Među prvima u svijetu Mobil vam donosi test smartfona HTC 10. Ovo je potpuno drugačiji HTC i ne zove se One M10.
Dizajn je drugačiji, nova je i oznaka, a kod novog HTC 10 ističemo odličnu novu kameru od 12 megapiksela, izradu, ergonomiju, manje neiskorištenog prostora oko 5,2-inčnog ekrana u quad HD rezoluciji, nove tipke ispod ekrana i tradicionalno odličan zvuk iz stereo zvučnika koji sada imaju drugačiji raspored. Istaknimo i kako se novi HTC 10 može pohvaliti da je prvi mobitel s optičkim stabilizacijama na obje kamere.
Novinar Mobila testira kamere na dva primjerka HTC-a 10
Najnoviji HTC-ov flagship ne zove se HTC One M10 nego jednostavno HTC 10! Desetka se u odnosu na prethodnike znatno razlikuje već na prvi pogled - i dok se razlika između HTC One M8 i HTC One M9 mogla primijetiti samo direktnom usporedbom, novi HTC 10 ima drugačije oblikovano kućište, drugačiji raspored stereo zvučnika, prostor iznad i ispod ekrana je manji nego kod sva tri prethodna modela, a stigla je i fizička (hard) tipka ispod ekrana, uz dvije kapacitivne - do sada su se tipke nalazile na dnu ekrana te se tako trošio prostor samog ekrana. Zbog manjeg prostora nestala je i oznaka HTC s prednje površine nego se logo HTC nalazi na stražnjoj strani kućišta. Inače, ovakva hard tipka se već pojavila na prethodnom HTC-ovom modelu, HTC One A9, ali ona je na A9 imala smisla samo zato što se na njoj nalazi senzor otiska prsta jer se na dnu ekrana nalaze tipke. I novi HTC 10 je time dobio fingerprint senzor te se preko otiska prsta uz otključavanje telefona za samo 0,2 sekunde može i ograničiti korištenje pojedinih aplikacija (zgodno ukoliko poslovni mobitel dajete djeci da se igraju).
Izrada je i dalje vrhunska, premium, zasigurno najbolja na tržištu - korišten je kvalitetni metal aluminij. Telefon je jednostavno sastavljen: naprijed je 5-inčni ekran s laganim zakrivljenjem te straga metalna površina iz jednog dijela prošarana s dvije horizontalne urezane crte popunjene plastičnom masom kako bi bežični signali mogli doći do antena unutar kućišta telefona. Prava novost se primjećuje na boku telefona, pri držanju telefona u ruci - upravo taj dio koji leži u ruci je postavljen pod kutom od 45 stupnjeva pa se stječe dojam da je telefon vrlo tanak. Debljina tog dijela metalnog kućišta je oko 2 mm, a taj zakrivljeni dio metala je dodatno poliran u odnosu na stražnju i bočnu plohu koje su nešto grublje i imaju dobar grip pri držanju telefona u ruci. Boje u kojima će HTC 10 dolaziti su zlatna, siva i srebrna.
Pogledajmo još malo detalja na novom HTC 10. Na donjoj strani kućišta smješten je USB Type-C utor za punjač i spajanje na računalo tako da ćete morati koristiti novi punjač, a stare microUSB punjače ćete ili morati baciti ili pak za dolar-dva naručiti adapter i tako i dalje koristiti stare punjače. S desne strane Type-C utora smješten je zvučnik koji je na tu poziciju stigao s prednje donje strane dok je gornji i dalje ostao na istoj poziciji kao kod prethodnih modela. Isprobali smo 24-bitni zvuk na HTC-u 10 te zaključili kako se i dalje nudi najkvalitetniji zvuk od svih telefona na tržištu, iako je donji zvučnik sada smješten na bočnu stranu pri slušanju čime se dobilo na prostornosti zvuka i boljoj reprodukciji kada zvuk sluša više osoba, uz minimalnu distorziju. Zvučnici su BoomSound, koriste dva pojačala, a mi smo isprobali glazbu u flac formatu i ostali oduševljeni.
Super LCD5 ekran od 5,2 inča dijagonale je 2K, dakle gustoća je 564 točkice po inču (1440 x 2560 px), prikazuje 30% više boja u odnosu na tradicionalni LCD, NTSC je na 92% čime se dobilo na živosti i realnosti prikazanih boja, a eliminirane su epileptična narančasta prisutna kod AMOLED-a, a isto tako je i zelena boja puno realnija nego kod AMOLED ekrana. Odziv ekrana je trenutan na naš dodir (za samo 120 ms, iz HTC-a ističu da je to najbrže na tržištu), a reakcija Androida 6.0 je bez ikakvog zastajkivanja - HTC je iz sučelja pročistio duple aplikacije koje su se nalazile na prethodnim modelima koji su na primjer za galeriju i glazbeni player imali po dvije ikone. Procijenili su čija aplikacija radi brže - HTC-ova kroz Sense sučelje ili pak Googleova te tako smanjili broj prisutnih aplikacija i ubrzali telefon u konačnici. Najnoviji Sense 8 donosi Materijal Design. Uz 4 GB radne memorije, 32 GB interne proširive do 2 TB i Snapdragon 820 novi HTC 10 radi savršeno brzo, fluidno te mu se nam što za prigovoriti.
Sve nas zanima i kakva je kamera na HTC 10. Prethodne kamere su na M8 i M9 modelima bile dobre, ali ne i u rangu konkurencije koja je nudila bolje fotografije i bolje video zapise. Stoga su u novi HTC 10 ugradili potpuno novu 12-megapikselnu Ultra Pixel 2 kameru s većim senzorom, f/1.8 otvorom blende pa kamera na senzor prima 136% više svjetla nego kod M9, pokreće se za 0,6 sekundi, a izoštravanje je ubrzano korištenjem laserskog fokusa. Isprobali smo kameru i nakon nekoliko desetaka fotki možemo reći kako se radi o odličnoj kameri koja snima odlične fotografije i video zapise, ima oštrinu konkurentnu svim drugim najboljim kamerama na tržištu, vrlo vjerne boje (vjernije nego drugi top telefoni s kojima smo kameru na licu mjesta usporedili), vrlo brzo fokusiranje i izoštravanje. Kamera je za preporuku!
Stražnja kamera nudi snimanje u RAW formatu, ima ručne komande, a novost pri fotkanju je direktno na ekranu podešavanje osvjetljenja, bez odlaska u izbornik i pomicanja trake. Dovoljno je dotaknuti ekran i pojavit će se podešavanje osvjetljenja.
I stražnja i prednja kamera imaju optičku stabilizaciju, što je novost na pametnim telefonima jer su dva magneta za stabilizaciju problematična zbog smetnji ako se koristi više magneta na maloj blizini. Isprobali smo prednju UltraSelfie 5-megapikselnu kameru s širokim kutom od 86 stupnjeva koja nema LED blic, ali se prema želji osvjetljenje ekrana može koristiti kao svojevrsni blic - na trenutak se ekran maksimalno osvijetli te zatim „opali“ fotka, a ljudi na fotografiji su daleko bolje osvijetljeni u mračnijim prostorima. Uz optičku stabilizaciju i f/1.8 fotografije ispadaju oštre, bez artefekata i s vjernim bojama.
HTC 10 ima bateriju kapaciteta 3000 mAh, a baterija bi uz optimiziranje operativnog sustava trebala izdržati do dva dana odnosno ako ste hi-user onda možete biti sigurni da vas pred kraj dana neće iznenaditi „battery low“. Korištenjem punjača izlazne struje 2,5 A (pri 5 V) i uz ugrađeni Qualcomm Quick-Charge 3.0 sustav punjenja baterija se vrlo brzo puni. Ukoliko je telefon u stand by načinu prilikom punjenja (ne koristi se ništa aktivno na njemu), nema zagrijavanja te se koristi hladno brzo punjenje.
Na kraju našeg prvog testa (recenzija / review) flagshipa HTC 10 spomenimo kako će u pakiranju uz telefon dolaziti brzi punjač i kvalitetne slušalice čija je vrijednost oko 100 eura. HTC 10 radi na 30 različitih režima LTE mreža, prodaja u Hrvatskoj počinje u prvom tjednu svibnja, a cijena za HTC 10 za sada nije poznata. Možemo zaključiti da je HTC 10 sustigao, pa čak i prestigao konkurenciju u rangu najboljih pametnih telefona.
Donosimo nekoliko fotografija na kojima se nalaze HTC 10 i prethodni modeli - One M9, One A9 i One M8:
HTC One M8, HTC One M9, HTC One A9, HTC 10
HTC One M8, HTC One M9, HTC One A9, HTC 10
HTC 10, HTC One M9, HTC One M8