Upravljanje rasvjetom putem Bluetootha na vašem mobitelu ili puštanje glazbe na žarulji čini vam se nemoguće? Pomoću MiPow žarulja to je moguće.
Autor: Ilija Gavrić
MiPow na naše tržište donosi „pametne“ LED žarulje koje je moguće spojiti putem Bluetootha s mobitelom te im mijenjati boju, a kod nekih modela i puštati glazbu preko zvučnika integriranom u kućište žarulje. Na test smo dobili dva modela: MiPow Playbulb Rainbow i MiPow Playbulb Color.
Tehničke karakteristike
Na početku trebamo reći da se navedene žarulje razlikuju u tri stvari. MiPow Playbulb Rinbow je žarulja duguljastog izgleda koja više izgleda kao kakva halogena žarulja / reflektor. S druge strane, MiPow Playbulb Color više liči klasičnoj žarulji, no znatno je veća, a ujedno posjeduje i ugrađeni zvučnik. Po pitanju snage same žarulje, Playbulb Rainbow ima snagu od 5 W dok Playbulb Color ima snagu od 3 W, a obje imaju „klasično“ E27 grlo. Svjetlosni tok Playbulb Rainbow žarulje je 280 lm, a za Playbulb Color je 200 lm. Obje žarulje imaju mogućnost promjene boje svjetla, a mogu svijetliti i bijelom bojom.
Ono što najviše ističe ove žarulje od drugih LED žarulja je svakako tehnologija iza njih. Obje testirane žarulje imaju mogućnost povezivanja žarulje i mobitela putem Bluetooth 4.0 veze dok Playbulb Color uz to posjeduje i ugrađeni zvučnik. Zvučnik na tom modelu radi na istom principu kao i drugi prijenosni Bluetooth zvučnici za mobitele.
Ukoliko želite upravljati nekom od ovih žarulja, potreban vam je mobitel s Android operativnim sustavom (4.3 ili noviji) ili iPhone (7.0 ili noviji). Iz Play Storea ili App Storea je potrebno samo skinuti aplikaciju naziva Playbulb X. Instalacija žarulje i povezivanje s mobitelom je jednostavno. Žarulju je potrebno „zašarafiti“ u odabrano grlo i upaliti rasvjetu. Na mobitelu uključite Bluetooth i pokrenete skinutu aplikaciju te će ona ubrzo pronaći žarulju.
Aplikacija Playbulb X
Playbulb X aplikaciju smo isprobali u verziji za Android uređaje. Sama aplikacija je dosta jednostavna i intuitivna za korištenje. Nakon prvobitnog uparivanja mobitela i žarulje spremni ste za korištenje. Kada pokrenete aplikaciju, prikazuju se naziv žarulje, a pritiskom na njega se otvara prvi izbornik. U tom izborniku je moguća kontrola intenziteta osvijetljenosti žarulje kao i mogućnost odabira boje kojom će žarulja svijetliti. Za odabir boje je potrebno pomaknuti klizač iznad naziva Color na položaj uključeno. Tada se „otključava“ krug na kojem se nalazi spektar boja koje se mogu koristiti.
U gornjem desnom kutu se nalazi ikona za postavke u kojima je moguće promijeniti naziv žarulje, vratiti aplikaciju na tvorničke postavke ili postaviti šifru za uređaj. Na dnu ekrana se nalaze tri velike ikone. Prva je kontrola svjetla, koja je gore opisana. Također, u ovom se izborniku mogu odabrati i efekti kojima će žarulja svijetliti. Tako je moguće birati između efekta svijeće, bljeskanja, pulsiranja i duge. Druga ikona je za upravljanje glazbom, a ovu opciju možete koristiti jedino ako imate žarulju sa zvučnikom. Na lijevoj strani se nalazi ikona koja vam otvara popis svih pjesama na uređaju tako da možete odabrati pjesmu koju želite pustiti na žarulju. Također, tu su još i tipke za prebacivanje na prethodnu / sljedeću pjesmu te tipka za pokretanje i zaustavljanje glazbe. Ispod toga se nalazi klizač za kontrolu glasnoće zvučnika.
Treća ikona su Scene. Tu možete izabrati neku od scena, tj. odabrati neku od boja u tim scenama te vam tada žarulja svijetli u toj boji. U dodatnim postavkama je moguće odabrati još nekoliko opcija. Ono što bi istaknuli je mogućnost vremenskog upravljanja žaruljom. Tako postoji mogućnost da podesite vrijeme kada će se žarulja upaliti kao svojevrsni alarm. Tu možete izabrati vrijeme paljenja, odabrati boju u kojoj će žarulja svijetliti kada se upali ili intenzitet bijele boje te jačinu zvuka zvučnika na slušalici. Isto tako možete podesiti i vrijeme kada želite da se žarulja isključi.
Već smo spomenuli da MiPow Playbulb Color žarulja posjeduje i zvučnik od 3 W. Ne djeluje puno, ali je dosta glasan da bez problema slušate glazbu u sobi, a pri tome ne morate biti u apsolutnoj tišini kako bi čuli (što je čest slučaj kada slušate glazbu preko zvučnika od mobitela). Sam zvuk je dosta dobar, s dobrom dubinom i bez krčanja, čak i kada pojačate i na najglasnije.
MiPow žarulje nisu namijenjene širokim masama, prvenstveno zbog svoje visoke cijene. Rekli bismo da su više „dodatak“ ili „fora“. Premda treba imati na umu da vam Bluetooth na mobitelu ipak troši bateriju, a pogotovo ako preko žarulje slušate glazbu. Tada vam je potreban i punjač za mobitel. Ipak, dobra je stvar što žarulje imaju domet do 10 metara. S druge strane, premda se ovdje radi o jako štedljivim žaruljama, njihova snaga ili bolje rečeno svjetlosni tok je ipak slab ako ju želite koristiti kao „glavni“ izvor svjetla u prostoru. Ove žarulje su više namijenjene kao dekorativna rasvjeta ili za stvaranje ugođaja. Ovo je idealna žarulja za vikendicu u kojoj nemate radio, a provodite vrijeme slušajući glazbu uz prigušeno svjetlo ili mijenjate boju ovisno o raspoloženju.
Cijena MiPow Playbulb Rainbow žarulje je 349 kn dok je cijena MiPow Playbulb Color žarulje 599 kn. S obzirom na mogućnost povezivanja putem Bluetootha i putem njega mogućnost mijenjanja boja i intenziteta te slušanja glazbe i dodatnih funkcija, cijena je očekivano veća nego što su cijene LED žarulja jer ovdje se ipak radi o gadgetima kojima možete ili sami sebe počastiti ili ih pokloniti.
Info:
Etranet Grupa
01/6402-003
Trenutno nema komentara.