Idemo – od glave do pete. Prema specifikacijama koje su nam poznate i prema onome što smo vidjeli – uspoređujemo dva najaktualnija iPhone uređaja današnjice.
iPhone 4S protiv iPhone 5 uređaja. Izgleda nestvarno da smo vas pitali prije par dana, zar ne? Mi jednostavno nemamo strpljenja da čekamo iPhone 5 pa smo odlučili usporediti sirove specifikacije, da vidimo koliko je Apple u teoriji zapravo nadogradio svoj višestruko nagrađivani uređaj.
Jedan do drugoga ...
Počnimo od glave. Zaslon koji ima iPhone 4S sadrži LED IPS TFT tehnologiju rezolucije 640 x 960 točaka. Radi se naravno o 3.5-inčnom zaslonu (330ppi). Multitouch je i ima zaštitu Corning Gorilla Glass.
Do jučer je izgledao veliko ... danas je malo drugačija percepcija 4S modela ...
iPhone 5 je po tom pitanju dosta napredovao – ima sve što i prethodnik plus neke bolje specifikacije. Prvenstveno je to rezolucija – 640 x 1136 točaka te veličina – četiri punokrvna inča. Da ne kažemo kako je ppi u ovom slučaju 326 – dakle radi se o standardnom jačanju modela koji dolazi kasnije – ništa fascinantno no veoma solidno.
Službeno - iPhone 5
Memorija? iPhone 4S dolazi u 16/32/64 GB inačicama baš kao i iPhone 5 te njegovi prethodnici. Stvar je u RAM memoriji. Četvorka "es" je ima 512 MB, a najnovija "petica" ima 1 GB. Jako lijepo, osjetno ubrzanje je najviše definirano u igrama te prikazu video sadržaja.
Kada gledamo dizajn, iPhone 5 je stvarno ovaj puta briljirao. Ima zadnji (stražnji) dio u cijelosti od aluminija te se odlično prilagođava ruci. iPhone 4S je ponekad bio dosta "nespretan" po tom pitanju pa je to hvalevrijedna promjena.
This ... is ... FOUR S!
Pogledajmo zapravo malo i veličinu uređaja. iPhone 4S - Apple dvoboj - iPhone 4S vs iPhone 5, 140 grama. iPhone 5 - 123.8 x 58.6 x 7.6 mm, 112 grama. Dakle tanji i lakši. Puno lakši. Ovdje je Apple napravio puni pogodak, glavna rečenica je – bingo! Uređaj je de facto veći, ali i lakši. To se traži.
Vizualna usporedba ...
Dakle - iPhone 5 je "20 posto lakši i 18 posto tanji" nego iPhone 4S. Nešto što smo u biti i svi skriveno očekivali. Isto tako smo i očekivali da iPhone 5 izgleda otpornije i lijepše što je činjenica.
Procesor? Da, to je isto stanica koju je Apple totalno promijenio. A nismo se nadali. Dakle chipset koji ima iPhone 4S je Apple A5 te se radi o dvojezgrenom 1 GHz Cortex-A9 procesoru te GPU podsustavu PowerVR SGX543MP2.
Ovo je novi iPhone ...
iPhone 5 u drugu ruku koristi Apple A6 chipset – 1 GHz dvojezgreni ARM Cortex-A15 što uređaj čini lakšim budući da je puno stvari već postavljeno samo na jedan čip. I ne samo to, nego je naravno i brži te sposobniji nego prethodnik. To je u biti duplo bolji GPU i CPU nego u prethodnika. To vam "je onaj" procesor iz iPada 3.
Idemo na kameru – iPhone 4S sa sobom donosi osam megapiksela (3264 x 2448 točaka) s autofokusom i LED bljeskalicom. Prednja je VGA – 480p@30 fps. iPhone 5 to tuče u domeni ove druge kamere koja se obično manje koristi budući da je stražnja isto sazdana od osam megapiksela. Ova "sekundarna" je pak 1,2 MP 720p@30fps. Naravno, iPhone 5 ima i kristal safira koji čuva leću kamere.
iPhone 4S koristi iOS 5 kojeg će se moći ažurirati na iOS 6 no iPhone 5 s ovim sustavom dolazi "out-of-the-box" no možemo zaključiti da će u tom segmentu uređaji biti izjednačeni što je normalno i korisnici očekuju da i stariji modeli dobiju "friški" OS iz Cupertina.
Da li je 4S pao u zaborav?
Nastavljamo dalje – iPhone 4S po izvornim informacijama ima Li-Po bateriju koja drži – 200 sati (2G i 3G) za vrijeme stand-by modusa rada te do 14 sati (2g) tj. 8 sati (3G) za vrijeme razgovora. Glazba se može "vrtiti" oko 40 sati.
Novi igrač na pozornici - doslovno
iPhone 5 nastavlja tradiciju dobre izdržljivosti – 225 sati (2G i 3G) za stand-by te osam sati za vrijeme razgovora (2G i 3G). Glazba ostaje isti faktor – 40 sati.
Naravno, iPhone 5 ima novi kabel "Lighting" dok je iPhone 4S "zapeo" na starijim tehnologijama. Ipak, oboje podržavaju veliki spektar povezivosti kao npr. USB, Bluetooth i Wi-Fi. Ipak – iPhone 5 podržava uz to još i DC-HSDPA, HSUPA i LTE tehnologije. Zgodno.
Novi kabel koji 4S nema, a "petica" - ima!
MicroSIM kartica je zadužena za iPhone 4S, a na novom iPhone uređaju možemo vidjeti Nano SIM kartice koje su veoma male i bolje po kvaliteti. Što se ostalih mogućnosti tiče -. sve od noise cancellation tehnologije pa do iCloud servisa možemo naći na oba modela. Opet, oba uređaja nemaju NFC pa je tu "status quo", hehe. Ali iPhone 5 ima "Passport" mogućnost koja se još razvija i bolja je zamjena za NFC.
Naravno, hardver u iPhone 5 uređaju je bolji – to vrijedi i za sva tri mikrofona koja možemo na njemu naći, a kad su u pitanju boje – oba modela dolaze u crnoj i bijeloj inačici.
Dva brata ...
Glavna problematika koja je vezana uz iPhone 5 su male stvari. Nema ugrađenog radio prijemnika te nema podrške za javu. U biti više-manje "besplatne" stvari te se dobije dojam da je ovo samo još jeadn primjerak od strane Applea kako bi se pokazao "svojim korisnicima". No sve u svemu – usporedili smo dva brata koji će uskoro prerasti u dva takmaca, a moguće i žestoka protivnika.