Foto test najjačih 7 Android fotomobitela s ukupno 99 megapiksela. Čije su fotke zaista najbolje?
Koji Android mobitel ima bolju kameru: HTC One M9, LG G Flex2, LG G3, LG 4, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy Note 4 ili Sony Xperia Z3? Testirali smo ih detaljno, u šest različitih testova. Na kraju našeg foto testa se nalazi link na sve fotografije s testa, u originalnoj veličini, a koje možete detaljno pregledati i, ukoliko želite, preuzeti na svoje računalo te fotografije međusobno usporediti.
U Mobilovoj tradiciji, u jedan test smo okupili mobitele koji slove kao mobiteli s najboljim kamerama na tržištu. Ovoga puta, imamo sedam modela, a svi su pogonjeni Androidovim operativnim sustavom. Većina kandidata nudila je dvotonski dual LED flash, a najviša rezolucija je bila Sonyjevih 20,7 megapiksela. Sony Xperia Z3 i LG G3 su modeli koje smo imali na testu i prošle godine. Sony Xperia Z3 je jedini mobitel na testu koji ima i posebnu hardversku tipku za kameru.
Kako smo testirali?
Stvorili smo ravnopravno testno okruženje, a sve smo modele stavljali na stativ kako bismo dobili što ravnopravnije rezultate, ali i smanjili ljudski element. Fotografirali smo u više različitih uvjeta, ali najviše do sada. Svih sedam kamera smo testirali u idealnim, dnevnim uvjetima, u polumraku, potpunom mraku s uključenim blicom, objektima u pokretu u doba polumraka te noćnoj slici grada. Testirali smo i prednju kameru, radeći selfie sa svakom prednjom kamerom. Sve scene smo fotkali više puta te između fotografija odabrali najbolju za usporedni test.
Specifikacije stražnje kamere na testiranim mobitelima
Specifikacije prednje kamere na testiranim mobitelima (*n/p označava nepoznat podatak)
Fotografije dobivene u dnevnim uvjetima usporedili smo s DSLR fotoaparatom čiju smo fotografiju koristili kao referentnu za usporedbu pri ocjenjivanju. Sve modele smo testirali u automatskom modu, no LG-jeva kamera na G4 dopušta do sad neviđene razine ručnog ugađanja za jedan Android model pa smo se stoga s G4 i ručno poigrali s parametrima. Ručno pogođene fotografije odvajamo od ocjenjivanja u testu, no ručne fotke ćemo također uvrstiti u galeriju.
Dobrodošli napredak je implementacija optičke stabilizacije slike koju posjeduje većina kandidata na testu. Većina ih posjeduje i dvobojnu LED bljeskalicu čije su se prednosti najbolje pokazivale na testu slikanja u mračnoj prostoriji s uključenim blicem.
Najbolje fotografije omogućuje...
Uvjerljivi pobjednik Mobilovog ljetnog foto testa je LG G4. LG je zaista odradio odličan posao te dobru kameru prošlogodišnjeg LG-ja G3 zamijenio mnogo potentnijim senzorom. Iako je Samsungov Galaxy S6 Edge bio za trunku bolji u dnevnim uvjetima, LG G4 je nadjačao protivnike u gotovo svim uvjetima slabijeg osvjetljenja. Ipak, kod G4, ali i drugih LG-jevih modela primijetili smo veću količinu softverskog izoštravanja pri pohranjivanju slike, što je bilo očito pri većem zumiranju na sliku. U uvjetima slabijeg osvjetljenja, softversko izoštravanje je i primjetno bez zumiranja. Lošiju kvalitetu slike u polumraku pripisujemo lošijem fokusiranju. G4 nije nikako mogao pronaći ispravan fokus, unatoč laserskom mjerenju udaljenosti objekata u kadru. Međutim, ukupne ocjene i dojam slika su bili dovoljni za pobjedu modela G4. Hvale vrijedna je i velika mogućnost ručnog ugađanja parametara fotografiranja koju smo do sada mogli vidjeti samo na najjačim Lumijama i PureView modelima nekadašnje Nokije. G4 je također imao i najbolju selfie kameru koju smo testirali bez uključenog „proljepšavanja“ koje samo zamuti lice.
Na ova dva različita grafa su kompletni rezultati našeg testa, samo prikazani na dva različita načina
Drugo mjesto pripalo je Samsungovom Galaxyju S6 Edge, koji je u nekim testovima čak nadjačao pobjednika G4, no lošija kvaliteta fotografija s blicom stajala ga je pobjede. U ostalim testovima S6 Edge je al pari LG-ju G4. Sve slike stražnje kamere su zadovoljavajuće, ako ne i odlične oštrine (kao u dnevnim uvjetima), no prednja kamera je druga priča. Kao i kamere na LG-jevim modelima posjeduje funkciju „proljepšavanja“ koje prepoznaje lice i zamućuje ga, no u Samsungovom slučaju zamućivanje nismo uspjeli isključiti. Ostali objekti unutar kadra su odličnog fokusa i kontrasta.
Treće mjesto pripalo je drugom Samsungovom modelu na testu, Noteu 4. Iako im kamera senzor broji jednaku količinu piksela, leće ispred njega su drugačije. Note 4 ima nešto manji otvor leće i dulju žarišnu duljinu. Note 4 je pak za razliku od S6 Edgea odlično pravio fotke u mraku s uključenim blicom, no nešto se lošije snašao s objektima u pokretu i u noćnoj slici. Nešto je lošiji od više plasirane konkurencije Note 4 bio u slikanju selfiea jer je šum bio izrazito visok, a oštrina nedovoljna.
Na četvrto mjesto ide model iz 2014. godine, LG-jev G3. Obzirom da se radi o modelu iz sredine prošle godine, rezultati su veoma dobri. Iako je ocjenom veoma blizu Noteu 4, slike sa selfie kamerom su veoma tamne sa slabim kontrastom. Pri slikanju objekata u pokretu, G3 je uz bok nasljedniku G4, a čak ga i nadjačava pri slikanju objekata u polumraku.
Slične rezultate je imao i LG G Flex2, što je logično, budući da koriste jednak senzor. Međutim, razlike su primjetne pri slikanju slika u slabijem osvjetljenju. Razliku bismo mogli pripisati drugačijem softveru koji je nakon slikanja zaslužen za pohranu fotografija na memoriju. Flex2 je osjetno bolji u slikanju selfieja koji su oštriji i boljeg kontrasta. Kao kod G4, G Flex2 ali i G3 pate od dosta jakog softverskog izoštravanja slike koje je ponovno primjetno pri jačem zumiranju.
Najstariji model na našem testu, Sony Xperia Z3 zauzela je pretposljednje, šesto mjesto. Iako slikama u svim uvjetima nije nedostajalo oštrine, kontrast i boje su pružale mnogo prostora za popravak. Zbog njih, slike su djelovale pomalo isprano. Slično je bilo i s prednjom kamerom, koja je srednje kvalitete, s odličnom oštrinom, ali lošim bojama. Nadamo se samo da će nasljednik Xperije Z3 zadržati hardversku tipku za snimanje fotografija, no unaprijediti kvalitetu fotografija.
Ponovno, HTC-ov model nije uspio ispuniti očekivanjima koja je proizvođač stavio u najavu modela. Kamera na HTC-u M9 je ipak kopljima bolja od Ultra pixel kamera koje smo imali prilike vidjeti na modelima M7 i M8. U uvjetima dnevnog osvjetljenja kamera na M9 je bila zadovoljavajuće kvalitete, no u slabijim uvjetima slike padaju ispod zadovoljavajuće razine. Gube im se boja i kontrast, kao i oštrina. Ono što se često dodaje je velika količina šuma. Softver kamere šum pokušava spriječiti izglađivanjem slike, što rezultira zamućenim kadrom, makar je kamera ispravno fokusirala objekte. Ultrapixel kamera s prošlogodišnjih modela ipak nije u potpunosti umirovljena već je prebačena na prednju stranu uređaja. Selfiji pravljeni njome su veoma dobre kvalitete te bi sami po sebi mogli zauzeti treće mjesto u konkurenciji selfieja.
Finalni poredak, nakon svih testova
Titula najboljeg fotomobitela i ove godine je pripala LG-jevom modelu, nasljedniku prošlogodišnjeg prvaka G3, LG-ju G4. Samsung je poradio na kameri za ovogodišnji flagship, što je bilo dovoljno da prestigne Xperiju Z3 koja je s prošlogodišnjeg trećeg mjesta skliznula na pretposljednje. Treće mjesto zauzeo je još jedan Samsungov model, Note 4, koji je po kvaliteti fotografija veoma sličan onima sa S6 Edgea. Dvojac, koji ima jednaku kameru no različitu kvalitetu slika, zauzeo je četvrto i peto mjesto. Radi se ponovno o LG-jevim modelima, G3 i G Flex2. HTC nas na žalost ni ove godine nije uspio iznenaditi dobrom kamerom te je njegov M9 zauzeo posljednje mjesto. Ukupno gledajući, kvaliteta fotografija spram prošlogodišnjih flagshipova se unaprijedila, što se najbolje vidi nižim pozicioniranjem modela iz 2014. godine.
Pogledajte sve testne fotografije s ovog foto testa
Ukoliko vas zanimaju apsolutno sve ocjene s našeg foto testa, pogledajte i drugi dio foto testa.
Pobjednici na prethodnim foto testovima:
VELIKI FOTO TEST: Najjači foto-mobiteli u 2014. godini - pobjednik LG G3
Veliki FOTO test najjačih fotoaparata na mobitelima u 2013. godini - pobjednik Nokia Lumia 1020