Švedski Tele2 i Reach for Change proglasili su pobjednike programa korporativne društvene odgovornosti za pomoć djeci „Reach for Change - Budi promjena“.
Reach for Change je neprofitna organizacija koju su osnovale Kinnevik Grupa i Sara Damber kako bi unaprijedili živote djece.
Između više od 200 prijavljenih projekata socijalnog poduzetništva s ciljem poboljšanja života djece u Hrvatskoj odabrana su tri pobjednička projekta. Nositelji nagrađenih projekata imat će na raspolaganju stručnu pomoć zaposlenika Tele2 kao i financijsku potporu u ukupnoj vrijednosti 540.000 kuna. Pokretanjem programa, Hrvatska je postala 17. zemlja u kojoj Reach for Change počinje s provedbom svojih aktivnosti. Samo u prošloj godini zahvaljujući radu programa unaprijeđen je život milijuna djece u Europi, Aziji i Africi.
Tele2 osim financijske podrške socijalnim poduzetnicima kroz Reach for Change pruža dugoročnu stratešku podršku u razvoju, donirajući im svoje vrijeme, ekspertizu te prilike za umrežavanje. Tako se ostvaruje važan doprinos kvaliteti i održivosti programa koji odgovaraju na neke od najvećih izazova s kojima se djeca u Hrvatskoj susreću u području zdravlja i razvoja, obrazovanja, zaštite od nasilja i zlostavljanja, skrbi, društvenog i ekonomskog sudjelovanja te izražavanja, a u skladu s UN-ovom Konvencijom o pravima djeteta.
Konačnu odluku o podršci zajednički su donijeli Veliki i Dječji žiri. Veliki žiri činili su predstavnici Uprava Tele2 i Reach for Change te pridruženi članovi dok su Dječji žiri činila djeca u dobi od 10 do 14 godina.
Pobjednici prvog natječaja Reach for Change:
Veronika Lendler, Karlovac – Projekt Mali pomagači
U Hrvatskoj postoji ozbiljan nedostatak stručne i sustavne podrške djeci koja svakodnevno pomažu svojim roditeljima s invaliditetom, kroničnim bolestima ili pak braći ili sestrama s teškoćama u razvoju.
Kroz organiziranje mobilnog stručnog tima, djeci pomagačima će u njihovom okruženju projektom biti pružena stručna pomoć u nošenju s invaliditetom u obitelji. Podrška uključuje individualni rad s korisnicima, kao i organizaciju edukativno-zabavnih sadržaja za djecu u zajednici.
Milena Basara i Ana Hotko, Vojnić – Projekt Djeca putnici
U Vojniću i nizu zajednica (naročito slabije razvijenih) ne postoji organiziran oblik zbrinjavanja djece putnika od završetka nastave do polaska kući. Imajući u vidu nerazvijenost i miješani etnički sastav, ova situacija često rezultira i nasiljem među djecom.
Projekt nastoji djeci putnicima osigurati sigurno i toplo mjesto, pogotovo u zimskim i hladnijim danima, za učenje i igru do polaska školskog autobusa. Na tom će im mjestu biti osigurana stručna podrška.
Marko Knežević, Zagreb – Projekt Pomorski HUB u zajednici
Djeca koja su provela većinu života u institucijama socijalne skrbi i trenutno se nalaze na prijelazu u samostalni život pate od nedostatka samopouzdanja te su vrlo često pogođena osjećajem nepripadanja što dovodi do poteškoća tijekom reintegracije u društvo.
Korištenje tradicionalne brodogradnje kao praktičnog oblika učenja životnih vještina i kao platforme za razvoj mladih omogućuje edukatorima izravan rad s učenicima kako bi im se pomoglo nadići prepreke, ojačati suradnju, omogućiti rad u timu i razviti komunikaciju. Ova metodologija spaja starije, iskusne u vještinama vezanim uz more, s odgojiteljima specijaliziranim za razvoj životnih sposobnosti, te učenicima koji kroz provođenje programa stječu ne samo pomorske vještine već i životno iskustvo.