Apple iPhone se neće direktno obraćati vama, ali će vas slušati. Apple objavio kako će njihov novi uređaj moći prepoznati glasovne naredbe.
Još u vrijeme kada je Steve Jobs furiozno pričao o tome kako ćemo „upravljati mobitelima koristeći najbolje oruđe za to – naše prste“ mogli smo dobiti dojam da Apple ne namjerava pratiti već ići korak dalje. Iako u pitanju nije ništa emblematično ili novo za tehnologiju, Apple je dosta pompozno objavio vijest kako ćemo iPhone 4S moći koristiti uz pomoć našega glasa.
Ukoliko stisnemo i držimo „home“ gumb na iPhoneu 4S pojaviti će se tkz. „osobni pomoćnik“ zgodnog imena „Siri“ koji pak razumije naše glasnice ukoliko one daju naredbe na engleskom, francuskom ili njemačkom jeziku. Jedino čemu se nadamo jest da će Apple proširiti ovu paletu podržanih jezika.
Siri „uči“ koristeći mnoštvo online resursa, a time i informacija koje su prisutne na njima. Jedan od primjera je i podrška za tražilicu Wolfram Alpha oko koje se prije par godina digla velika hajka. Siri za vas može pronaći restorane ukoliko je to pitate, a isto je moguće i sa drugačijom vrstom pitanja kao npr. „Koliko je dva plus dva?“.
Ukoliko dovoljno znanja pokupi iz online riznice, Siri bi postao vaš pravi suradnik po pitanju savjeta i brzog pretraživanja. Baš nas zanima kako će odgovoriti na retorička pitanja ili zagonetke (tko je nastao prije – jaje ili kokoš?). Zanimljivi aspekt primjene ovakve tehnologije jest u stilu zadataka za sekretaricu, pa ćete tako Siri moći natjerati da vam namjesti alarm ili podsjetnik.
Uz nju će od koristi biti i dodatna mogućnost zvana „Dictation“ koja koristi prepoznavanje glasa za stvaraje SMS ili e-mail poruka. Iako je ovo već moguće napraviti uz pomoć određenih aplikacija na Google Androidu – čini nam se kao zanimljiv dodatak.
Tehnologiju je komentirao i Norman Winarsky iz SRI Internationala. Naglasio je kako ga tehnologija ne impresionira i da je „prepoznavanje glasa komoditet na mobilnim uređajima, a dobro shvaćanje vašeg govora i pretraga na osnovu toga pravi test Srija“. Na Appleu je sada samo svoju najavu pretoči iz priče u stvarnost.
Očito je kako jedna lastavica ne čini proljeće pa će Siri i Dictation neko vrijeme biti u beta stadiju razvoja, a gledajući iz perspektive Applea – zašto i nebi? Ako softver pogriješi uvijek se mogu izvući upravo na beta status aplikacije. Što vi mislite o novim mogućnostima koje će „Jabuka“ podastrijeti ispred nas? Komentirajte na forumu.