Novosti
Svoj uređaj ponesite na posao, u poslovno okruženje Svoj uređaj ponesite na posao, u poslovno okruženje Svoj uređaj ponesite na posao, u poslovno okruženje Svoj uređaj ponesite na posao, u poslovno okruženje Svoj uređaj ponesite na posao, u poslovno okruženje
Ocijeni novost:

Svoj uređaj ponesite na posao, u poslovno okruženje

Autor: | 26.09.2013 u 16:35

BYOD (Bring-Your-Own-Device) i grupno administriranje mobilnih uređaja (MDM - Mobile Device Management) teme su kojima je otvorena sedma po redu konferencija MobilityDay.


Na konferenciji MobilityDay u Zagrebu danas se okupilo (rekordno) više od 350 sudionika koje su uvodnim govorima pozdravili Craig Partridge, voditelj strategije Hewlett-Packarda i Miljenko Graovac, VIPnetov rukovoditelj upravljanja korisničkim uređajima i razvojem proizvoda.


Partridge iz HP-a održao je predavanje o BYOD-u (Bring-Your-Own-Device) i grupnom administriranju mobilnih uređaja MDM (Mobile Device Management).


- Postavlja se pitanje: ako mogu dobiti sve besplatno, što će mi IT? Odgovor na to pitanje nalazi se u potpuno novim scenarijima upotrebe i korištenja aplikacija. HP razmišlja o ovoj pojavi holistički te smo došli do točke redefiniranja. Prije se korištenje aplikacija i naprava dijelila na privatne i poslovne svrhe. Danas to više nije slučaj i treba prevladati taj međuprostor, s tim da se naglasak mora staviti na produktivnost – izjavio je Partridge i naglasio da smo došli do trenutka kada IT sektor treba definirati svoju ulogu. Korisnici se trenutno nalaze na dvije strane sustava - s jedne strane su lako dostupne i vrlo često besplatne consumer aplikacije koje i ne podliježu sigurnosnim protokolima, dok su na drugoj strani korporativne aplikacije kojih baš i nema na Internetu i kojima je radi zaštite podataka teže pristupiti. IT sektor ima zadatak pronaći rješenje kako prevladati barijeru između te dvije strane i spojiti ta dva ekosustava.


Pratili smo predavanje na kojem je Hrvoje Juričić iz zagrebačkog Samsungovog ureda predstavio novo rješenje za poslovne korisnike koji vlastiti uređaj koriste za potrebe tvrtke - Knox. Po prvi smo se put s Knoxom susreli u Barceloni na Mobile World Congressu u veljači ove godine, a Knox je ponovo spomenut i u Berlinu na predstavljanju novog Notea 3. Knox neće biti besplatan, ali za sada Samsungovci ne odaju koliko će koštati. Cilj ove aplikacije, koja će biti ponuđena i privatnim korisnicima, iako nam nije jasno zašto bi ju bilo koji privatni korisnik instalirao na svoj uređaj, jeste na jednom telefonu imati funkcionalnost dva pametna telefona. Prijeđete li u Knox način rada tada vam neće biti dostupne mnoge privatne aplikacije, nećete na svojem telefonu vidjeti privatne kontakte, e-mailove, kalendar, fotografije... Istovremeno, dok ste u Knox načinu rada vašem će uređaju moći pristupiti administrator kako bi ga administrirao. Samsungovo je rješenje puno bolje riješeno nego druga koja pokušavaju u praksu staviti skraćenicu BYOD. Naime, ako odlučite svoj privatni telefon koristiti za potrebe tvrtke, tada ćete jednog dana ostati bez svih podataka koje imate jer će administrator tvrtke pobrisati cijeli telefon i sve podatke koje imate na njemu (fotografije, video zapise, kalendare, kontakte itd.), dok s Knox rješenjem to nije slučaj.


Hrvoje Juričić iz zagrebačkog Samsungovog ureda


Miljenko Graovac iz Vipneta također je govorio o BYOD-u i MDM-u koji su već tu, ali Vipnet trenutno nema odgovarajuće MDM rješenje nego da ga još traže kroz ispitivanje tržišta i traženje najboljeg mogućeg rješenja. Od Graovca smo saznali najnovije trendove - 4 od 5 novokupljenih mobilnih uređaja su smartphone uređaji, a korisnicima je sve bitnija sigurnost podataka na uređajima, daljinsko brisanje podataka na uređajima te kontrola internetskog prometa. Možda će vas ovo iznenaditi, ali „83% korisnika smatra da je njihov mobilni uređaj važniji od jutarnje kave“.


Miljenko Graoovac, VIPnetov rukovoditelj upravljanja korisničkim uređajima i razvojem proizvoda


Zvonimir Stanić iz CARNet-a je kroz predavanje o tablet maniji u edukaciji govorio o educiranju generacija koje dolaze, uključivanjem suvremene mobilne tehnologije u sustav školstva u svrhu postizanja veće konkurentnosti u odnosu na razvijene zemlje Europske unije.


Sadržaj MobilityDay konferencije podijeljen je u 4 smjera: Poslovni i Razvojni smjer, Pametni uređaji te ITPro smjer. Organizatori konferencije koja okuplja domaće i regionalne profesionalce iz svijeta mobilnih tehnologija i rješenja su Tomislav Bronzin iz tvrtke Citus i Andrej Radinger iz tvrtke Mobendo (uz medijsko pokroviteljstvo portala Mobil.hr), a na ovoj godišnjoj konferenciji stručnjaci dijele svoje znanje o mogućnostima mobilnih tehnologija. Jedan od zaključaka konferencije je da će IT industrija zbog utjecaja mobilnih tehnologija morati redefinirati svoj smjer.


Info

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori


Moglo bi te i ovo zanimati...
 

Info

Croadria predstavila odličan affiliate program