Krivotvoreni mobiteli predstavljaju globalni problem, a štete koje zbog njih trpe proizvođači dosižu 6 milijardi dolara godišnje.
MMF je izvijestio korisnike o određenim informacijama. Ovaj izvještaj se temelji na sveobuhvatnoj analizi crnog tržišta mobilnih telefona koja se provodila više mjeseci, a uključila je mnoge najveće brandove.
Michael Milligan je izjavio kako je: „istraživanje je ukazalo na prodaju 148 milijuna krivotvorenih uređaja tijekom 2013. godine putem javno dostupnih retail dućana, a procjenjuje se da je njihov broj na nelegalnim prodajnim mjestima i putem online aukcija nekoliko puta veći“ – ravno iz usta generalnog tajnika MMF-a.
Prema ovom izvještaju, krivotvoreni mobiteli predstavljaju globalni problem, a štete koje zbog njih trpe proizvođači dosižu 6 milijardi dolara godišnje.
Indija je npr. veoma problematično mjesto kada je u pitanju ovaj problem. Tamo krivotvorine čine 20 posto tržišta mobitela što uzrokuje 1,5 milijardi dolara štete (prodaja) te 85 milijuna dolara gubitaka od direktnih poreza. 460 milijuna ide na indirektne takse i ostale poreze.
Krivotvoreni telefoni su napravljeni od jeftinih materijala ispod svih standarda, te sadrže opasne razine metala i kemikalija poput olova.
Inače znakovi koji ukazuju da se radi o lažnom su: IMEI broj (originalni uređaji posjeduju jedinstvene serijske brojeve za registriranje na mreže teleoperatera, Lažni često posjeduju duplicirane ili krive IMEI brojeve), Cijena (predobra da bi bila istinita), loša kvaliteta (pogledajte izgled uređaja, gdje je logotip itd.).
U svakom slučaju može vam pomoći stranica SpotAFakePhone – budite sigurni i pametni!
Izvor: VIDI.HR