U zadnjem iz serijala maraton testova Xperije Z donosimo detaljan test baterije, remote desktop, backup i FTP aplikaciju.
Kako bismo što bolje i detaljnije testirali bateriju na Sony Xperiji Z odlučili smo bilježiti statistike baterije pet tjedana, koliko i traje naš maraton test. Kao glavne parametre testa bilježili smo koliko smo koristili sam uređaj i koliko je dugo bio uključen najveći potrošač – ekran. Kako bismo postigli vjerodostojan rezultat, koristili smo i Sonyjeve prilagodbe za uštedu baterije. Stamina način rada koji onemogućuje aplikacijama da rade u pozadini (osim onih koje smo naveli kao izuzetke) namjestili smo da se pali pri 45% preostalog kapaciteta, a rigorozniji način za slabu bateriju pri 20%. Način slabe baterije je potpuno prilagodljiv te smo odlučili uključiti sve opcije te time ostaviti aktivne samo pozive i SMS poruke s osvjetljenjem 15%.
Uključivanjem ovih prilagodbi, na kraju petotjednog testiranja zaključili smo da uz naše korištenje Xperia Z može lako izdržati cijeli dan, s preostalih 17% na kraju dana uz 3 sata korištenja upaljenog ekrana.
Prikaz dijagrama možete pogledati u našoj galeriji uz tekst
Velik ekran full HD rezolucije omogućuje ne samo oštriji prikaz već i prikaz više podataka na ekranu odjednom. Najbolji primjer toga je korištenje jedne od aplikacija za streamanje prikaza stolnog računala na smartphone. Mi smo se odlučili za korištenje aplikacije Splashtop 2.0, zbog jednostavne instalacije i njenih inovativnih rješenja za ugodnije korištenje na smartphoneovima, npr. dodirivanje ekrana s dva prsta izmjenjuje način gesta i trackpad te povlačenje dva prsta za scrolanje stranica. Uz streamanje slike, Splashtop je jedan od rijetkih koji omogućuje i stremanje zvuka. Iako je slanje slike radilo iznimno dobro, bez zastajkivanja koje smo doživjeli na dual core uređajima, zvuk je ipak imao prekide te nešto kasnio, ovisno o udaljenosti Xperije Z od routera, no to bismo ipak više pripisali problemu routera.
Ukoliko svojom Xperijom snimite Full HD video i želite ga poslati nekome, jedno od najboljih rješenja svakako su FTP aplikacije. Koristili smo AndFTP aplikaciju koju možete skinuti s Google Playa besplatno. Naravno, za ovakvo nešto potrebno je imati pravi FTP server, a veliki video veličine od 500 MB nastavit će se slati čak i ako se prekine veza, i to točno od dijela na kojem je pauzirano slanje. Mi smo s Xperijom Z tako poslali nekoliko velikih datoteka u našu redakciju, što je vrlo praktično i jednostavno u praksi.
Iako je Android 4.1.1 Jelly Bean jedan od najstabilnijih do sada, Sony je osigurao alternativu za slučaj da se desi najgore – gubitak podataka. Backup & Restore aplikacija omogućuje pohranjivanje sigurnosnih kopija svih podataka na Xperiji Z. Tako je moguće backupirati SMS poruke, popise poziva, svu glazbu, slike i video, sve aplikacije itd. Dobivene sigurnosne kopije moguće je pohraniti na microSD karticu ili pak direktno na računalo putem USB kabela. Time se izbjegava potreba za postavljanjem rješenja za backup koja zahtijevaju rootanje uređaja i gubitak garancije. Valja napomenuti da ova aplikacija radi smo na Sonyjevim uređajima, no SMS poruke moguće je pohraniti i putem besplatne aplikacije SMS Backup & Restore s Google Play Storea koja omogućuje vraćanje SMS-a i na drugim uređajima.
Završavamo naš maraton test Xperije Z koji smo započeli s pekmezom i pranjem mobitela u vodi. Xperia je preživjela sve što smo pred nju postavili, nema nikakvih oštećenja; sve je na telefonu funkcionalno kao i prije početka maraton testa. Prema vašim reakcijama, svidio vam se jako naš test i sa zanimanjem ste pratili avanture Sonyjeve perjanice Xperije Z.
Ukoliko niste stigli pročitati cijeli 5-dijelni test, donosimo linkove na sve prethodne dijelove:
Maraton test - Sony Xperia Z (1. dio)
Maraton test - Sony Xperia Z (2. dio)
Maraton test - Sony Xperia Z (3. dio)