Budući da je Nokia skrivala nacrte Pure Viewa „kao zmija noge“ odlučili smo se malo pozabaviti tehničkom stranom PureView tehnologije.
PureView tehnologija (slike - Nokia 808 primjer) oko koje se nedavno podiglo dosta prašine nas je prvi puta iznenadila kada smo čuli da putem senzora od 41 MP proizvodi slike na mobilnom uređaju. Odnosno – uređaj uz pomoć ove tehnologije proizvodi slike. Uhvatili smo se Finske "bijele knjižice" koja objašnjava mnogo stvari!
U vrijeme kada je Nokia prvi puta objavila PureView
Prema službenim specifikacijama od strane tvrtke Nokia – 41MP senzor proizvodi detaljne 5MP slike i Full HD video sadržaj. Ponosno izjavljuju da slike izgledaju odlično i na najnižim stupnjevima svijetlosti te ih je naravno – odmah moguće podijeliti sa prijateljima.
Tehnologija se ne zasniva na broju točaka već što se radi sa njima. PureView tako može „iscijediti“ sedam točaka u jednu za nevjerojatnu oštru i čistu 5MP fotografiju. Isto vrijedi i za zoom koji omogućava do 300 posto zoomiranja pa uz sve možete snimati Full HD sadržaj sa 30 sličica po sekundi (x4 zoom).
Tehnički gledano veliki senzor omogućuje preuzrokovanje točaka što znači kombinaciju više točaka u jednu detaljniju „perfektnu“ točku. Rezultat je nevjerojatna kvaliteta slike, zoom bez gubitka detalja i vrhunske performanse u slabim svjetlosnim uvjetima.
Slika zorno prikazuje kako je to moguće – polazna točka je high-resolution senzor koji ima aktivnu površinu od 7728 x 5368 točaka – ukupan iznos – 41 MP. Ovisno o omjeru koje ste izabrali, koristiti će se 7728 x 4354 točaka za 16:9 slike ili video, ili 7152 x 5368 točaka za 4:3 sliku.
Krug senzora koji prilagođava omjer slike i preuzrokuje više u jednu "super" točku
Nadalje – sve ovisi o postavkama da li koristite zoom ili ne. U svakom slučaju postavka je uvijek na 5 MP 16:9, a za video je 1080p na 30 FPS-a. Konvencionalni zoom je sklon razmjeru slike iz relativno niske rezolucije, što je rezultiralo u lošem kvalitetu slike. Nokia je našla bolje rješenje.
Zoom na Nokia 808 radi drugačije – koristi se puno područje senzora bez zooma koji odgovara omjeru slike. Nakon što se koristi zoomiranje (bez obzira na postavke rezolucije fotografije ili video sadržaja) – rezolucija postaje ista kao i ulazna razlučivost.
Npr. 5 MP je definirani dio postavki (3072 x 1728) i kada senzor dođe do 3072 x 1728 točaka (detekcija) – došli ste do limita za zoom. Ovo znači da je zoom uvijek točan i precizan prema slici koju želite.
Sada barem znamo od kud tolika fama oko 41 megapiksela. Ipak, zanima nas kako točno funkcionira preuzrokovanje i kombiniranje točaka? Kako bi se dobila jedna „supertočka“ bitno je da senzor na vrijeme skenira sve detalje. Kada se to dogodi – ugrađeni filter „dotjerava“ svaku pojedinu točku na nekom od detalja.
Definirano stanje - preuzrokovanje protiv zooma u slučaju 4:3 scenarija
Npr. pjegav i zrnasti izgled točaka, a time i slike koji se pojavljuje kod niske osvijetljenosti se sada ne prikazuje, a ostale deformacije slike kod zoomiranja su gotovo nepostojeće. Ipak – preuzrokovanje je najviše aktivno kada ne koristite zoom. Smanjuje se stupnjevito dok ne dođete do maksimalnog zooma kada više ne postoji preuzrokovanje.
U tom scenariju Nokia PureView Pro optika počinje sa konvencionalnijim radom kojeg možemo vidjeti i kod ostalih proizvođača. No, budući da se samo središte optike koristiti tamo gdje je manje difrakcija, dobit ćete bolje optičke performanse performansi - uključujući i nisku razinu izobličenja, a opet će biti prisutna visoka razina HD detalja.
Hoće li PureView dovesti do preokreta u sferi fotografije?
Za kraj moramo napomenuti da preuzrokovanje eliminira tkz. „Bayer“ problem – npr. određeni 8 MP senzori uključuju samo 4 MP zelene boje dok su crvena i plava boja dobile po 2 MP. Nakon toga ide interpolacija u 8 MP RGB sliku. Sa uzrokovanjem svi segmenti postaju R , G i B točke, a prema Nyqvistovom teoremu ovo drži vodu (npr. audio mora biti odabran na 44 kHz da bi dobili kvalitetu od 22 kHz.).