HTC je u suradnji s vodećim sportskim psihologom pripremila niz savjeta koji će navijačima pomoći da se lakše nose s stresom koji prati navijanje te što bolje iskoriste pozitivne strane sportskog nadmetanja.
HTC je u suradnji s vodećim sportskim psihologom pripremila niz savjeta koji će navijačima pomoći da se lakše nose s stresom koji prati navijanje te što bolje iskoriste pozitivne strane sportskog nadmetanja.
Devet savjeta za smirivanje navijačevih živaca:
Scenarij: povratak na posao u ponedjeljak nakon poraza vašeg tima jedna je od najtežih stvari koja se može dogoditi nekom nogometnom navijaču. Svjesni ste da će vas navijači protivničke ekipe podbadati jer i vi sami to radite njima nakon što njihov tim izgubi. Sve je to dio zabave, no uvijek postoji osoba koja vam ide na živce i ljuti vas. Kako ostati smiren u takvoj situaciji?
Što psiholog kaže: sama odluka da „nećete reagirati na provokacije“ nije dovoljna. Prema mišljenju psihologa, najbolji način suočavanja s takvim stvarima jest napraviti plan ponašanja koji se temelji na rješenjima „ako-onda“.
Što biste trebali napraviti: nađete li se u situaciji da vas netko živcira, duboko udahnite prije negoli kažete išta. Tako ćete dobiti na vremenu i smiriti se. Osim toga, manje je vjerojatno da ćete pokazati kako vas pogađa to što vam govore.
Pripremite par primjedbi za skretanje pažnje: nekoliko smiješnih i pametnih stvari koje možete spomenuti kako biste skrenuli pažnju prisutnih s nogometa na nešto drugo. Ako je protivnička ekipa mlada, recite da nemaju kulturu ili povijest igranja ili da su uspješni isključivo zbog novca. Treba li vam pomoć oko toga što biste sve mogli reći, preuzmite aplikaciju HTC FootballFeed i dobivajte najnovije vijesti iz Uefe.
Scenarij: obožavate biti navijač i sve je odlično dok god su rezultati dobri. Kako na najbolji mogući način možete iskoristiti taj dobar osjećaj?
Što psiholog kaže: nogomet volimo jer nas čini sretnima. Razlog leži u našoj želji da pripadamo nekoj skupini i imamo društveni identitet.
Što biste trebali napraviti: iskoristite što bolje možete činjenicu da vas nogomet povezuje s drugim ljudima. Produljite dan utakmice odlaskom u kafić s prijateljima, i to prije i poslije utakmice, ili proširite vlastitu društvenu mrežu povezivanjem s ostalim navijačima iz zemlje, i to putem Twittera ili Facebooka – pristupite stranicama preko vaših pametnih telefona bez obzira gdje se nalazite.
Scenarij: vaš je tim izgubio u poluzavršnici natjecanja, a vi ste neutješni – možda se nikada nećete oporaviti.
Što psiholog kaže: postoje istraživanja koja kažu da se bolje osjećamo ako pišemo o onome što nas je oneraspoložilo – na taj način ono što se dogodilo „katalogiziramo“ na organiziran i neemocionalan način.
Što biste trebali napraviti: ispucajte se pišući na Twitteru preko vaših pametnih telefona; osjećat ćete se bolje, a možda dobijete i koji komentar podrške od navijača koji prolaze kroz istu ili sličnu situaciju.
Scenarij: vaš je tim upravo zabio gol i toliko ste ushićeni da baš sa svima želite podijeliti svoju sreću.
Što psiholog kaže: društvene smo životinje i instinktivno želimo dijeliti pozitivne trenutke s ostalima oko sebe, izravno s drugim navijačima na stadionu ili preko pametnih telefona s prijateljima na društvenim mrežama. Iako je pisanje najbolji lijek za negativne osjećaje, neće vam previše pomoći da se osjećate sretno zbog pobjede vašeg tima! Razmišljanje o nečemu što je dobro i pozitivno ili fotografiranje istog puno je učinkovitije i poboljšat će vaše raspoloženje – posebice ako s drugima podijelite fotografije s događanja
Što biste trebali napraviti: fotografirajte gol ili snimite kraći video zapis i podijelite ih sa svima umjesto da pišete o tome. Osim toga, kada se jednom vratite na posao, uvijek možete ponovno pregledati fotografije ili video uradak i tako se podsjetiti tog sjajnog osjećaja – to je ujedno i najbolji mogući lijek za sumorni početak radnog tjedna!
Scenarij: na dan utakmice ništa vas neće natjerati da promijenite svoju rutinu – sve što radite taj dan je poput rituala, prepuno navika i praznovjerja. Možda ćete prije izlaska iz kuće obući jedan te isti par čarapa ili pogledati jednu te istu emisiju na televiziji. Možda odete u jedan te isti kafić ili jednostavno navučete odjeću na sebe određenim redoslijedom.
Što psiholog kaže: toliko toga u nogometu ne možete – rezultat, igrače koje trener odluči staviti u igru – pa pribjegavamo rutini kako bismo dobili osjećaj kontrole. I igrači koriste rutinu kako bi se psihički pripremili za utakmicu ili jednostavno opustili – isto vrijedi i za navijače.
Što biste trebali napraviti: nastavite s rutinom, no razmislite možete li joj dodati i kratku vježbu. To je odličan način smirivanja jer desetak minuta vježbanja ubrzava otkucaje srca, što pomaže u prevladavanju stresa – osim toga, može vam pružiti osjećaj bliskosti s vašim omiljenim nogometašem.
Scenarij: iako je nogomet dobar za vas jer je riječ o društvenoj igri, negativna je strana činjenica da morate trpjeti presretne prijatelje nakon što je njihov tim pobijedio, a vaš izgubio.
Što psiholog kaže: takva će situacija uvijek biti teška, no pokušajte na nju gledati iz drugog kuta. Zanimljivo je istaknuti kako je vjerojatnije da ćemo biti darežljivi i nesebični nakon pobjede tipa za koji navijamo. Zašto to ne okrenete u svoju korist?
Što biste trebali napraviti: iskoristite darežljivost svojih napornih prijatelja i nagovorite ih da plate sljedeću rundu pića u kafiću.
Scenarij: vaš je tim odigrao dobru utakmicu, a novopridošli nogometaš koji vam se nikada nije sviđao je igrao odlično; pa ipak ste izgubili, a rezultat je najvažniji.
Što psiholog kaže: teško je osjećati se dobro odmah nakon takve utakmice; međutim, s vremenom ćete početi razmišljati pozitivno i osjećati se bolje. Da biste što prije prevladali takvo što, pokušajte razmišljati poput trenera – ne dozvolite da osjećaji utječu na vaše misli ili odluke.
Što biste trebali napraviti: ispušite se – to je ono što svi navijači rade, ali učinite to što prije, i pokušajte biti što objektivniji kada komentirate utakmicu. Pokušajte se usredotočiti na sve ono što je bilo dobro, ali i stvari koje nisu bile tako dobre.
Scenarij: nitko ne voli situacije u kojima njihov tim mora izvesti odlučujući jedanaesterac ili slobodan udarac. Za neke navijače takve su situacije iznimno stresne pa ne žele ni gledati izvođenje udaraca.
Što psiholog kaže: igrači prolaze naporan psihološki trening kako bi mogli igrati pod pritiskom koji sa sobom donose jedanaesterci. Suočite se sa stresom na isti način. Igrače uče kako u mozgu postoji tek djelić slobodnog prostora za misli; ispunite li taj prostor s nečim pozitivnim, bit će manje mjesta za negativne misli.
Što biste trebali napraviti: pripremite se za jedanaesterac tako što ćete duboko udahnuti nekoliko puta kako biste se opustili; zamislite kako lopta iznova ulazi u gol. Iako ne možete utjecati na to kamo će lopta otići, kontinuirano razmišljanje o tome ispunit će vaš mozak s nečim što nisu tek negativne misli koje u vama izazivaju stres.
Scenarij: nervozni ste svaki puta kada putujete na gostujuću utakmicu. Znate da je susret s navijačima protivničke ekipe u javnom prijevozu neizbježan.
Što psiholog kaže: To može biti zaista stresna situacija, posebice ako se radi o navijačima koji i nisu u prijateljskim odnosima. Sasvim je očekivano osjećati strah, pogotovo ako vas je manje nego navijača protivničkog tima. Sličan strah osjećaju i igrači pred utakmicu u gostima – ne samo strah od igrača, već i od navijača. Zašto se onda ne suočite s tim strahovima onako kako to rade i igrači?
Što biste trebali napraviti: Umjesto da gubite vrijeme razmišljajući o svojim protivnicima, usredotočite se na vaš tim i igru. Razgovarajte s prijateljima o tome koga bi trener trebao postaviti u igru. Ako ste sami, zamišljajte kako vaš tim igra odlično i kako ćete se poslije odlično osjećati.
Na kraju, HTC FootballFeed (HTCFF) je aplikacija za Android i omogućuje navijačima
da na najbolji mogući način iskoriste svoje pametne telefone i dobiju ono najbolje od nogometa. HTCFF je najnovija aplikacija koja donosi vijesti, statistiku i ažurirane rezultate izravno na pametne telefone odmah nakon njihove objave na stranici UEFA.com.
Trenutno nema komentara.