U nastavku donosimo pregled zastupljenosti pojedinih proizvođača mobitela na temelju 4. kvartala, te cijele 2010. godine.
Tablica prodaje mobitela u 4. kvartalu 2010.
I dalje je Nokia ubjedljivo vodeći proizvođač mobitela, ali uz konstantan lagani pad tržišta - naročito zbog sve veće potražnje smartphoneova. Nokia i dalje glavne nade polaže u segment low-middle end telefona koji se odlično prodaju u Aziji, dijelovima Europe, te Južnoj Americi.
Samsung već dulje vrijeme "puše" za vrat Nokiji, te ako se trend dobre prodaje Samsungovim smartphoneova nastavi zasigurno neće proći puno vremena kada će i ugroziti prvu poziciju.
LG je definitivno najveći gubitnik ovog kvartala (ali i godine), jer je izgubio značajan dio tržišta. LG je tokom 2010. godine izbacio svega nekoliko smartphone mobitela, a još manje ostalih, te nije niti ostvario značajnije prodajne rezultate (u odnosu na prethodne kvartale). Zasigurno će Optimus 2x pomoći da LG prebrodi krizu u kojoj se našao.
Apple i dalje drži globalnu 5. poziciju po prodaji telefona, a niti ne sumnjamo da će se uzlazna putanja nastaviti i predstavljanjem novog iPhonea.
Iza Applea je odmah zasjeo RIM koji već tradicionalno dobrom prodajom uređaja na tlu Amerike drži ovu poziciju. U najavi su i neki novi modeli Blackberrya koji bi mogli napraviti i značajniju prodaju i izvan Amerike.
SonyEricsson nažalost iz kvartala u kvartal tone sve dublje. Iako su se u 4. kvartalu financijski rezultati malo popravili broj prodanih uređaja je sve manji, za razliku od Motorole koja je svojom Android smartphone strategijom ostvarila odlične rezultate na tlu Amerike i Azije, te bilježi iznimno velik rast iz kvartala u kvartal.
Tablice prodaje mobitela na godišnjoj razini
Što očekivati u 2011.?
U svakom slučaju porast kompanija koje su se odlučila na smartphone segment mobitela. Prvenstveno HTC-a, Motorole i Samsunga. Ostaje nam vidjeti što će Apple pripremiti u svojoj novoj iteraciji iPhonea, te dali će se SonyEricsson trgnuti.