Mobilna sponzoruša koja će vam samo izbiti novce iz džepova ili mobitel koji će podignuti ime iPhone u nove visine? Test novog iPhone 5 uređaja će otkriti sve odgovore.
Nakon nabrajanja mogućnosti novog iPhone 5 uređaja te pregleda njegovih specifikacija – trebalo je izvidjeti njegove prave kvalitete i mane kroz test samog uređaja. Donosimo prvi „review“.
Uz usporedbe koje smo napravili (Galaxy S III vs iPhone 5 i iPhone 5 vs iPhone 4S) zanimalo nas je kakvo je novo kućište, koliko baterija u praksi može "izdržati" te kakav je novi iOS 6. Koliko je novi Apple iPhone 5 Deja vu? Ne bi bilo na odmet niti da se provjere slike nove 8-megapikselne kamere.
U rukama iPhone 5 odmah odudara od svojeg prethodnika. Naime, širina zaslona je ostala ista no novi "duguljasti look" iPhone 5 uređaja stvarno bolje sjeda u ruku te ispisuje puno više informacija. Iako su danas mobiteli prave „dugajlije“ po dijagonali, iPhone je nešto „normalnijeg rasta“ tako da ima samo 4 inča dijagonalu ekrana. U praksi se pokazalo sasvim dovoljnim.
Tko čeka ...
Novi iPhone je osjetno lakši te pridonosi osjećaju "kao da niti nije u ruci". Kao da niti niste svjesni da u ruci imate poprilično veliki komad hardvera. Oni koji su naučeni na iPhone 4 i 4S će svakako osjetiti te razlike, ali ne samo te – već i one dizajnerske budući da se stvarno možete pohvaliti da ako imate iPhone 5 u rukama – imate moderan uređaj u rukama.
Ekstenzija samog zaslona se čini veoma prirodnom, a sRGB se čini kao stopostotnim (prikaz je stvarno impresivan, a fluidnost odaziva je veoma kvalitetna te na razini modernog smartphone uređaja). Gornji i donji dio izgledaju kao da su napravljeni od stakla (kućište) no između njih nema nikakve rupe koja bi to potvrdila – "ispolirani" izgled ostaje tu i nakon višesatnog korištenja.
VidiLab recenzija iPhone 5 uređaja ...
Aluminijska zadnjica uređaja je odlično napravljena – rekli bi "taman" da daje osjećaj raznolikosti i robusnosti koja je nedostajala prijašnjim iPhone uređajima. Dvadeset posto "lakši" iPhone će zadiviti one koji su navikli na stari stil te u tom pogledu stvarno nema nikakvih problema.
Nismo napravili "drop-test" no gotovo je sigurno kako bi iPhone 5 u ovakvom stanju izdržao više udaraca nego bilo koji drugi iPhone uređaj. Na prvi pogled bi mogao izgledati fragilnije no kada ga uzmete u ruku osjećaj nije takav.
Lookin' good?
112 grama kao da se stvarno niti ne osjeti. Apple tvrdi da se radi o "najtanjem" uređaju, no da i je najtanji – lakoća s kojom se barata iPhone 5 uređaj je stvarno zavidna te bi mogla intrigirati konkurenciju.
18 posto tanji uz istu totalnu rezoluciju znači da će peti red ikona biti prikazan na "home" zaslonu što je jako lijepi dodatak u praksi. Većina aplikacija od strane Applea će ovo lijepo iskoristiti, a wide-screen filmovi izgledaju puno bolje.
640 x 1136 točaka u sva četiri inča predstavljaju jako dobar odjek koji možete dobiti pri prvom susretu s nekim uređajem. Točke su dobro iscrtane i prikazane, a vidno se radilo i na prikazu veoma žarkih boja koje se miješaju s ostalima.
Tanko?
Kada je u pitanju LED IPS TFT zaslon – moramo reći da je veoma šaren, solidno reagira na izvor svjetlosti (kao što je npr. sunce). Zanimljivo je kako više ne trebate rastezati ruku preko cijelog ekrana iako je mobitel velik (kao u slučaju Nokia Lumia 900) – širina je jednaka prethodniku i "nezgodni" osjećaj korištenja nije prisutan.
Corning Gorilla Glass tehnologija je prisutna i rukama osjetljiva, dobar izbor kojeg će cijeniti mnogi. RETINA zaslon na iPhone 4S uređaju je nešto što se cijeni, no ne možemo se oteti dojmu da je na iPhone 5 uređaju sve više čisto i preglednije.
44 posto bolja saturacija boja i puno, puno oštriji prikaz slova na rezoluciji 640 x 1136 točaka ne troši previše baterije koja sada traje do trideset posto duže nego ona koju možemo pronaći u iPhone 4S uređaju.
Osim toga i sam Apple je naveo da je tu deset sati za video sadržaj (te Wi-Fi), 40 sati za glazbu i 225 sati u stand-by modusu rada (iPhone 4S je tu graničio s 200 sati). Baterija gotovo istog kapaciteta kao i u modelu Apple iPhone 4S se i dalje ne može mijenjati. U praksi će baterija izdržati oko jedan dan, s mogućnošću „navlačenja“ na dan i pol, ali to i dalje nisu dva dana, kako biste imali komoditet.
Ispravljen je i problem koji smo vidjeli na iPhone 4 uređaju – kad bi pao na tlo, zadnji dio koji "drži" bateriju bi bio nepopravljivo razbijen. O čemu se radi?
Ako se prisjetite zadnjeg dijela iPhone 4S uređaja onda ćete znati da je sadržavao dvije staklene ploče prilijepljene na metal. iPhone 5 ima polirani oluk oko ruba što je veoma bitna razlika budući da nema dijela koji se "sastavlja" s ostatkom mobitela.
Adele na novom iPhone uređaju ...
Novi A6 procesor je odličan. Ne samo da se osjeti kako interakcija s aplikacijama nije više zamorno čekanje dok se ona upali, web stranice se osjetno brže "podižu" te galerija slika više nije rezervirana za one koji imaju Jobovsko strpljenje.
Dvojezgreni Cortex A15 procesor unutar A6 SoC-a nije samo preporodio aplikacijski segment već i ubrzao sam operativni sustav te predstavio odličan način manipulacije 3D prikaza.
Ovaj faktor se najbolje vidi unutar "Maps" aplikacije gdje nema "zatezanja" te se Flyover modus rada može prebacivati u roku par sekundi. Rotacija slike je osjetno brža, Siri je osjetno brži i sve aplikacije za koje ste znali od prije će se osjetno brže izvoditi. Ipak, s terena dolaze informacije kako mape baš i nisu popeglane, odnosno nisu precizne.
O zagrijavanju da i ne govorimo. iPhone 5 je uz bolji procesor "ispod haube" dovukao i bolji sustav izvođenja hardverskih zadataka pa će A6 svakako zaintrigirati one koji žele manju potrošnju električne energije te bezobrazno jako pregrijavanje svojeg iPhone ljubimca.
iPhone 5 se tako dokazao i na SunSpider testu gdje je pokazao odlične rezultate. Slikovito bi mogli to opisati upravo ovako:
Kamera od 8 megapiksela podržava odličnu "snap" mogućnost koja omogućava slikanje više slika u kratkom roku no teško je ovu funkciju usporediti s prethodnim iPhone uređajim. CMOS senzor s nešto drugačijom optikom najbolje radi s "Panorama" funkcijom za koju treba malo ili gotovo ništa pomicati uređaj.
iKamera test ...
Grafički dizajn sučelja kamere nije nešto posebno no cirkularni gumb te zaoštreni uglovi odišu modernim "lookom" i podsjećaju nas na kameru koju možemo naći na iPad tabletu. Prednja kamera (720p) izgleda odlično i predstavlja jednu od boljih kamera u industriji na toj poziciji. 28-megapikselne panoramske fotografije nisu nikad tako lijepo izgledale.
Dinamički "light" modus rada je nešto što nas je iznenadilo (puno brže podizanja aplikacija za slikanje) te "smart filter" koji proizvodi puno bolje slike koje se stvaraju pod slabijim osvjetljenjem. U praksi je ovo puno bolje izvedeno nego što teorija prikazuje – lijepo i lagano iznenađenje.
Stražnjji senzor ...
Najveće iznenađenje su upravo slike gdje je svijetlost veoma niska pa je rezultat krajnjeg završetka veoma koherentna slika s puno detalja. Osim toga, uređaj se puno bolje snalazi u mraku nego prethodnici iz njegove obitelji.
Geo-tagiranje, detekcija lica te touch fokus rade odlično i bez pogovora, dapače – ovaj dio je odlično napravljen i Appleova želja da poboljša taj dio kamere i njezinog softvera je uspio.
iPhone 5 fotografije (možete ih pronaći u Mobil.hr galeriji u punoj rezoluciji):
NFC je slaba točka novog iPhonea 5, jer NFC jednostavno ne postoji. I dok sve više mobitela testiramo s tom funkcijom, Apple je zaključio, naknadno su to izjavili, kako još nije vrijeme za NFC. Šteta. Passbook sustav smatraju zamjenom, ali mi ne dijelimo takvo mišljenje. Nema niti FM radio, što korisnicima itekako nedostaje, sudeći prema komentarima na Mobil.hr i Cafe.Mobil.hr.
Novi iPhone 5 sa sobom donosi tri mikrofona. Jedan na donjem dijelu, jedan na prednjem te jedan sa strane. Speaker sada ima pet magneta i koristi manje mjesta što je odličan dodatak jer je "noise-canceling" tehnologija ostala ista – odlična i radi svoj posao kako treba.
nano-SIM kartica je upravo onakva kakvom je se opisuje – veoma mala. Preciznije – 40 posto manja nego micro-SIM. Ipak, radi se o prvom uređaju koji će koristiti takav standard te sve što nam je u biti "novo" – de facto postaje i izvor "wow" efekta kojeg ćemo tek moći prihvatiti kada postane standard industrije. Nadamo se da su domaći operateri spremni za nove nano-SIM kartice.
iOS 6 sa sobom donosi mnoštvo optimizacije i još više aplikacija. Ako ne novih – onda poboljšanih. Maps je odličan app koji u nekoliko sekundi prikazuje svijet onakvim kakvim u biti i je. "Tiltanje", rotacija te zoomiranje – sve je to veoma lako izvoditi, a visoka rezolucija ne stvara probleme za sam uređaj.
Uz pomoć "Traffic" mogućnosti možete dobiti povjerljive informacije o prometu, njegovoj gustoći te kada su ceste slobodnije. Čak i alternativne rute možete pregledati, ako to naravno – želite.
Siri demonstracija na iPhone 5 uređaju ...
Turn by Turn navigacija je isto nova stvar koja poput GPS navigacije prikazuje gdje i kad morate skrenuti, ali sve iz prave 3D perspektive. Uglovi se dobro prikazuju, a informacije su veoma detaljne, precizne i najvažnije – točne.
Flyover je omogućen za metropole gdje možete vidjeti kako grad izgleda iz "zraka", a kao i na ostalim slikama – moguće je prikaz zoomirati, proširiti te rotirati. Baza podataka vezana uz ljepote grada i spomenike je veoma opširna.
Siri je doživio mali preporod te sada podržava više glasovnih naredbi i bolje razumije vaše upite. Npr. ako kažete: "Reci ženi da ću zakasniti" – Siri ne samo da razumije rečenice koje su izašle iz vaših usta već ih logički može rasporediti te zatim izvršiti ako se radi o upitu ili naredbi. Npr. ako pitate Siri za neki dobar restoran on će ga predložiti, a zatim nakon toga možete pitati o određenom jelu i Siri će vam reći kakva je situacija u tom restoranu koji je i predložio.
Softverski iPhone 5 izgleda veoma definirano ...
Zamjetno bolje radi u prostorijama gdje je prisutna glazba ili neki drugi izvor zvuka koji može poremetiti interakciju. Nešto što je bilo stvarno "overhyped" kod iPhone 4S uređaja je sada jako dobro izvedeno.
Sviđa nam se kako Siri sada prati sportska događanja te najnovije filmove – možete pregledavati rezultate, timove, postave, statistike, ali i koji će filmovi biti u kinima (i kada) te slične stvari. Opet naglašavamo – sve se izvodi brzo i fluidno.
Apple je isto tako potražio suradnju i kod automobilske industrije pa možemo očekivati Siri "za volanom". U biti možemo zamisliti situaciju gdje će siri primati naredbe bez da uopće maknete pogled s ceste (dodavanje podsjetnika, pozivi, SMS poruke i slično).
Nešto najbolje što se može isprobati je upravo GPS unutar Siri aplikacije. Ako želite možete reći "Siri, ja želim u Zagreb" i stvar će zaista razumjeti gdje i kada želite ići te što vam treba prikazati.
Tu još jednom moramo pohvaliti zaslon koji u "landscape" modusu rada izgleda puno veći budući da se rasteže cijelom širinom – baš kao i sama virtualna tipkovnica.Koliko komfora daje u softverskom toliko ga daje i u hardverskom smislu budući da je s novim iPhoneom veoma lako rukovati.
Iznenadilo nas je i pretraživanje koje sada lokalno gledajući radi odličan posao. Npr. ako ste "pinnali" na karti neku destinaciju – kroz search polje sada možete bez problema naći slike vezane uz lokaciju, adrese i sve ono što vam je potrebno. Ako negdje "zapne" možete koristiti i "Quick Route" gumb koji vam pokaže kako doći do obilježenog mjesta.
Kao što možete pročitati – iPhone 5 je uspio povezati konce hardvera i softvera pa je cijeli osjećaj korištenja bolji i prirodniji. Ali, pustimo na trenutak te već od prije poznate ili slične aplikacije – treba isprobati Passbook.
Sa lakoćom platite ili iskoristite svoje bonove, karte, ulaznice ...
Passbook jednostavno objedinjuje sve vaše ulaznice, kupone i slično u jednu bazu. Skeniranje istih je jednostavno, brzo i radi! Naime, ukoliko imate kupon za određeni proizvod možete pogledati kod (npr. za Starbucks) i tako ga priložiti za kupovinu proizvoda ili ga pak predati "skeneru" ukoliko tvrtka ima takvu tehnologiju u svojoj poslovnici.
Naglasiti moramo i Safari. On je doživio veoma dobre promijene koje će se osjetiti u brzini rada te boljem prikazu informacija. Tu je full-screen prikaz, iCloud tabovi te mogućnost čitanja sadržaja offline. Zanimljivo i dobro napravljeno.
Opsesija s Facebookom i društvenim mrežama ne prestaje – Facebook i Twitter su sada centralizirani, postoji više mjesta za pisanje te interakciju, a iOS 6 sam po sebi ubrzava proces obje aplikacije te napokon skidaju kamen sa srca svim obožavateljima ovakvih servisa.
Bootanje ...
iOS 6 moramo pokuditi na razini snalaženja budući da su neke stvari unutar samog sučelja izmijenjene pa će početnici ili netko tko nikad nije koristi iOS morati malo više proučiti sustav nego li im postane koristan.
O novom "Lightning" kabelu ne možemo puno reći osim da je manji i kvalitetnije izrađen. Naravno, eliminacija problema konektora s dvije strane koji je riješen "reverzibilnim" konektorom je jako dobra stvar, ali dizajnerski gledano – nema tu velikih promjena za kojima će korisnik vulgaris biti lud. Na ovaj način ćete za kompatibilnost sa starom opremom morati koristiti adaptere, što sigurno nije dobro rješenje. Ipak, najviše bismo voljeli kada bi i Apple priglio microUSB konektore, a ne svoja rješenja. MicroUSB je zaživio kod svih proizvođača, osim kod Applea.
Novi priključak ...
Oni koji već odavno koriste iPhone obitelj smartphone uređaja će morati znati da je sada priključak za slušalice na donjem dijelu uređaja (kao što je i kod iPod toucha), a kada uređaj držite više u ruci – dobijte dojam da se nekako ne radi o klasičnom primjerku tvrtke iz Cupertina.
Apple i dalje ne želi proširivost memorije omogućiti svojim korisnicima, tako da ćete i dalje biti osuđeni na 16, 32 i 64 GB. Iako ne zvuči malo, u današnje vrijeme je proširiva memorija korisnicima vrlo bitna. Spomenimo i njihove iPod uređaje koji već od davno imaju 160 GB memorije, postavlja se pitanje čemu onda ograničavati korisnike (isto to rade i uređaji s Windowsima)? Novi uređaji iz Samsunga također dolaze s istom količinom memorije, ali se mogu proširiti za dodatnih 64 GB. Spomenimo i LTE, ali s time moramo pričekati, nismo mi Amerika u kojoj je LTE već i te kako zaživio.
Izgleda dobro?
Sa novim iOS 6 sustavom, boljim zaslonom, modernijim izgledom (koji sa sobom donosi lakši proizvod većih gabarita) te pokojom novom inovativnom mogućnosti – iPhone 5 izgleda, ali i predstavlja "osjećaj" dobrog uređaja. Neće vam poskočiti obrva no proizvod je doista "new-age".
Cijena za iPhone 5? Vjerujemo da će ju domaći operateri, koji bi ga u ponudi trebali (priča se) imati krajem listopada 2012, ponuditi u istom rangu kao i za prethodni iPhone 4S. Budite spremni na izdvajanje barem 2000 kuna, ukoliko niste spremni na previsoku pretplatu koja nikako ne opravdava svoju cijenu. Nekoliko tjedana kasnije počinje božićna ludnica, na što operateri zasigurno najviše računaju. Prodaja će polučiti dobre rezultate, to je sigurno, ali vjerujemo da redove prije početka nećemo vidjeti.
Unatoč nekim nedostatcima sasvim je sigurno da će iPhone 5 u narednim danima, tjednima i mjesecima zauzeti čelne prodajne pozicije i opet zagorčati život svima u svijetu mobitela. Očigledno u Appleu više ne smatraju kako mobitel mora imati "killer aplikaciju" da bi bio vrijedan spomena. A to je ono što smo očekivali, ali nismo dobili. Apple kao da se više ne usudi eksperimentirati, ili smatraju kako su pronašli koncept koji prolazi, pa zašto ga onda mijenjati. Nešto poput Volkswagen Golfa, koji se u zadnjih nekoliko generacija gotovo nije niti promijenio, a i dalje je to najprodavaniji europski automobil.
gms.arena sigurno!
E, majke vam! Od kud ste to prepisali??