Apple je na novom iPhone 5 modelu pokazao moć skeniranja otisaka prstiju. Tvrtka iz Južne Koreje kupuje tvrtku koja se bavi ovom tehnologijom,a industrija se mijenja, a funkcija postaje standard.
Samsung bi svojom novom kupovinom mogao standardizirati skeniranje otisaka prstiju na mobilnim uređajima. O kojoj se tvrtki radi?
Radi se o Fingerprint Cards AB – tvrtki iz Švedske. Ovaj svijetli primjer iz nordijskog dijela svijeta koji se ponosi kvalitetom svojih proizvoda. Prodana je ova tvrtka za dobar iznos – 650 milijuna američkih dolara.
Nije ovo došlo samo od sebe. Galaxy S4 je bio mobitel za kojeg je ova tvrtka iz Švedske napravila senzor koji može registrirati klizanje prsta preko zaslona. Ista stvar vrijedi i za Windows 8.1 operativni sustav.
Samsung Fingerprint Cards će biti naziv ovog „elementa“ tvrtke Samsung, CEO ostaje Johan Carlstrom (koji je tu već bio od prije).
Koji je zapravo značaj?
HTC bi inače mogao uskoro prihvatiti cijelu stvar s modelom One Max. Sjećate li se iPhone 5 modela? Pa eto – on je baš zbog cijele ove priče i podigao prašinu jer su neki korisnici smatrali da je ova funkcija tu kako bi „se lakše kralo podatke i kontroliralo stado korisnika“.
O čemu se zapravo radi? Skeniranje otisaka na mobilnim uređajima je biometrijski način čuvanja sigurnosti koliko god to ironično zvučalo. Upravo iz razloga jer će mobitel moći prepoznati svojeg vlasnika odmah po otisku prstiju – to je temelj neke nove mobilne sigurnosti.
TouchID npr. na spomenutom iPhone modelu. To je jednostavni „kružić“ na postojećem „Home“ gumbu. Jednostavan dizajn, a omogućuje puno.
Uskoro bi ovo mogli vidjeti na svakom pametnom telefonu ...
Nije npr. dizajniran da zamijeni naprednije sigurnosne mogućnosti kao što to vidite kad kupujete online no zato radi za Apple iTunes te općenitu dodatnu sigurnost mobitela.
Ono što mnogi misle je upravo da softverska komponenta može odigrati ključnu ulogu u „kontroli“ korisnika no to nije nužno istina. Postoji ustaljeno mišljenje da se u mobitelu „skriva“ programski kod koji se npr. spaja s Internetom i šalje dalje podatke o vašem otisku prstiju.
Ali kao što možemo vidjeti iz svijetlih primjera, ali i kupovine tvrtki kao što je Fingerprints Cards AB – većina proizvođača ne smatra da radi nešto loše već da pruža samo dodatnu funkcionalnost. I to je u svakom slučaju istina.
Ono što radi „skrivena kamera“ odnosno senzor jest samo da kopira vaš otisak na zaslonu ili ga prepozna kako bi mogao narediti operativnom sustavu da radi jer se zaista radi o korisniku čiji je mobitel.
Znate li da ovakvi dizajni tehnologije, u ovom slučaju „fingerprint scan“ mogućnost radi i s psima? Tj. njihovim otiscima?
Heheh ...
U svakom slučaju, radi se o tehnologiji u koju će se dosta ulagati. Koliko će se isplatiti? To će pokazati vrijeme odnosno budućnost.