Obavezno pročitajte 9 savjeta za kontrolu podatkovnog prometa.
Prema istraživanju splitskog Filozofskog fakulteta, svaki četvrti srednjoškolac i student ima više od jednog mobitela, a potroše u prosjeku 159 kuna mjesečno na račun za mobitel. U današnje mobilno vrijeme to i nije tako čudna statistika. Mobitel nam služi za socijalne kontakte, zabavu, fotografiranje, slušanje glazbe, igranje igrica i za mnoge druge stvari bez kojih je danas nemoguće živjeti.
Izvor: Pixabay
Mobiteli su nam važni da bismo ostali u vezi s ljudima oko nas, no ipak nam je svima bitno da potrošnju držimo pod kontrolom. Zato smo odlučili podijeliti devet odličnih savjeta koji će vam pomoći da ove godine kotrolirate potrošnju podatkovnog prometa na svom mobitelu. Nitko ne želi zaglaviti s previsokim računom!
1. Sami pratite svoju potrošnju.
Neki mobilni operateri nude vam opciju da pratite svoju potrošnju. Raspitajte se što točno nudi vaš operater. Možda postoji internetska stranica na koju se možete spojiti sa svojim korisničkim brojem ili pak možete poslati poruku kako bi saznali koliko ste prometa ovaj mjesec potrošili.
Neki operateri poslat će vam SMS notifikaciju kad se približite vašem limitu. Ako to nudi i vaš operater, obavezno uključite tu opciju.
Također, možete i sami pratiti potrošnju uz neku od brojnih aplikacija za praćenje potrošnje prometa poput Traffic Monitor Plus koja mjeri odvojeno internetski promet koji ste napravili preko svoje telekomunikacijske mreže te promet koji radite na bežičnoj mreži.
2. Koristite besplatne bežične mreže.
Sve više javnih prostora nudi besplatan pristup internetu putem bežične mreže. Besplatno se možete spojiti u većini kafića, benzinskih postaja, trgovačkih centara, a neki gradovi nude besplatnu mrežu čak i na gradskim trgovima.
Izvor: Pixabay
Kako bi jednostavno pronašli besplatne bežične mreže oko sebe, koristite neku od aplikacija koja će vam dati sve točne podatke za pristup internetu. Jedna od tih je i aplikacija Wi-Fi Finder, koju je kreirala tvrtka JiWire, a sadrži bazu podataka o više od 550 tisuća bežičnih mreža u 144 zemlje diljem svijeta.
3. Ne skidajte dokumente preko mobitela.
Kad god trebate skinuti nekakav važan dokument s interneta, koristite bežičnu mrežu. Ista stvar se odnosi i na skidanje mobilnih aplikacija i igrica.
Ništa nije toliko hitno da ne može pričekati koju minutu dok se negdje ne spojite na sigurnu bežičnu mrežu.
4. Isključite nepotrebne notifikacije.
Isključite push notifikacije za aplikacije koje vam nisu bitne. Brojne aplikacije koje smo instalirali šalju nam redovito poruke podsjećajući nas da se nismo logirali tri dana ili pak da se trebamo danas logirati kako bismo nastavili uspješan slijed.
Sve te notifikacije također vam troše podatkovni promet, a nisu vam prijeko potrebne.
Također, kako biste spriječili da aplikacije neovlašteno troše podatkovni promet, jednostavno smanjite broj aplikacija koje zahtijevaju vezu na internet (poput vremenske prognoze ili najnovijih sportskih rezultata).
5. Koristite mobile-friendly stranice.
Kada čitate vijesti preko mobitela, pokušajte 'surfati' samo na mobile-friendly stranicama. Takve stranice troše puno manje količine podatkovnog prometa. Primjerice, mobilno pretraživanje interneta uvelike je olakšano uz mobilni Google Search, a i brojne druge stranice imaju svoju mobilnu verziju, poput Asosa.
Izvor: Pixabay
Pametni mobiteli nude i razne igrice koje će vam ispuniti svaku dosadnu minutu. No, brojne igrice troše previše podatkovnog prometa i za samo nekoliko sati igre mogli bi ostati bez cijelog podatkovnog prometa koji imate na raspolaganju.
Kako se to ne bi dogodilo, instalirajte laganije igrice koje ne troše previše prometa. Jedna od tih igrica je i Poker Stars, a vi možete igrati mobilnu verziju igre. Takve jednostavne igrice ne troše previše prometa, a jednako su zabavne kao i neke 'teže' igrice.
6. Zatvorite aplikacije kad ih ne koristite.
Neke aplikacije, poput Facebooka, troše velike količine podatkovnog prometa. Obavezno ih zatvorite kad ih ne koristite. I vaša baterija će vam biti zahvalna.
U većini slučajeva, Google mape ili neka druga aplikacija za GPS vam uopće nije potrebna te to ne trebate koristiti cijelo vrijeme. Uključite GPS samo kad ga zaista trebate.
Obavezno provjerite i da li vaša aplikacija za elektronsku poštu, poput Gmaila, ima opciju za ručno primanje poruka, odnosno da ne skida automatski svaki novi mail.
7. Razmislite o pre-paid tarifama.
Ako ste zabrinuti o troškovima vašeg mobilnog interneta, razmislite o pre-paid opcijama umjesto o pretplati.
Pre-paid opcija pomoći će vam da vidite koliko zapravo trošite na vašem mobitelu, a nakon što vidite na koje stavke trošite najviše uvijek se možete prebaciti na pretplatu ukoliko vam je to povoljnija opcija. Iskustvo koje ste dobili koristeći pre-paid opciju pomoći će vam da izaberete plan koji najbolje odgovara vašim potrebama.
Ako niste sigurni što odabrati, možete usporediti tarife na stranici Novac.net ili provjerite iskustva drugih ljudi na nekom od popularnih foruma.
8. Prestanite dijeliti slike preko društvenih mreža ili instant poruka.
Koliko slika dnevno pošaljete preko Whatsappa ili neke druge aplikacije za instant poruke? Sve te slike troše značajan dio vašeg podatkovnog prometa.
Izvor: Pixabay
Pričekajte da se spojite na neku bežičnu mrežu prije nego svima pošaljete selfie s Lukom Modrićem ili sliku vašeg ručka iz onog novog restorana.
9. Isključite automatsko ažuriranje aplikacija.
Ažuriranja su uvijek dobrodošla za sigurnosne svrhe i pristup novim značajkama svake aplikacije, ali najpametnije je da ih ažurirate samo kada imate pristup nekoj bežičnoj mreži.
Ako se ne možete spojiti na bežičnu mrežu, ažurirajte ih preko vašeg računala, a zatim ih sinkronizirajte s mobitelom pomoću USB kabela ili Bluetootha.
Svi ovi savjeti možda vam neće uštedjeti bogatstvo, ali pomoći će vam da smanjite vaš mjesečni račun. Budimo realni, nije zbilja potrebno da u svakom trenutku znate kolika je temperatura u Londonu ili kad ste skupili sve živote na Candy Crush Sagi!
Trenutno nema komentara.