Vijest koja će redovito pratiti zbivanja na Mobile World Congressu 2013 je pred vama. Saznajte sve o novostima iz Barcelone u jednom kliku.
Na MWC 2013 u Barceloni proglašeni su pobjednici Global Mobile Awardsa. Samsung je briljirao, kao i na Mobilovom izboru za najbolji mobitel u Hrvatskoj.
Zasigurno je izbor najboljeg pametnog telefona jedna od najinteresantnijih kategorija u kojima se biraju najbolji, a u ovoj su se kategoriji u Barceloni na MWC-u za prestižnu titulu natjecali: Apple iPhone 5, HTC Droid DNA/J Butterfly/HTC DLX, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy Note II i Samsung Galaxy S III. Tako se Mobilov izbor za najbolji mobitel godine preklopio s pobjednikom u Barceloni, a kojeg je birao stručni žiri GSMA.
Biran je i najbolji početni telefon, a u kategoriji su se natjecali: Nokia 103, Nokia Asha 302, Nokia Asha 305 i Samsung C3312 Duos. Pobijedila je Nokia s modelom Asha 305. Biran je i najbolji tablet, a najboljim je proglašen Asus Nexus 7. Samsung se još dva puta okitio kipićem, i to u kategorijama Najbolji proizvođač uređaja te Najbolja mobilna infrastruktura.
Pogledajte kompletnu listu: http://www.mobileworldcongress.com/global-mobile-awards/
Na sajmu Mobile World Congress 2013¸hrvatske tvrtke nastupaju u organizaciji HGK te ostvaruju dobre i zanimljive rezultate.
Mobile World Congress 2013 nije privukao samo strane proizvođače i tvrtke koje redovito pratimo te pišemo o njima. Barcelona je privukla i neke domaće tvrtke iz Hrvatske.
Na sajmu MWC 2013 ukupno je devet hrvatskih IT tvrtki. Sve one sudjeluju u Brokerage Eventu, unaprijed dogovorenim poslovnim razgovorima sa zainteresiranim tvrtkama iz drugih zemalja.
Prvi dan sajma započeo je snimanjem reportaže o nagrađenim tvrtkama za jednu od hrvatskih televizija, a nastavio se nizom cjelodnevnih sastanaka. Mobil.hr ekipa novinara je također prisutna u Barceloni.
Ovaj dan je bio obilježen iznimnim uspjehom. Tvrtka IT.inteligentne tehnologije, koja je na sajam u Barceloni došla kao jedna od najboljih na natjecanju HGK, već je prvog dana sklopila dogovor o partnerstvu za distribuciju svoje aplikacije.
Tako je ova tvrtka iz Zagreba postigla ugovor sa BlackBelt SmartPhone Defence tvrtkom za distribuciju proMDM-a, softvera koji omogućuje nadzor i upravljanje mobilnim uređajima, kako bi se oni na siguran i pouzdan način mogli koristiti za poslovne aplikacije koje zahtijevaju određenu razinu sigurnosti.
Trenutačno su u Barceloni još dva projekta nagrađena na natjecanju HGK nazvanom "Mobile World Contest; Startup 4 Barcelona by HGK": tvrtka INU s projektom BabyWatch i projekt Squee istiomenog tima.
Ratko Štibrić utemeljitelj i direktor tvrtke IT.inteligentne tehnologije nam je znao reći više o svemu: „Dogovorio sam partnerstvo s tvrtkom BlackBelt Smartphone defence, a više detalja o suradnji dogovorit ćemo kroz dva tjedna“.
Usput budi rečeno ovo je druga godina da HGK organizira natjecanje za četiri najbolje aplikacije namijenjene telekomunikacijskom tržištu te vodi pobjednike natjecanja na predstavljanje u Barcelonu.
Iako je ove godine bilo 28 prijava, znatno više od 18 lanjskih, prijave su bile znatno kvalitetnije pa svima koji nisu sudjelovali u finalu želimo uspjeh na drugim natjecanjima ili na istom ovom natjecanju dogodine, s dopunjenim projektima.
Ovaj puta je HGK čak i snosio troškove kotizacije za Brokerage Event i svim IT tvrtkama, članicama Udruženja za informacijske tehnologije HGK. Nagrađenim tvrtkama, redom novoosnovanim (start-upovima) i mikro tvrtkama, HGK snosi troškove smještaja u Barceloni i kotizaciju za Brokerage Event.
Jako dobar potez za razvoj Hrvatskog IT-a, tvrtki općenito, ali i za sve one koji čekaju bolje te kvalitetnije nastupe domaćih poduzetnika.
ZTE je na Mobile World Congressu 2013 predstavio ZTE Open. Model koji izgleda kao nekakva igračka, a u biti je veoma solidan mobitel.
Koristeći 1 GHz procesor te 256 MB RAM memorije tu je i poseban dio tj. interna memorija koja iznosi 512 MB. microSD standard je podržan te uređaj dolazi sa microSD karticom od 2 GB.
ZTE napokon sa nama i modelom Open ...
Naravno ovo je 3G uređaj (7.2Mbps HSDPA, 5.76Mbps HSUPA) i koristi Wi-Fi, FM Radio, Bluetooth 3.0 te GPS. U svojem 3,5-inčnom zaslonu krije Nokia Karte i mnoge zanimljive aplikacije.
Kamera od 3,15 megapiksela je isto zgodan dodatak (2048 x 1536 točaka), a Adreno 200 podsustav skupa sa Qualcomm MSM7225A Snapdragon čipsetom radi opasnu kombinaciju za konkurenciju.
Radi se o jednom od prvih primjeraka Firefox OS uređaja te će kao takav uskoro doći na tržište. Svakako se očekuj i dobra podrška od strane tvrtke Mozilla, a ZTE će to sasvim sigurno znati iskoristiti.
Mozilla već neko vrijeme iskušava strpljenje korisnika. Nakon špekulacija o Firefox OS operativnom sustavu i predstavljanja modela ZTE Open – napokon je sve izašlo na vidjelo. Mobile World Congress 2013 je otkrio samo vrh sante leda.
Firefox OS će tako skupa sa Mozillom ući u dogovor sa osamnaest operatera te će koristiti Qualcomm i Snapdragon čipsete za svoje Firefox OS uređaje. Na listi su Alcatel, LG, Huawei i ZTE između poznatih.
Noviteti iz Mozille ...
Web developeri tako sada mogu koristiti Firefox Marketplace te tamo objaviti svoje uratke, a cilj cijelog projekta je naravno – slobodni sustav koji nije komercijalne prirode te širenje znanja i napretka samog Firefox sustava.
Koristi isključivo HTML5 web aplikacije, a osim toga tu je i mnoštvo aplikacija za društvene mreže Twitter i Facebook (te Nokia HERE maps aplikacija). Naravno u integriranom dijelu se našao i Box servis te igre od strane proizvođača EA Mobile i Disney Mobile Games.
Izgleda čisto i moderno ...
Sustav na prvi pogled izgleda iznimno jednostavno, bez trzanja, dakle fluidnost je na razini baš kao i odaziv. Svakako nam se čini da će biti odličan za mobitele koji su slabije opremljeni jakim hardverom.
Programiran u kombinaciji: HTML, CSS, JavaScript i C++ - Firefox OS je dosta brz, to je odmah vidljivo, a izgleda da trenutno u stadiju prototipa odgovara samo Android te Raspberry Pi uređajima.
Prvi mobiteli sa ovim operativnim sustavom će doći na masovno tržište tijekom druge polovice 2013. godine i to u Južnoj Americi te Aziji kao i u Europi.
Sustav u praksi ...
Firefox OS će podržavati Web RTC (tj. pozive preko njega), a koliko možemo vidjeti OS podržava sve što i ostatak ergele pa ne moramo niti očekivati neka iznenađenja budući da se radi o relativno ranoj inačici.
Sve u svemu izgleda lijepo, monolitički Linux kernel je odigrao svoju ulogu i možemo samo pričekati da vidimo kakav će odjek imati u mobilnoj industriji.
I službeno, Mozilla je u Barceloni predstavila nekoliko modela telefona na kojima se uživo može isprobati novi operativni pametni sustav Firefox OS. Mobiteli s ovim OS-om bit će podržani od strane Alcatela, ZTE-a, Huaweia i LG-ja, a očekuju se tijekom godine.
U Barceloni, u kojoj je ovih dana poprilična gužva, isprobali smo na licu mjesta novi OS. Kakav je? Na prvi pogled, recimo da je vrlo zabavan i da u nekih stvarima zasigurno podsjeća na Android i iOS. S obzirom da se radi o ekranu osjetljivom na dodir dijagonale 3,5 inča, u HVGA rezoluciji, mobitel nije nešto zbog čega ćete odmah pasti na stražnjicu. Nisu niti performanse ugrađenog hardvera nešto posebno - 1 GHz procesor, uz samo 256 MB RAM memorije.
Ono što na prvi pogled osvaja jeste iskoristivost ekrana. Kao i kod najpopularnija dva OS-a današnjice, prstima se samo treba igrati i doći ćete vrlo lako do nekih funkcionalnosti.
Početni je ekran podijeljen na više podstranica, recimo da imaju redne brojeve od 1 do 6. Pravi, početni ekran je na broju 2, a ukoliko se prstom dođe na poziciju broj jedan pojavit će se prečaci do najkorištenijih aplikacija, a na tom se mjestu mogu i pretraživati aplikacije.
Ovo je nešto što nas je odmah podsjetilo na iOS, kod kojeg pokretom prsta ulijevo po ekranu dolazite do pretraživanja. Ukoliko se nalazite na početnom (drugom po redu) ekranu i poželite odmah doći do tražilice, dovoljno je prstom doći u lijevi dio ekrana i povući prema desno. Isto tako, s početnog se ekrana može ući u aplikacije telefona jednostavnim povlačenjem prsta s desne strane ekrana prema lijevo.
Spuštanje "rolete", kao na svim današnjim poznatim OS-ovima, donosi prečace na povezivost (Bluetooth i Wi-Fi, nema NFC), na zrakoplovni mod te na postavke uređaja. Izgled sučelja podsjeća nas na Symbian Anna, s okruglim ikonama aplikacija. Sve je uredno, dobro radi, nema usporavanja. Već smo spomenuli kako Alcatel One Touch Fire ima samo 245 MB radne memorije, a korisniku se nudi samo 180 MB memorije za aplikacije. Korisnici s time sigurno neće biti sretni, sjećamo se vremena Androida i verzije 2.1 kada se aplikacije nisu mogle prebaciti na memorijsku karticu, a korisnicima je mnogim tadašnjim telefonima puno skupljeg ranga bilo na raspolaganju također takva memorijska količina. Dodajmo kako se memorija uređaja može proširiti s microSD karticama do 32 GB.
Što se tiče cijene, ona bi trebala biti oko 100 dolara, a uređaji bi se u prvom valu trebali pojaviti u Brazilu,Kolumbiji, Meksiku, nama susjednim zemljama Srbiji i Crnoj Gori, Španjolskoj i Venecueli.
Što nedostaje Firefox-osu za uspjeh? Zasigurno aplikacije, koje su današnji pokretač pametnih telefona. Iz Mozille obećavaju kako će ih uskoro biti jako puno, te da developeri rade na njima. Sviđa nam se razigranost OS-a, mogućnost pokretanja raznih funkcija odmah s ekrana, na još iskoristiviji način nego kod Androida i iOS-a.
Tu je i ubacivanje prečaca na donju traku, rezerviranu za najkorištenije aplikacije. Dakle, OS nema tipku za direktan ulazak u glavni izbornik nego se koriste geste po ekranu. Na dnu se nalazi tipka kojom se vraća natrag na početni ekran.
Kućište je solidne izrade, ali se kuži i da nije nešto skupo u pitanju. Mi smo Firefox isprobali na narančastom kućištu, koje dobro leži u ruci. Telefon je blago zaobljen tako da na ergonomiju nemamo zamjerki.
Kako izgleda Fire možete vidjeti na fotografijama u našoj galeriji.
U Barceloni je već u jutarnjim satima bila velika gužva, svi su se požurili vidjeti što novoga možemo očekivati u 2013. godini. Već na ulazu nas je dočekalo ugodno iznenađenje, ali koje nije baš predugo takvo i ostalo. Naime, kroz sve prostore novog kongresnog centra, daleko većeg nego prijašnjih godina, mogli smo se kretati samo uz pomoć našeg Android pametnog telefona, pomoću njega smo obavili i registraciju na ulazu, ali u press centar nismo mogli ući.
Naime, s mobitelima koji imaju NFC (Android iznad verzije 4.0, Windows Phone 8) moguće je obaviti registraciju, ali u press centar nisu imali uređaj kojii očitava NFC.
Nema veze, idemo dalje. Na većini štandova veliki novi mobiteli dijagonala većih od 5 inča. Ne, nisu na svim štandovima, samo na nekima - ZTE i Huawei, dok je recimo kod Samsunga naglasak na tabletima, dok su pametni telefoni stavljeni u drugi plan. Osim već poznatog Galaxy Note 8.0, vidjeli smo Samsung Galaxy Grand s dijagonalom od 5 inča, ali koji neće konkurirati Noteu, jer nema olovku.
Nismo baš primijetili kako su porasle procesorske snage, sve je to tu negdje oko maksimalnih 1,6 ili 1,7 GHz, uz obaveznih 2 GB RAM-a. Osim na dijagonalama, naglasak je i na rezoluciji ekrana koja prelazi 400 ppi. Iako smo već nešto takvo vidjeli, na Sony Xperia Z.
Recimo i kako na Sonyjevom štandu ništa novo - već poznati Xperia Z te Xperia Tablet Z. Oba se uređaja mogu uroniti u vodu, na licu mjesta, koliko god puta to poželite.
Firefox je konačno predstavljen na pravim mobitelima, isprobali smo novi OS na Alcatelu Fire. Mobitel će koštati oko 100 dolara, a bit će dostupan u Srbiji i Crnoj Gori, nama najbližim zemljama u okruženju. Ide se prvo na tržišta koja traže jeftine pametne telefone.
Isprobali smo i nove Motorole, nedaju se oni. Imaju najkvalitetnije kućište koje smo vidjeli na kongresu u Barceloni - Motorola RAZR HD ima Gorilla 2 ekran, aluminijski okvir te pozadinu kućišta od kevlara. Tu je i snažna baterija od oko 2500 mAh.
Nokia je također pristutna, putem dva nova Windows telefona Lumia 520 i 720. Pogledamo li veličinu štandova, Samsung, Huawei i Motorola imaju najveće štandove u paviljonu 3, koji zamjenjuje nekada poznati paviljon 8 u starom prostoru.
Svi stavljaju naglasak na LTE verzije mobitela, dok se NFC tehnologija sve više pojavljuje. Ali, još uvijek nedovoljno.
Više detalja možete čitati na Mobil.hr portalu, u pojedinačnim vijestima.
Ali smo zato vidjeli nekoliko novih mobitela koji bi zajedno, kada bi se zbrojile njihove performanse, zasigurno prevazišli performanse koje možemo očekivati od četvorke za koju bismo mogli sa sigurnošću tvrditi da se neće tako zvati.
Naime, broj 4 je u istočnjačkim kulturama vrlo nesretan broj, nešto kao kod nas broj 13, tako da ga mnogi u širokom luku zaobilaze. Stoga možemo očekivati kako se novi najjači Galaxy, četvrti po redu u seriji Galaxy S, neće zvati S IV. Vratimo se na modele koje je Samsung predstavio u Barceloni, na najvećoj mobilnoj izložbi novih mobitela i novih tehnologija.
Na licu mjesta ...
Jedan od novih modela koji privlači pozornost je Samsung Galaxy Grand, 5-inčni smartphone na Androidu, koji nastavlja niz velikih modela telefona, ali ovaj model nije pretjerano jak sa svojim performansama, a nema niti S Pen, tako da neće konkurirati Noteu II.
Dakle, Galaxy Grand je zaista "grande", velik je i dolazi u verzijama s 8 i 16 GB, i već tu vidimo kako se ne radi o jakoj konkurenciji unutar kuće. Ipak, kamera ne razočarava, ima 8 megapiksela, a nju i sve druge funkcionalnosti pogoni 1,2 dvojezgreni procesor. Mobitel ima 1 GB RAM-a, manje nismo niti očekivali u današnje vrijeme. Spomenimo i dobru bateriju kapaciteta 2100 mAh.
Iako nije novitet, Samsung Galaxy Note 8.0 je glavna zvijezda kongresa, a o tom smo modelu već gotovo sve napisali. Ukratko: ima podršku za 3G, za sada nema u planu verzije samo s Wi-Fi vezom, nudi mogućnost istovremenog rada s dvije aplikacije na jednom ekranu, a S Pen sada može upravljati i tipkama ispod ekrana.
Ima infracrvenu vezu tako da je s njime moguće upravljati televizorom. Ispod haube se nalazi snažni 4-jezgreni procesor snage 1,6 GHz, uparen s 2 GB RAM-a. Kamera je 5-mega pikselna, a baterija kapaciteta 4600 mAh. U isto vrijeme s nama, na štandu se pojavio i JK Shin, prvi čovjek Samsungove mobilne divizije koja niže uspjeh za uspjehom.
Na Samsungovom se štandu mogu vidjeti i neki drugi uređaj, malo da razbijemo dojmove. NX1000 je fotoaparat koji ima ugrađen Wi-Fi, senzor je od čak 20,3 megapiksela, a video se snima u Full HD-u. ISO je raspoloživ u rasponu od 100 do 12.800. Laptopi serije 7 Chronos nude brze performanse uz Intelove i5 i i7 procesore te Radeon grafiku HD8870M. Ekran je 1,6 inčni, s rezolucijom 1920x1080 piksela. Šlag na kraju: JBL zvučnici.
Vraćamo se na mobitele. Galaxy Fame ne pripada high-end segmentu, ima 3,5 inčni ekran, 5-megapikselnu kameru, a na pojedinim tržištima će dolaziti i s NFC tehnologijom. Procesor je 1 GHz, uz 512 MB RAM-a.
S druge strane, Galaxy Express je jači i veći dijagonalom ekrana - ima za danas veoma traženih 4,5 inča, procesor kao u Samsungu Galaxy S II (1,2 GHz dvojezgreni), ali duplo više radne memorije - 512 MB. S modelom Young mogli bi biti zadovoljni samo najmlađi - ima mali ekran dijagonale 3,27 inča768 MB RAM-a te 1 GHz procesor.
Samsungove mobitele završavamo s modelom Xcover 2, pripada obitelji mobitela koji mogu pasti u vodu i tamo provesti do sat vremena, na dubini do 1 metar. Telefon ne izgleda robusno, kao što su do sada izgledali Samsungovi mobiteli iz obitelji terenaca nego je naglasak na performansama, dobrom završnom materijalu i naravno otpornosti koju zahtijeva IP67 standard.
Svi nevjerni Tome mogli su na licu mjesta u Barceloni, kao što je napravio i Mobilov novinar, neograničeno puta staviti smartphone s 5-inčnim ekranom Xperia Z u vodu. Snimili smo i video, pogledajte kako Xperia Z i tablet Z uranjanju u vodu. Kliknite na ovaj link i vidjet ćete i video koji smo snimili na licu mjesta.
Na velikom štandu Sony je naglasak stavio na testiranje u vodi, ali i na dodatnu opremu koja se uz njihove uređaje može koristiti. S obzirom da uređaji podržavaju Walkman, mogli su se isprobati različiti glazbeni dodaci.
U vodi ...
Ponovimo ukratko specifikacije tableta Xperia Z: vodootporan je i ne smeta mu prašina (udovoljava IP55 i IP57 standardima), ima 10,1 ični Reality ekran kojem u radu potpomaže Mobile Bravia Engine u novoj verziji 2, rezolucija ekrana je 1920x1200 (WUXGA), kamera od čak 8 megapiksela (vrlo zgodna stvar na tabletu) potporu ima u Exmor R senzoru za slabije uvjete osvjetljenja.
Hardverske secifikacije kažu ovo: quad core s 2 GB RAM-a (Sony ne otkriva procesorsku snagu), ali otkriva memoriju od 2 GB RAM-a te 16/32 GB verzije memorijskih modula. Baterija je kapaciteta od okruglih 6000 mAh. Tu je i NFC za brzo povezivanje s drugim uređajima te MHL za povezivanje s televizorima.
Intel, prepoznatljiv po svojim procesorima je ove godine došao na Mobile World Congress 2013. Uostalom, kao i svake godine. I donio je sa sobom određena iznenađenja. Radi se o novim procesorima koji pružaju veliki pomak prema naprijed usporedimo li ih sa generacijom Medfield i Clover Trail.
Novosti dakle obuhvaćaju platformu dvojezgrenih procesora "Clover Trail+" za pametne telefone i tablet-uređaje sa sustavom Android te Intelovo prvo globalno, višenačinsko i višepojasno LTE rješenje, koje će se početi isporučivati tijekom prve polovice ove godine.
Tradicija se nastavlja ...
Clover Trail+ tako dodaje još jednu Saltwell procesorsku jezgru (32 nm) koja podržava Hyper Threading. Z2580 tip procesora će tako ići do 2 GHz radnog takta, a Z2560 do 1,6 GHz. Kada je u pitanju Z2520 onda se radi o 1,2 GHz.
Sa ovim dodatnim procesorskim jezgrama Intel je obećao kako će ovi procesori biti barem dva puta brži nego Medfield čipovi. Specifikacije možete vidjeti u dolje navedenoj slici.
Poboljšanje na grafičkom planu, tj. Intel više ne podržava PowerVR SGX540 već SGX544MP2 nije razočaralo što znači da će ovaj GPU (koji je čak jači od Apple A5X) brzo pronaći svoje mjesto na tržištu.
Intel je svakako objeručke prihvatio mobilne uređaje te najavljuje svoju prisutnost u gotovo svim segmentima mobilne industrije. To je odmah "na prvu" vidljivo.
Clover Trail briljira u mnogo pogleda ...
Memorijsko sučelje Clover Trail+ je još uvijek 2 x 32bit LPDDR2 (brže oc 800 MHz jer je 1066 MHz u igri). Naravno, podrška za LTE nije izostala.
ASUS, Lenovo i ZTE podržavaju Clover Trail platformu. Intel je čak i za proizvođače ponudio novu referencu dizajna uređaja koji koristi Z2580 procesor te 2 GB RAM memorije. Kamera od 16 megapiksela te Android 4.2 Jelly Bean su samo neke od stvari koje su spomenute u referenci.
Intel još najavljuje jačanje svojeg utjecaja na mobilnu industriju kroz "Intel Inside“ filozofiju i tehnologiju, a suradnjom sa tvrtkama HP, Lenovo, LG, Dell i sličnima pogotovo želi poboljšati kvalitetu tablet uređaja.
Prvi Clover Trail + mobitel (phablet) ...
Ako se pitate koji je prvi mobitel (u biti phablet) sa Clover Trail+ procesorom onda je odgovor Lenovo K900. Oim potezom Intel opasno približava svoje tehnologije mobilnom svijetu, a prema prvim pregledima rada i funkcioniranja platforme - to se nikako ne čini kao loša stvar.
Iz Barcelone: Krunoslav Ćosić