Novosti
Evolucija mobitela – dio prvi Evolucija mobitela – dio prvi Evolucija mobitela – dio prvi Evolucija mobitela – dio prvi Evolucija mobitela – dio prvi Evolucija mobitela – dio prvi
Ocijeni novost:

Evolucija mobitela – dio prvi

Autor: | 03.12.2011 u 13:51

Baš kao što vjerujemo u tezu evolucije čovjeka kroz tisućljeća i stoljeća tako su i mobiteli evoluirali iz velikih „cigli“ do današnjih ultratankih primjeraka. Kako je tekao taj razvoj?


Već smo pisali o starim reklamama za mobitele koje su nam eto u najmanju ruku osvježile nostalgične trenutke. Sada ćemo napraviti nešto malo drugačije – kratki prikaz evolucije uređaja bez kojih danas doslovno ne možemo normalno živjeti.


Mobiteli su postali dio nas, postali su nešto kao simbiot Petera Parkera iz Spidermana koji se vezao za nas i daje nam nešto što smo oduvijek željeli, a godinama baš kao slijetanje na Mjesec nismo mogli dobiti – stalnu komunikaciju.


Baš kao što je u okviru misije „Apollo“ slijetanja na Mjesec od 1969. do 1972 obavio vrli tim astronauta tako smo i 1983. godine ostvarili veliki pomak na području mobilne tehnologije.


Sve uređaje koje navodimo u ovom tekstu možete vidjeti u našoj galeriji, poredani po redu da se ne bi zagubili u ropotarnici povijesti. Uvrstili smo čak i slike u same vijesti da ne bi bilo zabune  želimo točno znati što i kada smo vidjeli kroz putovanje u povijest.


Ovo je prvi od tri teksta u kojima namjeravamo demistificirati ponekad veoma sivo vrijeme mobitela koje je sve bistrije bilo kako su godine prolazile. Sada je vrijeme da krenemo sa nabrajanjem uređaja koji su odredili tijek mobilne industrije.


Sve je počelo 1973. godine kada je elektrotehničar Martin Cooper sa svojim suradnicima unutar zidina tada nepoznate kompanije „Motorola“ izumio prvi mobitel. Ovo je bio plod tri mjeseca planiranja i razvoja prvog prototipa koji je demonstriran 30. travnja 1973. godine na Manhattanu.


Nakon toga upoznajte Motorola DynaTAC 800X uređaj. Osamdesetih godina prošlog stoljeća on je bio sve što je korisnik mogao poželjeti. Dvanaest numeričkih tipki te osam dodatnih za preuzimanje poziva te stand-by i slične funkcije.


Motorola DynaTAC 800X
Jedan od prvih mobitela ikada!


Dolazio je u bijeloj boji, a reference na ovaj mobitel možemo vidjeti u filmovima poput „Wall Street“ ili video igrama (preciznije Grand Thef Auto: Vice City). Cijena ovog 13 x 1.75 x 3.5-inčnog uređaja je bila 3,995 američkih dolara.


Tada je to bilo ... mnogo. Danas? Danas je to  gotovo 22,000 tisuće hrvatskih kuna. Osamdesetih godina je zaista bilo teško ostati „u modi“.


Nakon toga počinje razdoblje tkz. „mobilne tišine“ svi su se zaintrigirali novopečenim uređajima koje dolaze iz industrijskih pogona Motorole sve dok nije lansiran MicroTAC 9800X 1989. godine.


Radi se o prenosivom uređaju koji se mogao ugraditi i u automobil (prisjetite se samo scena iz američkih filmova) te je dolazio u crnoj boji.


MicroTAC 9800X
Još jedan od laureata Motorolinih pogona


Broj tipki se povećao na 20 (12 numeričkih skupa sa power, function, name/menu, end, send, clear, store i recall gumbima), a povećala se i  antena – signal je bio puno bolji. To je bio pravi prvi preklopni uređaj!


Idemo dalje – Motorola 3200 – prvi digitalni mobitel koji je bez problema stao u ruku. Ali kakvi su to samo gabariti bili ... 7.68 x 2.56 x 1.57 inča! Monokromatski LCD, objavljen 1992. godine i 700 mAh izmjenjiva baterija su označile novi pravac mobitela u industriji.


Motorola 3200
I stao je u ruku!


Moramo još naglasiti kako je uređaj mogao izdržati svega sat vremena razgovora te je bila prisutna samo 2G tehnologija ilitiga GSM. Ali je zato bio težak oko 500 grama!


I tako dok je Motorola penetrirala tržište dolazimo do Nokia 1011 uređaja. Prvi mobitel koji se masovno proizvodio, a dolazio je u 2G GSM izdanju. Proizvodnja je trajala sve do 1994 (a objavljen je 1992. godine).


Motorola 3200
I finska tvrtka je upisala svoje ime u knjigu pionira mobilne telefonije


Na težini se baš ne vidi napredak – 475 grama je težila ova Nokia! Niti vrijeme razgovora od 90 minuta nije baš bilo nešto savršeno, a u phonebook memoriji ste mogli držati svega 99 kontakata.


Izdanje je bilo ukrašeno monokromatskim LCD zaslonom, a moguće je bilo i slati SMS poruke. Sve je ovo daleko od NFC-a, USB podrške te WiFi tehnologije ako ovaj uređaj usporedimo s današnjim standardima.


Bar dizajn i tada minimalistički gabariti (192,00 x 60,00 x 45,00) su ojačali tvrtku Nokia i potaknuli je da i dalje proizvodi mobitele za komunikacijom žedne korisnike.


1993. godine situacija se počela zakuhavati. Već je bilo tu velikih proizvođača, a sada moramo spomenuti BellSouth/IBM Simon Personal Communicator . Prva kombinacija mobitela i PDA uređaja.


Bio je to napredni uređaj koji je dolazio sa stanicom za punjenje te u cijeni od 899 američkih dolara. Već tada cijene mobitela osjetno padaju, a danas bi to bilo oko 5,000 hrvatskih kuna.


BellSouth/IBM Simon Personal Communicator
Evo ga - Communicator!


Uređaj je dolazio s mnogim aplikacijama poput kalendara, adresara, sata na kojem ste mogli vidjeti koliko je sati u raznim gradovima kugle zemaljske. Tu je bio i kalkulator, notepad, e-mail te par igra.


Prisutna je bila i virtualna tipkovnica te QWERTY hardverska tipkovnica, a iznenađenje je bilo i prisutnost PCMCIA memorijske kartice. Za mnoge je ovo prvi pametni telefon.


Nakon hektičnih početaka devedesetih godina prošlog stoljeća ulazimo u malo specifičniju sferu mobilne telefonije. Svakako pročitajte i nastavak ovog teksta koji uskoro slijedi te koji nas upoznaje  s nekim od najsvjetlijih primjera zabilježenih tijekom razvoja mobilne industrije.


Drugi dio teksta Mobil.hr "Evolucija mobitela"


Zanimljivosti

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori


Moglo bi te i ovo zanimati...
 

Zanimljivosti

10 najbržih mobitela u 2016