Novosti
TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo
Ocijeni novost:

TEST: Parrot MiniDrone Jumping Sumo

Autor: | 22.10.2014 u 14:01

Nakon podosta skupih dronova, Parrot stvara i jeftiniju kategoriju naprednih igračaka na daljinski. Testirali smo skakajući autić – Jumping Sumo.


PIŠE: Ivan Luzar


Nazvati Parrotov MiniDrone Jumping Sumo autićem na daljinski veliko je podcjenjivanje. Simpatičan uređaj podosta mrkog pogleda skriva mnoge napredne funkcije. Na drona se spaja putem Wi-Fija, pri čemu dron stvara svoju mrežu, jednostavno nazvanu Jumping. Nakon kraćeg spajanja, aplikacija koju je moguće instalirati na Android i iOS uređaje (za vrijeme testiranja nije bila dostupna za Windows mobitele i tablete) automatski prepoznaje da je u Jumping mreži. Nakon spajanja, 20 minutna zabava koju dopušta 500 mAh baterija može početi.



Može snimati fotografije i video u pokretu


Jumping Sumom se upravlja veoma intuitivno. Dodirima po ekranu pametnog telefona moguće je dati gas i zakočiti, dok se skreće poput igre s automobilima, nakretanjem mobilnog uređaja. Cijelo vrijeme na zaslonu se prikazuje i video feed koji se snima putem ugrađene širokokutne VGA kamere. Unatoč VGA rezoluciji, otklon u prikazu slike je između 0,5 i 1 sekunde, čak i pri najjačem signalu. Takvim otklonom teško je postići maksimalnih 7,5 kilometara na sat kada Sumo izađe iz vidokruga. Domet ovisi o okruženju pa tako odlazak u drugu prostoriju koja ima deblje zidove ponekad izaziva odspajanje od mreže.



 



Za vrijeme upravljanja moguće je napraviti VGA fotografije koje se direktno spremaju u internu memoriju, dok se za snimanje videa treba priključiti micro USB memorija. Za snimanje videa VGA rezolucije pri 15 fps najbolje nam je odgovarao Kingstonov DT Micro Duo koji ima i microUSB priključak. Druge memorije koje smo spojili putem OTG kabela otežale su prednju stranu, što je ipak bilo malo previše za ugrađeni žiroskop pa se je dron prevrnuo „na nos“.


Neozbiljno ozbiljna igračka


Glavna atrakcija ipak nije upravljanje putem mobitela niti snimanje ugrađenom kamerom već skakanje. Ugrađena opruga, koja se napinje nakon pritiska na ekran, dovoljno je jaka da Jumping Sumo lansira ili 1 metar unaprijed ili 80 centimetara u vis. Mi ipak nismo mogli postići te brojke, no skok je dovoljno jak da Jumping Sumo lansira na trosjed ili pak na niži stolić. Nakon skoka, Sumo može sletjeti naopačke ili pak bočno na kotače, nakon čega nastupa žiroskop te uz okretanje ili pak druge akrobacije vraća Suma na pravu stranu te ispušta zvuk da je spreman za dalje. No ako mu se nešto nađe na putu, točnije, ako nešto blokira kameru, Sumo pusti zvukove kašljanja i oglasi nježnu trubu, upozoravajući da mu se put treba očistiti.


Ugrađeno je i desetak animacija koje bismo prije nazvali akrobacijama. Te akrobacije su popis predefiniranih radnji, kao npr. okretanje 2 sekunde, pri čemu Jumping Sumo ispušta zvukove i veoma brzo se okreće za 720 stupnjeva na mjestu. Moguće je također i udarati stražnjom nožicom, zbog koje Sumo ostavlja dojam ljutitog kućnog ljubimca.



Sumo se također može poslati po predefiniranoj ruti, tj. složiti listu uputa po kojoj se treba kretati. Tako je primjerice moguće programirati da se kreće 1,2 metra unaprijed, okrene za 270 stupnjeva, udari „stražnjom nogom“, oglasi trubu i skoči 1 metar dalje. Gotovo da je jednako zabavno programirati rutu, koliko i kontrolirati u real timeu.


Straha tijekom testa da se Jumping Sumo može oštetiti nismo imali. Veliki kotači napravljeni od kombinacije stiropora i gume sežu daleko ispred tijela gdje se nalazi kamera, a stražnja nožica koja služi za lansiranje veoma je čvrste i metalne izrade. Ipak, noga cijelo vrijeme struže po podu pa je tako naš testni primjerak bio podosta izgreban po nozi. Zbog toga bismo ipak zaključili kako je ovo igračka za interijer dok se za vanjska okruženja treba pomno prekontrolirati podloga. Ipak, ukoliko se dogode neka oštećenja na kotačima, moguće ih je naručiti direktno s Parrotove web stranice.


U paketu smo na test dobili uređaj, bateriju i microUSB kabel dužine 50 cm, no ne i punjač. Punjenje putem računalnog USB 2.0 priključka podosta je sporo i traje duže od 2 sata. Maksimalna dopuštena snaga punjača koju Sumo podržava je 2 A. Mi smo Sumo punili i preko 1500 mAh punjača, a punjenje je trajalo između 45 i 60 minuta. Pretpostavljamo da bi punjenje 2 A tabletnim punjačom bilo još i kraće. Veoma je zanimljivo što Jumping Sumo pogoni posebnu verziju Linuxa.



Gdje se može koristiti Jumping Sumo?


Neku veliku praktičnu primjenu Jumping Suma i ne vidimo, osim velike doze zabave koju pruža. Fora je otići do druge prostorije, provjeriti što ima i vratiti se, bez potrebe za dizanjem iz naslonjača. Doći do teško pristupnih mjesta Jumping Sumom i nije baš moguće budući da je ograničen relativno slabim Wi-Fi dometom u zatvorenom prostoru.


Cijena od 1.299 kuna u Komteh trgovini ne djeluje pretjerano kada se u obzir uzme da se radi o vrlo naprednoj igrački, gotovo robotu, a ne o običnom autiću na daljinski koji je namijenjen djeci. Jumping Sumo prigodan je za sve uzraste, od djece srednje dobi pa čak do odraslih koji su ostali djeca u duši ili pak onih zagrijanih za moderne tehnologije.



 


Telefon: 01/309-1026

Cijena: 1299,00 kn

Info: Komteh d.o.o.


www.komteh.hr


Telefon: 01/309-1026


Cijena: 1299,00 kn


gadgeti

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori


Moglo bi te i ovo zanimati...
 

gadgeti

Bežični zvučnik meanIT Mini HiFi B2