Samo nekoliko trenutaka nakon predstavljanja novog HTC-a One A9 u New Yorku, ekskluzivno na Mobil.hr portalu donosimo prve dojmove.
Prvi dojam kada smo u ruke uzeli novi HTC One A9, inače prvi pametni telefon na najnovijem Androidu Marshmallow nakon što je ta inačica predstavljena na novim Googleovim Nexus telefonima, jeste da se radi o vrhunskoj završnoj izradi. Nekoliko sekundi kasnije pokrenuli smo kameru, a zatim smo počeli kopati po HTC-ovom Senseu 7.0, kameri od 13 megapiksela s Pro načinom rada u kojem je moguće snimanje u RAW formatu...
Novinar Mobila isprobava novi HTC One A9
HTC One A9 na stražnjoj strani ima aluminijsko kućište ugodne i kvalitetne završne obrade, s utisnutim logotipom HTC. Telefon je ergonomski oblikovan, nema nikakvih oštrih rubova, a zaobljenost se primjećuje i na prednjoj strani - ekran pokriva 2.5D Gorilla 4 staklo. Primjećuje se u prednjem dijelu sličnost s dizajnom novog iPhonea 6S, ali ne smijemo zaboraviti kako je Apple na prethodnom iPhoneu prekopirao HTC-ov dizajn stražnje strane kućišta. Na dnu telefona su na donjoj lijevoj strani smještene perforirane rupice za zvučnik, kao i na iPhoneu 6S, dok se u nešto drugačijem obliku rupice mogu pronaći i kod Samsunga S6/S6 edge.
Zadržan je prepoznatljivi dizajn stražnje strane s modela HTC One M9, s tim da je debljina kućišta znatno reducirana. Razlike na prednjoj strani su velike i tu nema nikakve poveznice s trenutno najjačim modelom iz HTC-a jer model One A9 nema aluminijsko kućište na prednjoj strani nego spomenuto staklo, nema niti stereo zvučnike ali monozvučnik su HTC-ovi inženjeri „uspjeli natjerati“ da se ponaša kao da se unutar kućišta nalaze stereo zvučnici.
Isprobali smo na 5-inčnom fullHD ekranu nekoliko video filmova s puno efekata, a zvučna slika je bila duboka, zvuk se virtualno kretao oko telefona tako da HTC One A9 možemo nakon subjektivnog dojma komotno proglasiti jednim od najboljih smartfona koji imaju jedan zvučnik. Ipak, One A9 ima nešto što nema jači brat, a to je čitač otiska prsta smješten ispod ekrana. Kroz desetak sekundi dali smo svoj otisak prsta telefonu, a moguće je snimiti do pet prstiju tako da za otključavanje telefona ne moramo koristiti uvijek isti prst. Zgodno je što se za otključavanje ne treba kao kod drugih proizvođača prvo pritisnuti tipka nego se na čitač samo nasloni prst i telefon se za cca. jednu sekundu otključa. Tipka s čitačem otiska prsta koristi se i kao Home tipka, poput tipke smještene na dnu ekrana pa u suštini postoje dvije Home tipke.
Naš dojam je nakon korištenja kamere na HTC-u One A9 bio kako je stražnja kamera čak i bolja nego na modelu M9 - slike su nam još oštrije, kvalitetnije, prikaz je na ekranu bolji, a radi se o kameri od maksimalnih 13,1 megapiksela u omjeru 4:3 (M9 ima 20 megapiksela). Kamera je pozicionirana na vrhu kućišta, nije kao na M9, isturena je prema van, ali opasnosti od ogrebotina nema jer je zaštićena safirnim staklom.
U modovima fotkanja nalazi se Pro način u kojem je moguće ručno podesiti otvor blende, ISO, ručno fokusirati, podesiti balans bijele itd. Najveća novost je snimanje u RAW formatu - istovremeno se ne snima i u JPG formatu nego se iz RAW formata izvlači JPG, kao što rade profi fotografi. Na dobivenom JPG-u dobili smo dobro podešene crnu i bijelu boju, tako da softver zna što radi. Dakle, ovo je prava profi kamera, za korisnike koji žele izvući maksimum iz same kamere. Prednja kamera je ista, od 4 megapiksela i radi jako dobre selfie fotke. Novost je HyperLapse koji će od nekoliko filmova, uz pomoć Zoea, napraviti zanimljive uratke kakvih se ne bi posramili niti pravi profesionalci s profi softverom.
Razlika Sensea 7.0 na HTC-u A9 u odnosu na M9 je da A9 nema četvrtu tipku na dnu ekrana kojom se tipke s ekrana miču s dna ekrana, a nema niti HTC-ovog glazbenog playera nego se koristi Googleov. Prisutni su ostali elementi Sensea 7.0: na početnom ekranu izmjenjuju se ikone aplikacija ovisno o našoj geolokaciji (kod kuće, posao, izlazak), BlinkFeed je isti, a moguće je napraviti vlastitu temu izbornika tako da možete imati totalno drugačiji A9 nego vaši prijatelji.
Sučelje Androida 6.0 nije previše drugačije od originalnog Marshmallowa, a 2 GB radne memorije omogućuju dovoljno fluidan rad tako da se telefonu nema što prigovoriti. Zgodno je što će se memorija s memorijske kartice moći tretirati kao interna memorija, ako vam usfali interne memorije. Ukoliko vam M9 bude preskup ili želite imati neke nove funkcije (fingerprint senzor, tanje kućište, odličnu kameru) tada nam se One A9 čini jako dobrim odabirom kao sljedeći telefon s kojim ćete se moći pohvaliti prijateljima.
Osnovne karakteristike koje nismo spomenuli u opisu: masa 143 grama, čipset Snapdragon 617 s osam jezgri (64-bitni, 4 x 15 GHz + 4 x 1,2 GHz), stražnja kamera od 13 megapiksela ima optičku stabilizaciju, podrška za 4G LTE, baterija kapaciteta 2150 mAh s podrškom za brzo punjenje.
Kada dobijemo HTC One A9 na duži test tada ćemo vam donijeti još detaljnije dojmove. Prodaja počinje već s prvim danima mjeseca studenog 2015.
U našoj galeriji možete pogledati velik broj fotografija modela A9, a donosimo i nekoliko fotki na kojima se nalaze One A9 i One M9: