Novi OS Firefox koristi Mozilla Open source i za sada je u planu samo podrška za jeftinije uređaje.
I službeno, Mozilla je u Barceloni predstavila nekoliko modela telefona na kojima se uživo može isprobati novi operativni pametni sustav Firefox OS. Mobiteli s ovim OS-om bit će podržani od strane Alcatela, ZTE-a, Huaweia i LG-ja, a očekuju se tijekom godine.
U Barceloni, u kojoj je ovih dana poprilična gužva, isprobali smo na licu mjesta novi OS. Kakav je? Na prvi pogled, recimo da je vrlo zabavan i da u nekih stvarima zasigurno podsjeća na Android i iOS. S obzirom da se radi o ekranu osjetljivom na dodir dijagonale 3,5 inča, u HVGA rezoluciji, mobitel nije nešto zbog čega ćete odmah pasti na stražnjicu. Nisu niti performanse ugrađenog hardvera nešto posebno - 1 GHz procesor, uz samo 256 MB RAM memorije.
Ono što na prvi pogled osvaja jeste iskoristivost ekrana. Kao i kod najpopularnija dva OS-a današnjice, prstima se samo treba igrati i doći ćete vrlo lako do nekih funkcionalnosti.
Početni je ekran podijeljen na više podstranica, recimo da imaju redne brojeve od 1 do 6. Pravi, početni ekran je na broju 2, a ukoliko se prstom dođe na poziciju broj jedan pojavit će se prečaci do najkorištenijih aplikacija, a na tom se mjestu mogu i pretraživati aplikacije.
Ovo je nešto što nas je odmah podsjetilo na iOS, kod kojeg pokretom prsta ulijevo po ekranu dolazite do pretraživanja. Ukoliko se nalazite na početnom (drugom po redu) ekranu i poželite odmah doći do tražilice, dovoljno je prstom doći u lijevi dio ekrana i povući prema desno. Isto tako, s početnog se ekrana može ući u aplikacije telefona jednostavnim povlačenjem prsta s desne strane ekrana prema lijevo.
Spuštanje "rolete", kao na svim današnjim poznatim OS-ovima, donosi prečace na povezivost (Bluetooth i Wi-Fi, nema NFC), na zrakoplovni mod te na postavke uređaja. Izgled sučelja podsjeća nas na Symbian Anna, s okruglim ikonama aplikacija. Sve je uredno, dobro radi, nema usporavanja. Već smo spomenuli kako Alcatel One Touch Fire ima samo 245 MB radne memorije, a korisniku se nudi samo 180 MB memorije za aplikacije. Korisnici s time sigurno neće biti sretni, sjećamo se vremena Androida i verzije 2.1 kada se aplikacije nisu mogle prebaciti na memorijsku karticu, a korisnicima je mnogim tadašnjim telefonima puno skupljeg ranga bilo na raspolaganju također takva memorijska količina. Dodajmo kako se memorija uređaja može proširiti s microSD karticama do 32 GB.
Što se tiče cijene, ona bi trebala biti oko 100 dolara, a uređaji bi se u prvom valu trebali pojaviti u Brazilu,Kolumbiji, Meksiku, nama susjednim zemljama Srbiji i Crnoj Gori, Španjolskoj i Venecueli.
Što nedostaje Firefox-osu za uspjeh? Zasigurno aplikacije, koje su današnji pokretač pametnih telefona. Iz Mozille obećavaju kako će ih uskoro biti jako puno, te da developeri rade na njima. Sviđa nam se razigranost OS-a, mogućnost pokretanja raznih funkcija odmah s ekrana, na još iskoristiviji način nego kod Androida i iOS-a.
Tu je i ubacivanje prečaca na donju traku, rezerviranu za najkorištenije aplikacije. Dakle, OS nema tipku za direktan ulazak u glavni izbornik nego se koriste geste po ekranu. Na dnu se nalazi tipka kojom se vraća natrag na početni ekran.
Kućište je solidne izrade, ali se kuži i da nije nešto skupo u pitanju. Mi smo Firefox isprobali na narančastom kućištu, koje dobro leži u ruci. Telefon je blago zaobljen tako da na ergonomiju nemamo zamjerki.
Kako izgleda Fire možete vidjeti na fotografijama u našoj galeriji.
Iz Barcelone: Krunoslav Ćosić
Trenutno nema komentara.