Sourc{ SenchaDev Conference je konferencija koja se od 5. do 7. svibnja 2011. održala u Splitu, posvećena razvoju desktop i mobilnih aplikacija temeljenih na Sencha frameworku i alatima.
Konferencija se odvijala kroz tri dana, te je sadržavala niz fokusiranih predavanja, radionica i treninga koji pokrivaju od osnova HTML 5 i JavaScript do razvijanja naprednih aplikacija na dodir. Među najavljenim predavačima i trenerima su mnoga zvučna imena poput Eda Spencera Briana Moeskaua, Jamesa Pearcea i drugih.
Prvi dan su najavljena tri tracka: Developer Track, Beginner Track, Training Track. Kreiranje čudesnih aplikacija baziranih na web tehnologijama. James Pearce je u keynotu istaknuo kao njihov glavni slogan, ali je ujedno naglasio da oni ne razvijaju čudesne aplikacije, već da to rade korisnici Sencha tehnologija, a da im Sencha samo omogućava alat za razvoj. Istaknuo je 2010. godinu kao veliku godinu za Senchu, a isto očekuju i u 2011. godini.
Proizvod sa kojim se posebno ponose je JavaScript framework EXT JS koji omogućava kreiranje web aplikacija sličnih desktop aplikacijama. U 2010. godini je izašla i prva verzija EXT Designera koja po prvi put omogućava korisnicima kreiranja custom dizajna aplikacija baziranih na EXT JS frameworku.
Strateške točke Senche za 2011 godine su vezane za dva potpuno nova proizvoda: Sencha Touch mobile i Sencha Animator. Sencha Touch mobile je framework koji omogućava razvoj mobilnih aplikacija na dodir, dok Sencha Animator omogućava razvoj profesionalnih aplikacija potpuno baziranih na HTML5 i CSS3 tehnologijama.
Za sve Senchine proizvode najavljen je daljni razvoj, a sljedeća bitne verzije se očekuju u ljeto i jesen. Istaknuli su i da rade na razvoju Cloud servisa: Sencha.io src, Sencha.io sync koji se očekuju krajem godine.
HTML 5 je totem promjena vezanih za web tehnologije
James je istaknuo da živimo u vremenu velikih i bitnih promjena u području Web tehnologija.
Usporedio je to sa razvojem TV-a, osobnih računala i razvojem mobilnih uređaja kroz povijest. Istaknuo HTML 5 kao bedž, totem, ikonu tih promjena koja svima otvara neograničene mogućnosti. Također je naglasio da mi možemo imati velika očekivanja od Senche, ali i da Sencha ima velika očekivanja od nas, te da je community zaslužan za razvoj i konstantan napredak.
Mobilne aplikacije na web tehnologijama
Ponovno izvanredno predavanje Jamesa, koji je ovaj put predstavljao Sencha Touch framework. Baziran je na HTML 5 i JavaScript tehnologiji, omogućava razvoj mobilnih aplikacija neovisno o platformi. Sencha se posebno ponosi ovim proizvodom i od njega očekuje najviše u budućnosti. Krasi ga jednostavnost, učinkovitost i brzina razvoja aplikacija. James je istaknuo da u stvarnom svijetu nema usporedbe što je bolje mobilne aplikacije ili web aplikacije, već da se mobilne aplikacije trebaju razvijati na web tehnologijama i da u tome vidi budućnost. Predavanje je popraćeno sa demo aplikacijom na iPhone uređaju, a zanimljivo je primijetiti da aplikacije napisane u Sencha Touch imaju i odličan preview u bilo kojem desktop browseru.
Debeli klijent, mršavi server
Debeli klijent, mršavi server je model koji James navodi kao trenutni i najveći problem je u nedostatku rješenja vezanih za Cloud tehnologiju koja bi omogućila razvijanje aplikacija neovisno o platformi. Upravo na tom polju Sencha nudi svoja nova dva Cloud servisa – Sencha.io Sync i Sencha.io Src koja je uz izvrsne demo primjere predstavio Aditya Bansod.
U pravilu imamo sljedeću arhitekturu: s jedne strane klijent, s druge server. U sredini se nalazi provider. Provider je nepouzdan, spor, ponekad i nedostupan. Upravo na tome se i bazira Sencha.io Sync koji sve uređaje koji dijele podatke drži u „oblaku“. Ako je server trenutno nedostupan, zadrži podatke lokalno, te kada postane dostupan piše na server. Server služi i kao backup podataka te je povratak informacija u slučaju lokalnog brisanja veoma jednostavan.
Ažuriranje podataka je u realnom vremenu, što znači ako jedan korisnik piše po nekakvoj ploči, sve što je napisao prikazuje se i drugom korisniku na ploči sa sitnom odgodom. Ugrađeni su automatski detektori kolizije. Servis je trenutnu u beta fazi, s ograničenim brojem korisnika, a u budućnosti se predviđa freemium model plaćanja – osnovne funkcije besplatne, dok aplikacije sa velikom količinom podataka će plaćati licencu.
Aditya naglašava prilagođenost podataka mobilnim uređajima i mobilnom Internetu kao jednu od ključnih stvari kod mobilnih aplikacija. Podaci trebaju biti optimizirani i prilagođeni uređaju na koji se šalju radi što brže isporuke. Sencha.io Src servis u oblaku optimizira sliku i šalje je. Proces je jednostavan za korištenje, a performanse koje se dobiju zavidne. Predavanje je popraćeno demonstracijom servisa. Servis je besplatan i dostupan svima.
Kroz niz demonstracija, treninga i primjera razvijanja aplikacija od nule je prikazana jednostavnost i velika mogućnost razvoja aplikacija kroz Sencha alata. Najviše pažnje publike su privukli alati vezani za mobilne uređaje, tako da su sva predavanja i demonstracije Sencha Touch frameworka prebačena u veću konferencijsku salu..
Investicija od 14 milijuna dolara daje sigurnost
Jako zanimljivo predavanje je održao jedini hrvatski predavač – Tomislav Car. Pričao je o razvoju mobilnih aplikacija sa Sencha Touch frameworkom. Istaknuo je kako su odustali od razvoja svog frameworka jer su vidjeli da je Sencha to bolje napravila te da investicija od 14 milijuna dolara koju je Sencha dobila daje sigurnost u daljnji razvoj i poboljšanja.
No, bio je jedan od rijetkih predavača koji je istaknuo mane Sencha Touch frameworka kao što su: loše performanse na slabijim Android uređajima, nemogućnost grid dizajna, neidentičnost sa nativnim iPhone dizajnom, problemi sa implementacijom na Nokia i Samsung bada uređaje. Istaknuo je i nezadovoljstvo što community ne može direktno utjecati na razvoj Sencha alata u smislu razvoja novih mogućnosti koje bi Sencha pregledala, odobrila i objavila u službenim izdanjima budućih verzija.
Drugi dan Sour{ SenchaDev konferencije je bio više orijentiran prema developerima. Predavanja su temeljena na mogućnostima Sencha proizvoda, te demonstracijama kako razvijati aplikacije na Sencha proizvodima.
Migracija na EXT JS 4.0 je nužna u budućnosti
Brian Moeskau je pričao o migraciji na Ext Js 4.0. Migracija nosi sa sobom određene probleme, ali compact layer olakšava stvari koliko je to god moguće. Prvo je potrebno renderirati i dobiti sliku onoga što se implementira, zatim dobiti ispravnu funkcionalnost aplikacije i zadnji korak je potpuni prijelaz na Ext Js 4.0. Problemi se mogu očekivati kod svih custom proširenja prijašnjih verzija Ext Js frameworka. Za razvoj je preporučio Firefox ili Chrome, dok je IE kategorički odbacio.
Nativne aplikacije su sadašnjost, web aplikacije budućnost
James Pearce je prezentirao projekt PhoneGap. PhoneGap je baziran na HTML 5 tehnologiji i omogućava razvoj nativnih aplikacija. Trenutno podržava šest platformi: Android, WebOS, BlackBerry, Symbian, iOS, WP 7, a uskoro bi trebao podržavati: MeeGo i Bada. Projekt je open source i trenutno je jedini ovakve vrste, djeluje pod MIT licencom.
James ističe da su nativne aplikacije sadašnjost, ali da su mobilne aplikacije bazirane na web tehnologijama budućnost. Rekao je da nativne i web bazirane mobilne aplikacije imaju svoje prednosti i mane te da postoji način dobivanja najboljeg iz oba svijeta – hibridna aplikacija. PhoneGap radi upravo to: kreira nativnu mobilnu aplikaciju kao omotač (wrapper) unutar kojega pokreće aplikaciju baziranu na web tehnologijama. Kao veliki problem ukazao je na developere koji su još uvijek nedovoljno upućeni u hibridne aplikacije.
PhoneGap je dobro dokumentiran i ima moćan API unutar kojeg Pearce posebno ističe mogućnost manipuliranja kamerom što je dosada bilo nemoguće na ne-nativnim mobilnim aplikacijama. Projekt je istaknuo kao odličan izbor prilikom debugiranja mobilnih aplikacija baziranih na PhoneGap frameworku. Na pitanje jedne sudionice ipak je priznao da performanse ovakvih aplikaciji mogu imati određene nedostatke pogotovo na Android uređajima u usporedbi sa nativnim aplikacijama.
Ostatak predavanja je bio vezan isključivo za developere. Kroz live demo su prikazivana neka od rješenja koja Sencha nudi. Najavljen je Sencha Touch Designer koji bi omogućio custom dizajniranje aplikacija na Sencha Touch frameworku. Tomislav Car je kroz jednostavno predavanja predstavio mobilnu aplikaciju za bankarstvo koja je razvijena na Sencha Touch frameworku.
Sencha ima velik potencijal
Konferencija je bila odlično organizirana, predavanja nisu kasnila, jedino su predvidjeli zainteresiranost za Sencha Touch pa su neka predavanja vezana za Sencha Touch morali prebaciti u veću konferencijsku salu. Ext JS framework je napravio veliki korak naprijed u verziji 4.0, a posebno veliki korak vezan za Ext JS je napravljen sa dizajnerskim dodatkom Ext Design. Sencha Touch ima velike potencijal u svijetu mobilnih aplikacija kao cross platforma, ali su viđeni i nedostaci koji se trebaju doraditi u budućnosti. Sencha Cloud servisi Sencha.io Sync i Sencha.io Src će definitivno dobiti svoj dio kolača na tržištu, dok Sencha Animator ima veliki potencijal u svijetu animacija, ali i zahtjeva još dosta rada na razvoju.
Definitivno se isplati pratiti Senchu u budućnosti jer će sigurno donijeti još mnogo dobrih stvari baziranih isključivo na web tehnologijama. Sencha je kroz cijelu konferenciju isticala važnost communitya u daljnjem razvoju, a u nekoliko navrata su istakli i važnost Twittera kao medija za dobivanje informacija.
Trenutno nema komentara.