Iako prihodi od ostalih elektroničkih komunikacijskih usluga pada, gustoća priključaka u nepokretnim mrežama raste. Tako barem tvrdi HAKOM.
Prema prikupljenim podacima o stanju tržišta elektroničkih komunikacija u četvrtom tromjesečju 2011. godine zabilježen je pad prihoda u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Kao rezultat ubrzanog razvoja i korištenja širokopojasnog pristupa internetu, porast prihoda zabilježen je jedino od usluge pristupa internetu koja svojim udjelom sve značajnije sudjeluje u sveukupnom prihodu na tržištu elektroničkih komunikacija.
Broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnim mrežama i dalje raste te je na kraju 2011. godine dosegao broj od 858.020 priključaka, odnosno oko 7 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Do porasta je došlo u gotovo svim županijama, što pokazuje da operatori svoje usluge nude na cijelom teritoriju Republike Hrvatske, a gustoća priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnim mrežama dosegnula je 20 posto.
Stanje na tržištu je svakako drugačije - HT je zadržao vodeći položaj u dijelu koji se odnosi na pružanje telefonskih usluga u nepokretnoj komunikacijskoj mreži. S druge strane, udio novih operatora (uključujući Iskon Internet) na kraju 2011. godine raste za nešto više od 27 posto u odnosu na kraj 2010. godine te s obzirom na ukupan broj korisnika telefonskih usluga u nepokretnoj javnoj komunikacijskoj mreži iznosi 39,9 posto (od toga je udio Iskon Interneta 4,1 posto).
Sve više koristimo IPTV pogledajte na kojem principu radi
Izazvan je pozitivan učinak na rast broja korisnika novih operatora, a to je sve produkt novog način regulacije koji je u 2011. godini donio novu veleprodajnu uslugu koja će doprinijeti (te koja već doprinosi) stvaranju boljih i kvalitetnijih uvjeta za korištenje najrasprostranjenije usluge - usluge predodabira operatora (CPS).
Tele2 je tako svoj tržišni udio povećao za oko 14 posto u odnosu na isto razdoblje u 2010. godini što pokazuje da na tržištu elektroničkih komunikacija u Republici Hrvatskoj postoje tri stabilna operatora koji su krajnjim korisnicima u mogućnosti ponuditi inovativne usluge visoke kvalitete.
U porastu je i broj prenesenih brojeva - njih je na kraju 2011. godine u pokretnim mrežama bilo 294.879, odnosno 33,9 posto više u odnosu na kraj 2010. godine, a u nepokretnim mrežama 599.555, odnosno 4,4 posto više u odnosu na kraj 2010. godine.
Za tržište pokretne telefonije u Republici Hrvatskoj karakteristična je sezonska promjenjivost. Ona je utjecala i na smanjenje broja korisnika bez pretplatničkog odnosa za nešto više od 10 posto u odnosu na treće tromjesečje 2011. godine.
Značajan sezonski element zamjetan je u odnosu na ljetne mjesece, osobito srpanj i kolovoz su mjeseci jakog prometa, zahvaljujući turistima koji koriste uslugu roaminga i domaćim korisnicima koji također ostvaruju veći promet. Ovo je veoma bitno.
Vidi se i porast korisnika IPTV-a (što je već postao trend), a od približno jedan i pol milijuna kućanstava s TV uređajem u Republici Hrvatskoj trenutno oko 40 posto koristi televizijske usluge nekog od kabelskih, IPTV ili satelitskih operatora. Ostalih 60 posto televiziju prati isključivo putem digitalne zemaljske televizije.
Ukoliko vas detaljnije zanima stanje na tržištu – možete ih naći na internetskim stranicama HAKOM-a.
Trenutno nema komentara.