Upravo je u ovom mjesecu izumljen je prvi mobitel od strane izumitelja Martina Coopera. Mobitel koji je vrtoglavo izmijenio mobilnu industriju.
Blisku poveznicu s ovim vijestima možemo povući sa našom serijom tekstova o evoluciji mobitela. Naime, tamo smo zorno prikazali koliko je moralo biti uzbudljivo napraviti takav uređaj i očekivati s druge strane odgovor: "Halo?". Po prvi put!
Prema Martinu Cooperu "djedu" mobitela takva revolucija je došla i otišla veoma brzo, kako to biva u svijetu – ako nešto izumite u radosti prođe brzo, a drugi dan već netko pokušava bolje od vas. 1973. godine Cooper je izmijenio svijet, a sumnjamo da je uopće toga bio svjestan.
Nesvjesni uspjeh?
Dogodilo se to u "maloj" kompaniji Motorola, a glavna inspiracija je bila problematika ljudi koji nisu htjeli biti prisiljeni razgovarati za stolom, u kući ili u nekoj drugoj prostoriji – dakle htjeli su prkositi zadatoj imitaciji.
Što se g. Coopera tiče – njegova povijest i nije bila toliko zanimljiva do ovog ostvarenja. Odrastao je i živo je u Chicagu u obitelji ukrajinskih doseljenika. Bilo je to doba Velike depresije te je vremena za razmišljanje bilo i više nego dovoljno.
Trenutak koji je Martina zaintrigirao je lansiranje AT&T telefona u automobilu što je bilo dovoljno da mu se iznad glave pojavi žuta lampica. U tri mjeseca je razvijao prototip mobitela kojeg je na kraju javno demonstrirao 3. travnja 1973.
Ovako je izgledala jedna od reklama nove Motorole DynaTAC
Nevjerojatna pojava – mobitel je bio prijenosan te je mogao pozivati druge na mreži te primati pozive. Tako je mlada novinarka jedna od prvih nazvala svoju majku u Australiji kada je na konferenciji za novinare u New Yorku upitala Coopera "da li može?".
Zgodna anegdota s početka iscrtavanja "kulta o mobitelu" je i događaj kada je Cooper nazvao Joela Engela – voditelja razvojnih mobilnih telefona u kompaniji AT&T. Kada je Joel saznao da ga Cooper zove s mobitela skoro pa je "pao na dupe".
Naravno, prve mobitele su kupovali samo bogati koji su ih i trebali zbog pokretljive naravi svojeg posla. Prava stvar je počela tek tijekom devedesetih kada je od prvih "cigla" mobitela dugih po 25 centimetara došlo do stvaranja nove, moderne klase ovih mobilnih uređaja.
Ime prvog mobitela je tako bilo "Motorola DynaTAC" koji je težio oko 1 kilogram te je njegova baterija mogla izdržati "čak" 35 minuta u razgovoru. Cooper se čak našalio da je i "20 minuta dovoljno" jer – tko će držati toliko dugo 1kg u svojim rukama?
Cooper glavom i ... bradom
Do 1983 dizajn se iskristalizirao te su ovu Motorolu uspjeli staviti na dijetu te je na kraju težila oko 500 grama dakle pola. Cijena je bila oko 4,000 američkih dolara, a Cooper je iz ove tvrtke otišao prije nego što je ona počela prodavati ove uređaje.
Motorola DynaTAC - prvi mobitel na svijetu
I tako je nakon gotovo 39 godina Cooper kaže kako je koristio Jitterburg i Motorola Droid te kratko vrijeme iPhone. Danas ipak djeluje samo sa svojom suprugom koja je usput budi rečeno i drugi utemitelj tvrtke "ArrayComm".
Naravno, vidno je da Cooper nije mogao izostati iz vlaka za poboljšanje mobilne industrije pa je shvatljivo da danas radi u toj tvrtki, dokaz je i navedeni Jitterburg (a onaj drugi Jitterbug je vrsta plesa iz 50-tih godina prošlog stoljeća) – mobitel namijenjen starijim osobama. Bitno da je doživio brojku od pet milijardi mobitela na svijetu.
Kako to izgleda danas ...
Pravo pitanje je što smo naučili u ovih gotovo 40 godina? Da bi uređaji trebali biti manji, lakši i jednostavniji za korištenje. Ali to je sve samo nadogradnja, de facto poboljšanje, ponekad na papiru, a ponekad ne. Ono što je bila prava revolucija je ostalo s Cooperom – stalno htjenje za totalnu mijenu kako neke uređaje koristimo.