Razotkrivamo veliki mit - dali su uistinu potrebni task manageri na Android smartphoneu? U daljnjem tekstu saznajte sve prednosti i nedostatke instalacije task managera na vaš omiljeni mobitel.
Tijekom najranijih dana razvoja Androida, posebno na prvom modelu – G1, korisnici su imali brojne pritužbe na usporavanje mobitela, brzo trošenje baterije, te iznenadne nedostatke memorije prilikom dulje uporabe uređaja.
Upravo zbog ovih problema brojni programeri su počeli izdavati svoje verzije task killera koji su gasili procese i programe u memoriji. Task killeri su se obično oglašavali sa obećanjima o produljenju trajanja baterije, bržem radu sustava, te izbjegavanju učestalih poruka o greškama (force close,…), ali kao što znamo da svaka reklama ne mora biti točna, pa nakon čitanja ovog članka sami prosudite dali i ova o task managerima pripada toj definiciji.
Kao što je većini korisnika task managera poznato, sastavni dio Android OS-a su procesi i aplikacije. Aplikacije su korisnički programi (svi oni koji su dostupni preko Marketa), a koji se tijekom izvršavanja nalaze u RAM memoriji, te je i koriste. Bitno je napomenuti da se programi mogu izvršavati u pozadini i trošiti 0% resursa mobitela.
Za razliku od aplikacija, procesi su zaduženi za trošenje resursa (bilo da se izvršavaju u pozadini ili ne), te upravo u ovome leži moć Android multitaskinga. Kao primjer možemo uzeti jednostavan scenarij - neka korisnik Android OS-a sluša glazbu i pregledava mailove, te mu u tom trenutku pristigne SMS poruka. Glazbeni player je kreirao svoj proces koji cijelo vrijeme koristi sistemske resurse. U trenutku dok korisnik pregledava mailove, mail aplikacija je isto tako izradila svoj proces koji troši resurse, ali u trenutku kada korisnik želi pogledati pristiglu SMS poruku, mail aplikacija se „pauzira“, pohranjuje svoje trenutno stanje u RAM memoriju, gasi svoj proces, te uopće me troši resurse. Korisnik prilikom otvaranja SMS aplikacije, naravno kreira novi proces koji je zadužen za prikaz SMS poruka, a u slučaju da se želi vratiti na mail aplikaciju događa se slična stvar – SMS aplikacija pohranjuje stanje u memoriju, gasi proces, te poziva proces pauzirane mail aplikacije koji dohvaća podatke iz RAM memorije, te se čitanje mailova nastavlja na mjestu gdje je i prekinuto.
Naravno da je ovo odlična ideja, te bi funkcionirala besprijekorno samo u slučaju da baratamo sa neograničenom RAM memorijom, no to u praksi nije tako. Android OS u slučaju da mu nedostaje RAM memorije jednostavno briše podatke iz memorije koji su se prvi pohranili – odnosno uklanja sve informacije o programima koje je korisnik najranije otvorio i najdulje ih nije koristio. Android OS je puno drugačiji od mnogih mobilnih OS-ova koji su trenutno na tržištu. Upravo zbog prethodno opisanih metoda kojima Android barata memorijom, praktički se može zaključiti da je popunjen RAM dobra stvar, koja nam omogućava puno brži rad i puno brže učitavanje aplikacija. Zaključak je da Android jako efikasno koristi RAM memoriju, te u slučajevima i 100% zauzeća memorije, sustav se neće usporiti, niti će išta više koristiti bateriju. Glavni uzrok usporenja sustava, te eventualne veće potrošnje baterije je procesor.
Na Marketu postoje brojne aplikacije kojima je cilj čišćenje memorije. Gotovo svaki prikazuje postotke zauzeća memorije, koliko pojedina aplikacija troši RAM-a, ali izuzetno maleni broj prikazuje kolika je raspodjela opterećenosti procesora po aplikacijama, a upravo je taj podatak iznimno važan za naše ciljeve – smanjenu potrošnju resursa i brži rad.
Ručnim brisanjem podataka iz RAM memorije uglavnom radimo lošu stvar, a ona je da koristimo dodatne CPU cikluse za izvršavanje ove radnje, što dodatno troši bateriju i dodatno čini sustav generalno sporijim (zbog zauzeća procesora drugim stvarima), a prednost od brisanja podataka iz memorije nemamo. Još gora stvar koja se može pojaviti je ta da većinu podataka koju obrišemo iz memorije će se odmah vratiti (pokretanjem novih procesa), a samim time i trošiti još dodatnih CPU ciklusa.
Brojni korisnici mogu reći da je ovaj članak teoretsko razmatranje, dok u praksi korištenje mobitela sa task managerima daju puno bolje rezultate. Jedan od razloga može biti u izradi samih aplikacija – kao i u svemu postoje bolje i lošije stvari, pa je tako moguće i da su neke aplikacije jednostavno bolje ili lošije napravljene od drugih. Naravno, ove koje su lošije koriste više resursa, lošije barataju RAM memorijom, te je njihovo brisanje pomoću task managera dobra stvar. Naravno, njihovo uklanjanje je to što čini razliku, a ne oslobađanje memorije.
Dakle, savjet korisnicima task managera – probajte identificirati aplikaciju (ili više njih) zbog koje vaš mobitel radi sporije, pa je pomoću task managera uklonite, ili još bolje uklonite s mobitela u potpunosti, te samim time osigurajte sretan život vašem Android mobitelu.
Piše: Dejan Pavlović