Završila je još jedna Telekom Arena. Pročitajte koja je zaključna riječ cijelog događanja te koje smo poruke dobili za bolji i brži razvoj telekomunikacijske industrije u Hrvatskoj.
Telekom Arena 2013 je posljednjih dana otkrila mnogo. Ne samo za naše domaće tržište već i za regionalno područje, ali i cijeli svijet. Stvarno informativna Telekom Arena.
No ona je danas završila i donijela zadnji skup informacija. Glavna rečenica koja je obilježila kraj je: „Teleoperateri moraju povećati ulaganje u kvalitetu svojih usluga i vratiti lojalnost korisnika“.
Tako je deveta Telekom Arena u organizaciji Infoarena Grupe i pod pokroviteljstvom Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije posljednja tri dana bila je mjesto na kojem je postalo jasno da budućnost telekomunikacija nosi mnoge dobre vijesti za korisnike i previše neizvjesnosti za domaće telekom operatore od kojih će neki na novootvorenom tržištu od 500 milijuna stanovnika opstati, a neki otpasti.
Telekomunikacijska industrija jedini segment rasta bilježi u bežičnom pristupu Internetu zbog povećanja broja korisnika te širenja razine telekomunikacijskih usluga, dok je kod postojećih, pogotovo premium korisnika vidljiv porast korištenja podatkovnog prometa uz istovremeni pad prihoda u tom segmentu. Ovo je svakako pozitivan podatak.
Unatoč svemu nezaustavljivo padaju standardni telekomunikacijski prihodi od govornih usluga u fiksnoj i mobilnoj mreži te od SMS poruka, a domaćim operatorima koji su već sad u potpunosti usklađeni s regulativom EU, nakon 1. srpnja slijedi dodatni pad prihoda od roaminga.
Problem za telekome predstavlja ulazak OTT (over-the-top) igrača koji zapravo eksploatiraju pristup Internetu bez ulaganja u infrastrukturu poput Skypea, Vibera, Youtubea, Facebooka ili Whatsappa preko kojeg je do kraja 2012. godine poslano 18 milijardi poruka koje su, gledano kroz prihodovnu stranu, zaobišle mobilne operatore.
Sve se svodi na zajednička rješenja svih operatera koja će donijeti stabilizaciju tržišta i industrije. Dobra stvar je što dobavljači telekomunikacijskih usluga jačaju te će to dovesti do konsolidacije operatora, dok će pritom slabiji ispasti, a preostali još više ojačati bez mogućnosti da se to promijeni.
Naglašeno je kako u Hrvatskoj postoji projekt u pripremi - projekt objedinjavanja svjetlovodne infrastrukture u vlasništvu države, što nije nova ideja i kroz desetak dana znat će se točan model po kojemu će se sve realizirati. Darko Parić, pomoćnik ministra uprave za e-Hrvatsku Ministarstva uprave ističe kako već sad imaju jasnu sliku kako bi sve na tržištu trebalo izgledati.
Već nekoliko velikih tvrtki u vlasništvu države ima na raspolaganju osam tisuća kilometara optičkih kablova koje su gradile za vlastite potrebe i u koje je uloženo 1,5 milijardi kuna. Radi se o infrastrukturi koja se može staviti u funkciju.
Stoga će i vlada RH u narednim mjesecima i godinama poticati razvoj telekomunikacijske infrastrukture te naravno – prilagoditi cijelu priču sa uvjetima iz EU (EU agenda).
Čak je i potpredsjednica skupštine Grada Zagreba Tatjana Holjevac rekla kako su: „slobodni kapaciteti ambiciozno izgrađivani u državnim tvrtkama koje nisu dio telekomunikacijske ili IT industrije, a mnoge države izdvajaju ogromna sredstva za razvoj broadbanda i bitno je svim građanima omogućiti iste standarde. Tu je regulacija države jako važna kao podrška“. Dakle nema straha.
Na kraju je sve završeno obostranim razumijevanjem klijenata i tvrtki – korisničko okruženje, a time i iskustvo se mora poboljšati. Svakako čekamo desetu Telekom Arenu i da još više „zapali“ Hotel Esplanade u Zagrebu. Ove godine je bilo odlično – slike su u Mobil.hr galeriji.
Trenutno nema komentara.