U Varaždinu smo na nekoliko lokacija testirali 4G+ mrežu Hrvatskog Telekoma. Brzine u downloadu prelazile su 200 Mb/s.
Hrvatski Telekom od danas, 30. listopada 2015. nudi prijenos podataka putem mobilne mreže brzinama većima od 200 Mb/s, točnije do 225 megabita u sekundi. Uputili smo se u Varaždin kako bismo provjerili na terenu kolika se zaista može ostvariti brzina u downloadu. Kao što možete vidjeti na našim fotografijama, na više lokacija smo u Varaždinu na testnom mobitelu HTC One M9 prešli 200 Mbit/s. Maksimalna brzina koju smo uspjeli postići je 206,08 Mb/s pri downloadu odnosno 45,77 Mb/s u uploadu (testirali smo brzine putem aplikacije SpeedTest). Prosječna brzina downloada tijekom duže sesije je 155,15 Mb/s.
Hrvatski Telekom je s ovim brzinama zasjeo na tron u Hrvatskoj što se tiče dostupnih brzina u mobilnim mrežama tako da se Hrvatska pridružuje zemljama u kojima se korisnicima nude 4G LTE brzine u urbanim područjima. Najnovija 4G+ tehnologija dostupna je u Zagrebu i Varaždinu, pri čemu ističemo podatak kako je od ukupno 140 baznih postaja u Zagrebu već 60 baznih postaja nadograđeno na 4G+. HT koristi Nokijine bazne postaje, a prijenos podataka se u urbanim sredinama ostvaruje na frekvenciji 1800 MHz, koristeći dva frekvencijska bloka – jedan od 10 i jedan od 20 MHz. Frekvencija od 800 MHz, koja je dostupna nakon gašenja analogne televizije u Hrvatskoj, koristi se u ruralnim područjima kako se ne bi srušile performanse na baznim stanicama jer bi se velik broj mobitela mogao prijaviti na samo jednu baznu postaju, čime bi se ta bazna postaja opteretila, a druge bi bile neiskorištene.
HT-ovci brzine do 225 Mb/s najavljuju u skoro vrijeme i u drugim hrvatskim gradovima te malim sredinama jer korisnicima su potrebne sve veće brzine prijenosa podataka zbog digitalnih sadržaja koji su sve „teži“. Pokrivenost populacije 4G mrežom kreće se oko 59%, a a plan je da će do kraja godine pokrivenost 4G pokretnom mrežom s brzinama do 150 Mbit/s premašiti 60 posto populacije.
Do kraja ove godine HT planira investirati više od 1,3 milijardi kuna u fiksnu i mobilnu mrežu, što je za 25% više u odnosu na 2014. godinu.
U hrvatskim mobilnim mrežama koriste se radiofrekvencijski pojasevi (spektri) na 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHZ i 2100 MHz, a uskoro bi se mreža trebala proširiti i na spektar od 2600 MHz. U mobilnoj LTE mreži dostupnost većih brzina omogućuje se aktivacijom različitih širina nositelja koji se u pravilu kreću u rasponu od 5 MHz do 20 MHz. Primjerice, HT mobilna mreža je prva radila s nositeljem širine 10 MHz i omogućavala brzine do 75 Mb/s u downloadu. Kada je HT kupio dodatni spektar od još 10 MHz, počeo je koristiti nositelj širine 20 MHz, koji omogućuje brzine do 150 Mb/s. Za daljnje povećanje brzina u LTE mreži potrebno je koristiti tzv. funkcionalnost agregiranih nositelja (Carrier Agregation, kratica CA), koja se naziva i LTE-Advance (napredni LTE). U osnovi to znači da se koriste dva ili tri nositelja, što teoretski omogućuje brzinu do 300 Mb/s ako se koriste dva nositelja od po 20 MHz, jer svaki od njih pridonosi brzini sa 150 Mb/s. Za još veće brzine u budućnosti će se koristiti CA u kombinaciji tri LTE nositelja iz tri različita spektra.
Mobilni uređaji kategorije (Cat.) 5 i 6 omogućuju brzinu downloada do 300 Mb/s i uploada do 75 Mb/s dok su u kategoriji 7 uređaji s kojima možemo ostvariti brzine do 300 odnosno 100 Mb/s. Većina najnovijih uređaja podržavaju maksimalno kategoriju 6, ali nova generacija iPhonea 6s ima podršku za 3CA odnosno kategoriju 9, što znači download i do 450 Mbit/s.