Sony je već dugo poznat kao proizvođač respektablinih glazbenih proizvoda.
BSP10 je samo jedan u nizu odličnih Sonyjevih proizvoda koji privlači kvalitetom zvuka i odličnim odnosom uloženog i dobivenog.
U kutiji uz Sonyjev BSP10 pronašli smo i USB kabel (dužine 100 cm) te platnenu vrećicu za nošenje zvučnika. Nedostatak punjača je donekle ublažen jer BSP10 posjeduje i mogućnost bežičnog punjenja putem Qi standarda. Punjenje baterije preko USB priključka na računalu traje podosta dugo, oko 3 sata, no putem bežičnog punjenja još i dulje, duže od 4 sata. Punjenje putem standardnog punjača za mobitele mnogo je brže te iznosi oko 1 sat. Nakon punjenja, BSP10 je spreman reproducirati glazbu oko 7h dok 19h može biti u pripravnosti.
Sam zvučnik je podosta težak (300 g) te ostavlja u ruci kao i drugi Sonyjevi uređaji veoma dobar i čvrst osjećaj. Cijela površina zdepastog valjka je matirana, s jedinom iznimkom na vrhu, mrežastom metalnom pokrovu zvučnika. Na vrhu nalazimo tri tipke, tipku za odgovaranje na pozive te tipke za stišavanje i pojačavanje volumena zvuka. Tipka za paljenje zvučnika nalazi se na bočnoj stranici, iznad pokrova microUSB utora. Ispod pokrova se uz microUSB priključak nalazi i malena LED dioda koja svijetli crveno dok se uređaj puni, a zeleno kada je napunjen.
Nakon pritiska od 2 sekunde na tipku za paljenje dioda na vrhu BSP10, pored tipke za pojačavanje glasnoće, svijetli bijelo. Bijela boja indicira da je BSP10 spreman za uparivanje s uređajima koji ne moraju biti samo Android uređaji. No međutim, za spajanje putem NFC-a jedino se mogu i koristiti drugi Android modeli. Za uparivanje je dovoljno samo dotaknuti željeni uređaj sa zvučnikom, nakon čega se na uređaju pojavljuje upit želimo li se povezati.
Mi smo povezivanje putem NFC-a isprobali sa Sony Xperijom Z3 Tablet Compact te je spajanje išlo bez problema. Nakon prvog uparivanja sa Z3 Tablet Compactom, BSP10 se odmah spajao na tablet čim bismo uključili Bluetooth, stoga potrebe za ponovnim uparivanjem nije bilo. No međutim, BSP10 posjeduje i mogućnost štednje energije pa se nakon 5 minuta bez spojenog uređaja zvučnik automatski gasi. To nam i nije bio neki problem ako bi nam zvučnik bio pri ruci, no međutim kada bismo naknadno odlučili pustiti glazbu iz udobnosti naslonjača morali bismo se ipak zaputiti prema zvučniku.
Spajanje putem Android modela drugih proizvođača također je moguće, no nedostaju neke funkcije koje su rezervirane za Sonyjeve modele. Najbitniji su prikazi stanja baterije u statusnoj traci za preostali kapacitet u broju sati, posebno za sviranje glazbe, a posebno za čekanje reprodukcije u spojenom modu. Također, za Sonyjeve modele rezervirana je i Throw funkcija koja omogućuje „bacanje“ medijskih datoteka svim kompatibilnim uređajima u blizini, bilo da se radilo o Bluetooth ili pak o Wi-Fi protokolu.
Ponekih poteškoća imali smo spajanjem s modelima drugih proizvođača gdje bi nam se konekcija odbijala, neovisno o tome da li bismo se spajali prvo putem NFC-a ili bismo pak tražili Bluetooth uređaje u blizini. Problema smo također imali i s Windows 8.1 sustavom iz kojeg se nismo mogli spojiti putem Modern UI menija već samo putem klasičnog traženja Bluetooth uređaja iz start trake.
Nakon spajanja, svi zvukovi koji se proizvode na spojenom uređaju prebacuju se na zvučnik pa tako i oni iz media playera, ali i iz primjerice igrica. Sama kvaliteta zvuka je odlična. Zvuk je veoma bistar na svim razinama i podosta glasan, ponajviše zahvaljujući respektabilnoj snazi zvučnika (za svoju veličinu) koja iznosi 10 W. Zvučnik je višesmjeran, što znači da sav zvuk koji proizvodi nije usmjeren samo u jednom pravcu već pokriva svih 360 stupnjeva ovog valjkastog zvučnika. Najbolju kvalitetu zvuka postigli bismo kada bismo zvučnik postavili u sredinu prostorije, na tvrdu i ravnu površinu. Površina bi dodatno služila kao tijelo po kojem zvuk može rezonirati te time i pojačavati bass, a pozicioniranje u sredinu sobe omogućilo bi gotovo jednaku pokrivenost u svim smjerovima.
Jednako snažan kao i zvuk bio je i domet Bluetooth veze čija snaga nije slabila ni dalje od pet metara. Unatoč tome, prelazak u drugu prostoriju ipak prekida vezu.
Neovisno s kojim bismo se mobilnim telefonom spojili, kvaliteta poziva bila je odlična. Sugovornici su nas jasno čuli, no s pomalo jeke, dok bismo mi njih mogli razgovjetno čuti i na većim udaljenostima. Također bismo mogli i razgovarati s druge strane prostorije, a BSP10 bi uz relativno malo okolinske buke hvatao naš glas.
Cijena za Sony BSP10 Bluetooth zvučnik je oko 600 kuna te ga gura u klasu respektabilnih Bluetooth zvučnika. Dostupan je u crnoj i bijeloj bolji. Po kvaliteti zvuka, glavna konkurencija BSP10 mogu biti Boseovi i Beats by dr. Dre modeli, no Sonyjev zvučnik nudi gotovo jednaku kvalitetu uz podosta nižu cijenu.
Plus
+ izrada
+ kvaliteta zvuka
+ bežično punjenje
+ baterija
+ NFC
+ cijena
Minus
- ne dolazi u paketu s punjačom
Ustupio:
Sony Mobile
062/000-000
www.sonymobile.com
Autor: Ivan Luzar
Trenutno nema komentara.