Povijest jednog od najpopularnijih operativnih sustava za mobilne uređaje je velika i puna zanimljivih činjenica. Pročitajte retrospektivu Google Android platforme.
Već danas možemo vidjeti kako utjecajni Googleov operativni sustav „Gingerbread“ zauzima prva mjesta na ljestvici Android operativnih sustava dok novi Android 4.0 Ice Cream Sandwich stvara podlogu modernim uređajima poput Samsung Galaxy Nexus i Note da zavladaju mobilnim svijetom.
Ovaj „čudomiks“ koji je Google stvorio nije došao preko noći. Za to su izdvojeni sati, dani, mjeseci i godine napornog rada i odricanja što je na kraju dovelo do današnjeg proizvoda koji nazivamo Android (ne zaboravimo i Android zajednicu koja je svoj obol dala izradi ROM-ova, MOD-ova i ostalih stvari koje nam čine mobilni život ljepšim).
Android je prvi puta započeo svoj put kao komad sićušnog softvera početkom mjeseca listopada 2003. godine kada se istoimena tvrtka osniva u Pal Alto, Kalifornija. Jedan od značajnijih datuma tvrtke je bio i kolovoz 2005. godine kada je Google preuzeo tvrtku Android Inc.
Tada je već tvrtka Android bila u relativno solidnom zamahu, a Google je prepoznao svoju priliku – od tada više ništa neće biti isto za Android i Android korisnike te uređaje. No vratimo se ipak na početak na žarište događanja kada je prvi puta mali Droid otvorio oči ...
Android Beta – 5. studenoga 2007. godine izlazi beta inačica Android operativnog sustava, a nakon sedam dana izlazi i SDK za navedeni OS (12. studenoga 2007. godine). Sučelje je bilo veoma okljaštreno te je imalo spartanski izgled no zato je Android briljirao na području fluidnosti i općenito brzine izvršavanja.
Tko se sjeća - svaka mu čast. Ovo je slika beta inačice Androida
Beta je jedno vrijeme harala Internetom dok su je entuzijasti veselo instalirali na svoje uređaje. Tada je proces instalacije ROM-ova i raznih skripti bio puno teži nego danas kada imamo razne ODIN-e, CWM-e i ROM Managere, ali eto uspjelo se – Android se naglo počeo popularizirati.
Android 1.0 - je prva komercijalna inačica softvera koja je puštena u tok mobilne industrije 23. rujna 2008. godine. Prvi Android uređaj je bio HTC Dream G1. Upoznali smo Android Market, novi Web browser s podrškom za zoom i HTML/XHTML te odličnu podršku za kameru.
Prvi "pravi" Android
Naravno – vidimo i ergelu Google aplikacija (Contacts, Calendar, Maps/Latitude/Street View, Sync, Search, Talk i ostali), a većina bugova iz beta inačice je prohujalo s vihorom. Ovo je početak nastajanja modernog Android OS-a.
Android 1.1 – 9. veljače 2009. godine dolazi Android 1.1. ažuriranje (prvo za T-Mobile G1 uređaj, a kasnije i za ostale). Promijenio se API te su riješeni mnogi bugovi. Vidimo prve naznake mogućnosti dodavanja privitka u e-mail poruke te duže trajanje „call“ ekrana kad se koristi speakerphone.
Android 1.1 je tek početak ...
Tu su još bili i detaljniji detalji vezani uz korištenje pretraživanja Google mapa, a nije izostala podrška za dodatne Android teme.
Android 1.5 Cupcake – Google, a Android skupa s njima odlučuje svoje „major“ inačice (značajnije inačice) nazivati određenim imenima. I tako smo upoznali „šaličnjaka“ ilitiga Cupcake. Temelje je činio Linux Kernel 2.6.27, a promijenjeno je i sučelje.
Android 1.5 Cupcake
Dodani su Widgeti (podrška za iste), video snimanje i reproduciranje MPEG-4 i 3GP formata te copy/paste funkcija u web browseru. Korisničke slike su se počele prikazivati u „Contacts“ izborniku. Bluetooth isto tako nije bio zapušten, a Android je odlučio biti blagonaklon third-party tipkovnicama za ovaj OS. Počeli su se i masovno uploadati mobilni sadržaji na YouTube i Picasa serivse.
Android 1.6 Donut – 15. rujna dolazi „Krafna“ i to u velikom stilu. Podržava WVGA rezoluciju te Googleovu „turn-by-turn“ navigaciju. Sada se i lakše prepoznavao govor korisnika pri glasovnom pretraživanju, a ojačao se i set CDMA/EVDO, 802.1x, VPN tehnologija. Cijeli OS je postao puni brži.
Popularna "krafna"
Android 2.0/2.1 Eclair – Dan 26. listopada 2009. godine – mjesto radnje: Googleova kuhinja. Izlazi Android 2.0 SDK izgrađen na Linux kernelu 2.6.29. Proširena je mogućnost Account sync (više od jednog korisničkog računa na uređaju) te podrška za Bluetooth 2.1.
Eclair je bio odlična inačica Androida
Tu je dakako i mogućnost pritiska na sliku kontakta za poziv, slanje SMS poruke ili e-maila te pretraživanje svih snimljenih SMS i MMS poruka. Kamera je dobila podršku za bljeskanje, digitalni zoom te dodatne efekte, a virtualna tipkovnica nikad nije bila brža. 2.0.1 je promijenio API i donio dodatna rješenja bugova, a 2.1 istu stvar kao pripremu za Android Froyo.
2.2 Froyo je izašao 20. svibnja 2010. godine, a pametni mobitel Google Nexus One ga je predstavio široj publici. Podrška za Adobe Flash, integriranje Chrome V8 Javascript enginea te USB tethering i Wi-Fi hotspot mogućnosti su dodatno ojačale Android OS. Vidljiva je bila i dorada sustava na polju brzine, kontrole dostupne memorije te ce cjelokupno optimiziran što će biti presudno za daljnje inačice Androida. Nakon toga dolaze Froyo 2.2.1, 2.2.2 i 2.2.3 inačice koje su donijele mnoštvo sigurnosnih zakrpa te ispravke notornih bugova.
2.3 Gingerbread je izašao 6.prosinca 2010. godine te je i danas uvelike korišten na velikom broju mobilnih uređaja. Google Nexus S je ovaj puta predstavio Gingerbread, a on je donio i nativnu podršku za SIP VoIP tehnologiju kao i novi Download Manager. YAFFS datotečni sustav je zamijenio mnogo brži i kvalitetniji ext4, a podrška dolazi i za žiroskop te barometre (aplikacije koje koriste senzore).
I ovo je Gingerbread!
Po prvi puta se osjeti veliki napredak smanjivanja potrošnje baterije, kao i podrška za visoke rezolucije (WXGA i više). 2.3.3. ispravlja propuste, a 2.3.4 dodaje podršku za voice i video chat putem Google Talk aplikacije. 2.3.5 poboljšava Gmail aplikaciju, popravlja Bluetooth bug na uređaju Samsung Galaxy S te dodatno pospješuje rad baterije. 2.3.6 je ispravio voice search bug, a 2.3.7 je na kraju uveo i Google Wallet podršku za Nexus S 4G uređaj.
Android 3.0 Honeycomb 22. veljače 2011. godine predstavlja vrhunac Googleovog sustava. Motorola Xoom tablet ga predstavlja u veoma lijepoj maniri na svojem 10,1-inčnom ekranu, a sustav sam po sebi radi brže nego ikad. Dodana je mogućnost enkripcije svih korisničkih podataka, podrška za višejezgrenu arhitekturu te je optimizirana podrška za tablete koji koriste novo virtualno i „holografsko“ grafičko sučelje. Tipke ispod ekrana su nestale i postale su dio ekrana (kao i kod Ice Cream Sandwicha).
Android Honeycomb
Tu je dodan i Action Bar za izbor kontekstualnih izbornika, widgeta i ostalih sličnih stvari kao i brži rad kamere, tipkovnice te ostalih integriranih aplikacija. 3.1. se izdaje 10. svibnja 2011. godine te donosi poboljšanje grafike sučelja, bolju podršku za USB dodatke, proširivost Home screen widgeta, podršku za vanjske tipkovnice i pokazivačke uređaje.
3.2. nam dolazi 15. srpnja 2011. godine na Huawei MediaPad tabletu, a promjene između ostalih su: bolja hardverska podrška i dodatna optimizacija, bolja mogućnost pristupa aplikacija podacima na SD kartici (npr. za sinkronizaciju) te kompatibilni modus rada za starije aplikacije koje nisu optimizirane za tablet računala. 3.2.1. dolazi 20. rujna 2011. godine i ažurira Google Books, Adobe Flash te pospješuje rad sustava za predviđanje kineskog rukopisa. 3.2.2 update izlazi 30. kolovoza 2011. te ispravlja bugove i pospješuje rad na Motorola Xoom 4G uređaju.
Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich je prvi puta prezentiran u svibnju 2011. godine na Googleovom I/O događanju, a napokon je lansiran skupa s Galaxy Nexus uređajem 19. listopada 2011. godine. Istog dana je za programere bio dostupan i SDK za navedenu inačicu Google Androida.
Teoretski je Android 4.0 trebao i jest kompatibilan s bilo kojim Android 2.3.x uređajem, a dokaz za ovo je i puštanje u opticaj izvornog Android 4.0 koda 14. studenoga 2011. godine. Upravo tri dana nakon što je Galaxy Nexus lansiran.
Android 4.0 je sa sobom povukao mnoge promjene. Prva je vidno ubrzanje i manje korištenje hardverskih resursa te virtualni gumbi unutar grafičkog sučelja. Widgeti su odvojeni u tabove, a lakše se izrađuju mape koristeći drag'n'drop način interakcije.
Launcher koji dolazi s operativnim sustavom je podložan vašim podešavanjima, dodana je „Pinch-to-zoom“ funkcija kalendaru, swipe po ekranu na lijevo ili desno za promjenu poruka u GMailu te Face Unlock koji omogućava otključavanje uređaja tek kad pokažete svoje lice kameri na uređaju.
Korisnik pokušava otvoriti svoj uređaj uz pomoć prepoznavanja lica - još jedna u nizu novotarija na Ice Cream Sandwichu.
Tu je i Roboto font, mogućnost pristupa aplikacijama dok je mobitel u „lockscreen modusu rada“, osvježena je galerija, dodana aplikacija za uređivanje slika, a cijeli OS sada puno više izgleda pristupačnijim za one koji obožavaju društvene mreže.
4.0.2 inačica Androida 4.0 je predstavljena 28. studenoga 2011. godine te je ispravila bugove na Verizon Galaxy Nexus uređajima. 4.0.3 inačje ispravila još bugova koji su se nakupili kroz izradu sustava te će u opticaj pustiti novi API. U trenutku pisanja ovog teksta „iscurila“ je Android Ice Cream Sandwich inačica 4.0.4 koja će poboljšati radio firmware , stabilnost i performanse.
Prema određenim izvorima uljepšan je kalendar, dodane su nove funkcije „Camera“ aplikaciji te se poboljšala iskoristivost Bluetooth tehnologije.
I tako smo došli do kraja pregleda jednog od najutjecajnijih mobilnih operativnih sustava ikad napravljenog. Svakako se veselimo činjenici da je daleko od savršenstva što znači daljnji razvoj, a gledajući ga iz perspektive korisnika – bolje nismo niti mogli tražiti.