacije, ostali smo pomalo iznenađeni. Očekivali smo lagane napretke u softveru, a još manje u hardveru, poput dodatnog povećanja piksela i veličine senzora. No međutim, dočekala su nas dva rješenja s dvije glavne kamere! Iako koncept dvije glavne kamere nije nova stvar, u ovogodišnjim modelima, koncept je nešto drugačiji. Pogledamo li u prošlost, nalazimo modele poput HTC-ovog Evo 3D i LG-jevog Optimusa 3D iz 2011. koji su svoje dvije kamere koristili za stereoskopski 3D. Odemo li u nešto bližu 2014., pronaći ćemo također HTC-ov One M8 koji je dvostruke ultrapiksel kamere od 4 megapiksela koristio za dodatno ugađanje fokusa nakon snimanja fotografije.
Ovogodišnji dvooki modeli pak imaju sasvim drugačije koncepte. LG G5 koristi dvije potpuno različite kamere s potpuno različitim lećama. Glavna kamera sadrži uobičajeniju uskokutnu leću ispred 16 megapikselnog senzora, a kada usporedimo kvalitetu fotografija s prethodnikom, lako bismo mogli zaključiti da se radi o istom senzoru, s dotjeranijim softverom. Druga kamera je nešto zanimljivija, makar broji upola manje piksela, njih 8. Ispred drugog senzora se pak nalazi širokokutna leća, koja svoj puni smisao dobiva u 16:9 kadru, koji dodatno nudi širi prikaz. Obje kamere su otprilike u jednakoj razini po kriteriju boja, kontrasta i šuma, no 16-megapikselna kamera je očekivano oštrija. U obzir ocjenjivanja smo uzeli samo glavnu, 16-megapikselnu kameru, budući da i ostali modeli ne posjeduju širokokutne kamere, stoga bi usporedba s njima bila nezahvalna. Međutim, u testu ćete i pronaći fotografije sa širokokutne kamere, kako biste stekli bolji dojam u razlici fotografiranja.
Drugi model s dvije kamere, Huawei P9, koristi dvije potpuno jednake leće i dva potpuno jednaka senzora s malenom promjenom. Dodatnoj leći nedostaje Bayer filter, koji dozvoljava senzoru raspoznavanje valnih duljina boja, no zauzvrat pruža mnogo više informacija o kontrastu, oštrini i svjetlosti, budući da propušta, kako Huawei i Leica tvrde, 3 puta više svjetlosti. Veoma zanimljiv koncept, koji pak u našem testiranju i nije prošao najbolje. Primijetili smo kompletna zamućivanja kadra bez ikakvog logičnog razloga, primjerice kompletno zamućenu travu ili natpis unutar kadra. Pretpostavljamo da se radi o softverskom bugu kojeg Huawei mora riješiti, budući da su ostale karakteristike kamere veoma dobre.
Neke stvari se nisu mijenjale, poput Sonyjevog Exmor senzora s 23 megapiksela, kojeg u ovom testu nalazimo čak dva puta, jednom u Xperiji Z5 Premium, a drugi u Xperiji X. Pomalo se arhaičnim čini imanje tako velike količine piksela spram konkurencije, no Sony i dalje nudi relativno pristojne performanse, koje ipak nisu u konačnici dovoljno dobre za tron. No, u usporedni test smo ubacili ova dva Sonyjeva modela, kako bismo imali uvid u napredak softvera kamera na smartphoneima, nešto na čemu Sony konstantno radi i hvata konkurenciju. Gledajući unazad, Sony je uvijek nudio jedne od najboljih senzora za fotografiranje, koji su bili iznevjereni osrednjim softverom. Možemo izvijestiti da je stanje poboljšano, a Xperia X s novijim softverom iz senzora izvlači više nego prije.
Druge su pak kamere krenule putem povećavanja senzora i pojedinačnog piksela, što u konačnici rezultira i većim propuštanjem svjetla kroz leću na senzor. U fotografiranju nekim modelima pomaže i laserski autofokus koji nudi osjetno brže hvatanje kadrova.
Optičke stabilizacije kadrova ove godine ima nešto manje, a mnogi proizvođači su se poslužili digitalnom stabilizacijom, koja iako nije u razini optičke nudi ipak dozu stabilizacije. Do nekih specifikacija uopće nismo mogli niti doći, budući da su proizvođači njih odlučili zadržati u tajnosti. No, nije sve u specifikacijama, već u kvaliteti slika koje mobiteli mogu proizvesti.
Kako smo testirali
Kako bismo dobili što pouzdanije rezultate, koristili smo stativ koji ne bismo micali iz kadra već bismo samo u njega umetali mobitele, pokušavajući leće dovući uvijek na približno jednako mjesto. Time smo pokušali maksimalno ukloniti ljudski faktor, ponajviše trešnje ruku što bi na mobitelima bez stabilizacije moglo izazvati zamućenje, ponajviše u noćnoj fotografiji kada uređaji balansiraju ekspoziciju i podizanje ISO balansa. Nemirnije ruke rezultiraju manjom ekspozicijom, tj. otvorenosti leće za hvatanje svjetlosti, a manjom ekspozicijom se podiže ISO, koji pak rezultira šumom. Šum je pak i prisutan bio u dnevnim uvjetima, zbog nešto agresivnije obrade fotografija pri pohrani, ponajviše na Samsungu. Sve su fotografije okinute u vrlo kratkom vremenu kako se ne bi promijenili svjetlosni uvjeti.
Dobivene fotografije smo potom podijelili na dnevne i noćne, nakon čega smo im dali ocjene prema kriterijima, kojima bi potom računali srednje vrijednosti kako bismo došli do konačnog zaključka. Detaljnije smo ocjenjivali dnevne i noćne fotografije, što se može i vidjeti iz naših tablica.
Rezultati foto testa
Nakon druženja s Microsoftovim Excelom u kojem smo obradili podatke, dolazimo do zaključka da je LG G5 ove godine najbolji foto mobitel. Njegov prethodnik, LG G4, prošle godine je završio na trećem mjestu, ispred para iz Applea, iPhonea 6s i 6s Plus. Čini se da je LG poradio na softveru te uspio nadoknaditi ono malo što mu je nedostajalo prošle godine spram Applea. Tako je iPhone SE, koji ima jednak senzor kao 6s, završio na drugom mjestu naše tablice.
Treće mjesto, rekli bismo, konačno, pripalo je HTC-u, koji je u zadnjih par generacija nudio propale eksperimente s kamerom te se konačno odlučio na konvencionalniju rutu, čime je kvaliteta fotografija osjetno bolja. Sonyjev par je zauzeo četvrto i peto mjesto, što je i logično, budući da se radi o jednakoj kameri s drugačijim softverom. Samsungov Galaxy S7 u usporedbi s ostalim modelima na testu je završio nešto niže, zbog agresivnije obrade slika, koja rezultira nešto većim digitalnim šumom i slabijim kontrastom, od čega pomalo pate i boje. Nekadašnji kralj mobilne fotografije, Nokijina, tj. Microsoftova, Lumia serija je završila na predizanjem mjestu, zbog relativno loše noćne fotografije. Noćna fotografija je i Huawei P9 koštala boljeg plasmana, koji dnevnu fotografiju (ako zanemarimo zamućenja) ima u razini najboljih.
Ovo su finalni rezultati našeg foto testa
Sve fotografije s testa možete pogledati i sami ih usporediti na ovom linku foto testa
Pročitajte i naše prethodne foto testove:
VELIKI FOTO TEST: 14 najboljih kamera na mobitelima (11/2015)
Veliki ljetni Mobil.hr FOTO TEST 2015 (1)
Veliki ljetni Mobil.hr FOTO TEST 2015 (2)
VELIKI FOTO TEST: Najjači foto-mobiteli u 2014. godini
slab vam je test, sasvim druge rezultate ima najbolji site za testiranje kamera DxOMark
http://www.bosnaonline.org/forum.php/viewtopic.php?f=178&t=3117&p=9397#p9397