Preostalo je još samo nekoliko dana do gašenja analognog signala na području regije D5, odnosno u Istri i Primorskoj-goranskoj županiji. Svi koji se na vrijeme ne budu pripremili za novo digitalno doba, neće moći pratiti TV programe zemaljskih televizija u Hrvatskoj. A takvih je, prema dostupnim podacima iz regije D5, oko 30%. Na razini cijele Hrvatske 53% stanovništva već je spremno za digitalno doba.
Zemaljski prijam TV signala u Hrvatskoj koristi 73% gledatelja, 11% ih televiziju prati putem kabelske mreže, 15% preko IPTV-a, a 9% putem satelita. Jasno, određeni dio građana koristi i više od jednog načina prijama signala, pa ukupni postotak prelazi 100%, ukoliko bi se zbrojili postoci.
Naime, tijekom ove godine na području cijele Hrvatske prestat će emitiranje analognog televizijskog signala, koji će biti zamijenjen kvalitetnijim digitalnim signalom. Prve su na redu Istarska i Primorsko-goranska županija koje su pokrivene s 98% signala, a analogni signal četiri programa nacionalnih televizija će se isključiti 26. siječnja u 23.59. Ipak, analogni će se signal u pojedinim dijelovima i dalje moći uloviti, a to će biti na lokacijama na kojima će biti problema s prijamom digitalnog signala. Multipleks u A području rezerviran je za javnu televiziju, dok je multipleks u B području rezerviran za komercijalne televizije.
U Istri još od 1950. godine stanovnici imaju određenih problema s prijemom TV signala, a tome je, osim specifičnog terena, pridonio i pojačani signal talijanskih televizijskih TV kuća.
Kako do signala?
Kako bi se uhvatio digitalni TV signal potrebno je imati i odgovarajući digitalni DVB-T prijamnik, a za čiju su kupnju pretplatnici Hrvatske radio televizije dobili i vaučere s kojima ostvaruju popust pri kupnji samog prijamnika. Vaučeri donose popust od 75 kuna, što je popust na cijenu uređaja od oko 35%. Inače, Hrvatska je jedina zemlja, osim SAD-a, koja je sufinancirala kupnju prijamnika i tako svojem stanovništvu olakšala prelazak na digitalni signal. U Europi je već 10 zemalja prešlo na digitalno emitiranje, a do kraja godine još će ih pet to učiniti. Susjedna Slovenija je među tih pet zemalja, dok će Mađarska to učiniti tijekom sljedeće godine.
Digitalni prijamnik ne moraju kupovati vlasnici televizora koji imaju ugrađen digitalni prijamnik te gledatelji koji televizijski signal primaju putem infrastrukture kabelskih i IPTV operatera. I dok se u posljednje vrijeme krivo nagađalo kako za prijam digitalnog TV signala nije potrebna antena, istina je kako bez antene nema niti prijama signala. Ono što je svakako korisno za znati je da su lokacije digitalnih odašiljača iste kao i za analogne, pa nije potrebno preusmjeravati već postavljene antene.
Oko 63 milijuna kuna za digitalizaciju
Predstavljeno je sve ovo danas u uredu središnjeg ureda za e-Hrvatsku, a saznali smo i da ćemo tijekom ove godine dobiti još tri nacionalna TV programa. U tijeku je javni poziv regionalnim TV kućama koje putem digitalnog signala mogu emitirati svoj signal na nacionalnoj razini, dok se ne raspiše natječaj, u kojem će se odlučiti koje će tri kuće i dalje nastaviti emitirati svoj signal na nacionalnoj razini.
Do kraja godine nacionalne TV kuće trebale bi krenuti s emitiranjem TV signala u formatu 16:9, a tehnički uvjeti omogućit će i emitiranje EPG-a s hrvatskim znakovljem. Jasno, ukoliko se TV kuće odluče ponuditi gledateljima ovaj servis.
Za digitalizaciju Hrvatske rezervirano je 61 milijun kuna, a iz tog se iznosa financiraju vaučeri za građane, koji su već svi podijeljeni i koji se mogu iskoristiti do kraja ove godine. Zanimljivo je da su pojedini trgovci povećali cijene digitalnih TV prijamnika, kako bi dodatno zaradili na građanima koji uređaj žele kupiti s vaučerom. Trgovci koji putem vaučera prodaju uređaje iznos se nadoknađuje u roku najkasnije 30 dana. Još je predviđen trošak od oko 1,8 milijuna kuna, za informiranje građana putem medija.
Inače, spremni su i timovi od 30 ljudi koji će na besplatnom telefonu pomagati ljudima koji se ne snađu u prvi mah, a bit će moguće i pozvati pomoć u kuću.
Sljedeće regije
Sljedeće na redu za gašenje analognog signala su regije D3 (Međimurska, Varaždinska i Koprivničko-križevačka županija), D7 (Zadarska i Šibensko-kninska) i D9 (Dubrovačko-neretvanska). 20. srpnja slijedi regija D2 (Bjelovarsko-bilogorska, Virovitičko-podravska, Požeško-slavonska i Brodsko-posavska), a 17. kolovoza regije D6 (Karlovačka) i D8 (Splitsko-dalmatinska). Regija D4 (Grad Zagreb, Zagrebačka županija, Sisačko-moslavačka i Krapinsko-zagorska) na redu je 5. listopada.