Nakon objave modela Galaxy S III gotovo da se automatski postavlja pitanje "po čemu je drugačiji od prethodnika?". Pokušati ćemo s demistificiranjem.
Mnogi korisnici te čitatelji Mobil.hr portala su se već počeli pitati koje su glavne razlike između ova dva Samsungova "titana"? Svaki je u svoje vrijeme izgledao kao carski dokaz "savršenog" uređaja. Pokušati ćemo stoga usporediti SGS II i SGS III model iako je logički da će noviji model imati jači hardver – zanimaju nas prvenstveno glavne različitosti.
Naša prva interakcija s Galaxy S III modelom
Zato i je najbolje početi od hardvera. Gabariti Galaxy S III uređaja iznose 136.6 x 70.6 x 8.6 mm te je težak 133 grama. SGS II iznosi 125.3 x 66.1 x 8.5 mm te 116 grama. Koliko su ovi prvi gabariti dovoljno umanjeni ili povećani da bi opravdali manju ili veću težinu prosudite sami. Smatramo da je Samsung napravio dobar izbor te kvalitetno optimizirao taj dio.
PenTile Matrix za pobjedu?
Zaslon. Veoma bitan faktor u današnjoj mobilnoj industriji kada za razliku od monokromatskog od prije desetak godina predstavlja nešto fascinantno. SGS III je tako opravdao svoj naum – koristi Super AMOLED kapacitivni ekran s Pentile Matrix tehnologijom. Svih 4,8 inča. Ovu tehnologiju za izoštravanje slike koriste gotovo svi novi bolji Samsung uređaji.
Galaxy S III zaslon
Dakle radi se u biti o istom zaslonu no SGS III će iznenaditi s "HD+" dodatkom u imenu. Puno bolje reagira na svijetlost i kao što možete vidjeti na slikama – rezolucija 720 x 1280 točaka je čista i bistra. Ne zaboravimo – tu je i Corning Gorilla Glass 2 zaštita, a već i vrapci na grani znaju da je to dobar "plus".
Galaxy S II zaslon
SGS III se baš ne ponosi takvim odličnim elementima (barem ne za trenutno vrijeme, prije je situacija bila drugačija naravno). Ipak, opet je to Super AMOLED Plus ekran no s manjom rezolucijom koju SGS II dopušta – 480 x 800 točaka.
Unatoč "HD+" znaku i 4,8-inčnom završetku – SGS II će još neko vrijeme sa svojih 4,3 inča predstavljati "ciglu u trapericama". Dakle straha nema, SGS III ima tehničku nadmoć, ali SGS II je još uvijek daleko od penzije.
Procesor SGS III uređaja kuca unutar Exynos 4214 Quad chipseta dakle radi se o četiri jezgre i Mali-400 MP GPU-u. To pak predstavlja jedno od trenutno najboljih rješenja što se hardverske snage tiče. To i pokazuje sam benchmark.
Dvoboj koji je nemoguće izbjeći.
No ovo je od početka činjenica – nelogično bi bilo da SGS II ima bolji hardver. No koliko se isplati "upgrade" s SGS II na SGS III zbog ovog procesora? Pa ... isplati se.
SGS II dolazi s Exynos platformom no uz dvojezgreni 1,2 GHz Cortex-A9 procesor te Mali-400 MP GPU. Ovako "odokativno" rečeno radi se o duplo većoj snazi, ali i o procesorima koji troše manje energije.
JK Shin predstavlja Samsung Galaxy S III
Upravo tu dolazimo i do baterije. SGS II je uz svu silu ROM-ova koji su izašli za njega postigao odlične rezultate na tom polju te sada može izdržati nekoliko dana osrednjeg korištenja. Dobra je to 1650 mAh Li-Io baterija. No ipak, SGS III ima iznenađenje.
Ogromna baterija Li-Ion tipa, 2100 mAh. Uz procesor koji dobro štedi samo je pitanje vremena kada će briljirati s novim custom ROM-ovima i pokaziti konkurenciju. Osim toga izgleda da i cijeli Ice Cream Sandwich (koji postoji na oba mobitela) igra veliku ulogu jer je i sam dosta dobro optimiziran za manju potrošnju baterije (tj. što je god više moguće uštedjeti tijekom korištenja).
Još jedan ekskluzivitet u domeni Samsungovih mobitela predstavlja memorija Galaxy S III primjerka. Moguće je dobiti uređaj s 64 GB interne memorije te s 1GB RAM memorije. Dobra ponuda ako se nas pita.
No ovdje je bitno koliko je to napredak od modela SGS II? Pa, SGS II je išao do 32 GB dakle radi se o duplom ulogu. Kako smo svjesni da prostora nikad dosta čak i da brojimo bitove u yottabytovima – ovo se čini kao dobar potez koji bi vas mogao "natjerati" na novi SGS III. SGS II, moramo napomenuti isto tako ima 1GB radne memorije.
Kamera je sljedeća postava. Tu ćemo prvo pričati o SGS II modelu. Naime, to je taj model koji je doveo LED bljeskalicu u seriju Galaxy S te je ponudio 8 megapiksela te rezoluciju 3264 x 2448 točaka. Video sadržaj je išao do 1080p @30 FPS-a, a sekundarna kamera je bila 2 mpx.
SGS III je tu jednak osim po jednoj vitalnoj stvari – dolazi s više mogućnosti. Od dijeljenja datoteka pa do boljeg zooma, izgleda da je Samsung više stavio prioritet na softver i cjelokupne mogućnosti nego na hardver dakle kameru. Ona iznosi 8 mpx, 3264x2448 točaka te video sadržaj 1080p@30 fps. Sekundarna kamera – 1,9 mpx.
Dakle mogućnosti su te koje kameru SGS III modela mogu staviti ispred SGS II primjerka. Da ne kažemo kako 0-shutter lag i uzastopno slikanje bez mogućnosti stvaranja loših slika uz pomicanje subjekta može pomoći. Dobra stvar.
Testiranje ovog hardvera se pokazalo zanimljivim naime prijavljeno je kako brzi Quadrant Advanced dovodi SGS III do 5700 bodova generalno, a input/output test do 7606. Tegra 3 procesori za usporedbu donose oko 5000 bodova. Dakle radi se o veoma moćnoj mašini ako posumnjate u neki dio hardvera koji nije toliko razglašen kao ovaj u SGS III modelu.
Quadrant test - usporedba sa HTC One X
Manji hardver poput zvučnog čipa koji je u SGS II modelu bio poprilično loš ne možemo pisati jer još uvijek neznamo koji se točno nalazi u novom Galaxyu. Ipak, možemo komentirati izlaze i ulaze na uređaju.
Na žalost na SGS III modelu ne postoji HDMI sučelje (moguće ga je kupiti kao dodatak). Mnogi su razočarani ovom činjenicom ipak – nije nešto što će vas odmah direktno odbiti od uređaja. Sve je tu manje-više ostala klasika kao kod SGS II – utor za slušalice (3,5 mm), Bluetooth povezivost, Wi-Fi, akcelerometar, gyro, RGB senzor, kompas i slično.
Moramo naglasiti da je SGS III rekao "bye,bye" standardnim SIM karticama pa je eto tu samo micro-SIM utor. Zanimljivo. Uz to dolazi i sa Dropboxom od 50GB te dobrim funkcijama. E to je pravi dobitak ako ste se odlučili na "upgrade".
Kamera vas prati i gleda kada ste ispred uređaja – prema tome se gasi ili pali ako npr. čitate e-book. Mobitel doslovno "osluškuje" vašu prisutnost i npr. kad ste zaspali, a niste čuli da vas netko zove – uporno će u intervalima pokušati probuditi uspavanu personu.
Tu je i mogućnost manipulacije s prozorima određenih aplikacija pa tako npr. možete gledati film sa strane u jednom prozoru dok surfate na mreži svih mreža. Baš kao i na nekom desktop operativnom sustavu koji takve stvari omogućava već godinama.
S Voice predstavlja moćne funkcije u odnosu na kontrolu uređaja i naredbi. Kada se alarm na vašem telefonu oglasi, a potrebno vam je još malo odmora, dovoljno je reći „Snooze“ Galaxy S III pametnom telefonu. „S Voice“ također možete koristiti kako biste pustili svoju omiljenu pjesmu, smanjili ili povećali glasnoću, poslali SMS poruke i e-mailove, organizirali svoj raspored ili automatski pokrenuli kameru i snimili fotografiju.
Priča o jednoj generaciji ...
Osim prepoznavanja vašeg lica i glasa, Galaxy S III razumije vaše pokrete kako bi ponudio maksimalnu upotrebljivost. Ukoliko se dopisujete s nekim, ali se ipak odlučite nazvati ih, jednostavno prislonite mobitel na uho i „Direct call“ birat će njihov broj. Sa „Smart alert“ funkcijom, Galaxy S III će Vas također poštedjeti nevolje hvatajući sve propuštene poruke ili pozive; vaš mobitel će vibrirati kako bi Vas obavijestio o propuštenim statusima kada ga podignete nakon stanja mirovanja.
A što je s brzim i lakšim dijeljenjem? E to su isto nove stvari vrijedne spomena i koje npr. SGS II nema. Uz AllShare Cast korisnici mogu bežično spojiti svoj Galaxy S III na svoju televiziju za trenutni prijenos sadržaja pametnog telefona na veći zaslon. All Share Play se također može koristiti za trenutno dijeljenje svih oblika datoteka između Galaxy S III i Vašeg tableta s potporom za DLNA, računala i televizija bez obzira na udaljenost među uređajima.
Uz Google Android Ice Cream Sandwich nadogradnju SGS II je daleko od muzeja ...
. Dovoljno pametan da prepozna lice, glas i pokrete, Galaxy S III prilagođava se pojedinom korisniku i osigurava prikladno i prirodno iskustvo. S inovativnom „Smart stay“ značajkom, Galaxy S III prepoznaje kako koristite svoj telefon – primjerice čitate li e-knjigu ili pretražujete Internet – na način da prednja kamera identificira oči; telefon održava svjetliji zaslon za nastavak uživanja gledanja.
Mobilno plaćanje također je dostupno na uređaju putem napredne Near Field Communication (NFC) tehnologije. Iskustvo igranja poboljšano je putem „Game Hub-a“ koji omogućuje pristup brojnim društvenim igrama, dok Video Hub korisnicima donosi visoku kvalitetu televizijskih emisija i filmova. Nadalje, Samsung „Music Hub“ će ponuditi osobnu glazbenu streaming uslugu. Game Hub, Video Hub i Music Hub u početku će biti predstavljeni u odabranim zemljama, no uskoro će biti dostupni i diljem svijeta. Beam je opcija koja vam pak omogućava da spojite da Galaxy S III uređaja putem veze gdje se samo "kucnete" uređajima. Veoma korisno.
Eto, to su neke od prednosti koje SGS III svojim mogućnostima želi "pokoriti" svoje SGS II takmace. Dizajnerski gledano ne možemo previše usporediti dva modela jer je dizajn u velikoj mjeri povezan s osobnosti korisnika. Ipak, vidi se da je materijal npr. na stražnjoj strani napravljen od kvalitetne plastike, a cijeli dizajn vuče na "prirodni look".
Pebble Blue i Marble White boje su dobar izbor uzmemo li u obzir da SGS II dolazi u tri boje – crna, bijela i ružičasta. Proširenje donjeg dijela ekrana bez dodatnog "bulky" izgleda je dobar vizualni trik i dobar pomak prema ekspanziji prednje strane uređaja.
I za kraj - Samsung Galaxy S III će biti dostupan od kraja svibnja u Europi, a nakon toga će se predstaviti i na drugim tržištima diljem svijeta. Jedva čekamo da nam dođe u ruke!
Onda? Hoćete li ipak zamijeniti svoj SGS II s novim modelom SGS III? Ako ste još uvijek u nedoumici posjetite Mobil.hr forum i zatražite savjet.