Vrijeme je padova mobitela i tableta u vodu. Što ako vam se to ipak dogodi?
Počelo je ljeto. Mobiteli se nose svugdje – na kupanje, noćni izlasci, kod bake na selo ... i svugdje može naići na vodu ... tekućinu koja je neprijatelj elektronici koja se nalazi u svakom mobitelu. Kako spasiti mobitel koji je upao u vodu?
Kada se to dogodi – najbitnije je ne paničariti. Što se dogodilo se dogodilo, više nema nazad postoji samo vaša reakcija i činjenica da nije još sve izgubljeno. Prvo što treba napraviti je izvaditi mobitel s npr. žlicom ili drugim sličnim pomagalom.
Dobro je odmah mobitel postaviti na papir koji dobro upija vodu npr. toaletni papir. Nakon toga ga rastavite na koliko god možete dijelova u tom trenutku – pogotovo je bitno izvaditi bateriju. Usput i trljajte dijelove uređaja s npr. kućnim ručnikom ukoliko vidite da se negdje zavlači voda.
Zatim treba izvaditi SIM karticu i spremite je na sigurno mjesto. Mobitel stavite u vrećicu koja ne propušta zrak (Ziplock). U istu vrećicu ubacite paketiće silikonskog gela. Radi bolje od trika s rižom iako ako nemate silikonski gel u vrećicama – probajte s rižom! Otvorite vrećicu nakon nekoliko dana, nemojte prije!
Provjerite svaki port, svaku "poru" uređaja prije nego li opet ubacite bateriju u uređaj i spojite punjač. Zatim duboko udahnite i provjerite ako radi – prvo da li se puni, a zatim da li ga možete upaliti.
Dobra ideja je da probate i iskoristiti moć usisavača, jedno 20 minuta možete probati "usisati" ostatke tekućine iz kućišta uređaja, samo nikako, ali nikako nemojte koristiti fen i pokušati "osušiti" uređaj.
U svakom slučaju – rijetke su situacije kada je baš "sve izgubljeno i gotovo" – pokušajte iskoristiti i onih 10% šansi kako bi vratili svoj uređaj "među žive".