Došli smo do kraja našeg putovanja, zadnja stanica – treći dio evolucije mobitela koja se pretvorila u mutaciju izgleda sve čudnijih uređaja.
Devedesete su veoma brzo prošle, ali je zato mobilna industrija za to vrijeme narasla do epskih proporcija. Ne samo u očima budućih korisnika već i tehnološki, dizajnerski te softverski. Iz tog razloga smo zaobišli neke (ali i uvrstili) određene popularne uređaje kojih se već sjećamo i ne trebamo putovati previše u prošlost da bi ih se sjetili. Orijentacija je bila – tada novi modeli s inovativnim dizajnom i kreativnim softverskim rješenjima.
Dakle sada malo nešto drugačije – Nokia N-Gage. Prvi odgovor finske tvrtke na Nintendovu Game Boy Advance konzolu. Kao što vidite težište uređaja su bile igre, ali i mobilna komunikacija.
N-Gage
Veličina N-Gagea je bila 134 x 70 x 20, a težio je 137 grama. Dolazio je čak uz ovaj uređaj i loudspeaker te zaslon od tadašnjih popularnih TFT matrica (176 x 208 točaka). Radio je na Symbian OS-u v6.1. Baterija je isto zanimljiva za to razdoblje budući da Nokia N-Gage označava početak standardnih Li-Ion baterija većeg kapaciteta (u ovom slučaju 850 mAh) što je označavalo i stand-by do 200 sati te četiri sata razgovora.
Nismo spomenuli udio operativnog sustava „Palm“ koji je npr. radio unutar uređaja PalmOne Treo 600. Ovo je jedan od zadnjih „pravih“ gadgeta prije nego li je BlackBerry preuzeto totalnu dominaciju u tom segmentu tržišta.
PalmOne Treo 600
PalmOne Treo 600 je koristio 144 MHz ARM925T procesor te zaslon 160 x 160 točaka što se uz CSTN resistive touchscreen činilo kao odličan potez za korisnike gladne dobrog sučelja.
Nije čak niti bio težak – svega 168 grama, a usmjerio je mobilnu tehnologiju prema Palm OS v5.2.1H operativnom sustavu te kompaktnijim i puno preciznijim dizajnerskim odlukama.
BlackBerry Quark 6210 – ovo je bio prvi RIM-ov integrirani mobitel/PDA uređaj. Ovdje počinje BlackBerryeva saga o uspješnosti.
BlackBerry Quakr 6210
Mnogi su ovaj uređaj doživjeli veoma posebno budući da se radilo o vremenu (2003. godina) kada je svijet „tresla“ PDA ludnica. Ali ovdje se ne radi o ničem posebnom.
Uređaj je dolazio sa SRAM tipom RAM memorije u relativno omanjim gabaritima (75 x 113 x 20 mm) te je težio 136 grama. U njemu smo mogli naći svega i svačega od podrške za USB 1.1 te QWERTY tipkovnice do rezolucije ekrana 160 x 100 točaka.
Ipak ... ovdje se više radi o otvaranju nove Pandorine kutije u kojoj leže ostali BlackBerry uređaji koji će proslaviti RIM. Quark 6210 je samo posijao sjeme.
Sada zadiremo već u nešto noviju prošlost kada je izašao prvi BlackBerry u boji. Dakle BlackBerry 7210 je bio taj prvi mobilni uređaj koji je pod kapom ove tvrtke kod korisnika izazvao uzdahe zbog svojeg odličnog ekrana.
BlackBerry 7210
Dimenzija 112 x 74 x 23.9 mm tek je nešto veći od svojeg polubrata Quarka, ali zato dolazi s LCD zaslonom i rezolucijom 240 x 160 točaka. Ovdje je BlackBerry uhvatio konce igre u svoje ruke ... dok se nije pojavila Nokia.
Nokia 7600 je jedan od prvih pametnih telefona koje je proizvela Nokia. Još uvijek je to jedan od najlakših mobitela koje su ikada proizveli.
Nokia 7600
Apsurdno lagan (123 grama) te u dimenzijama 87 x 78 x 19mm ovaj pametni telefon je bio neshvaćen za svoje vrijeme, a danas tek vidimo koliko je utjecao na ostale mobitele koji imaju nešto više „pameti u svojim haubama“.
Podržavao je čak i 3G tehnologiju (384 kbps) te GPRS. Infrared/USB kombinacija je pridodala povezivanju Nokia 7600 uređaja, a niti TFT ekran od 65 tisuća boja nije bio za baciti.
Motorola RAZR V3 je uređaj kojega se i mnogi već bez problema sjećaju. Postigao je značajan napredak na polju dizajna u mobilnoj industriji te je bio veoma iskoristiv.
Motorola RAZR V3
Te 2004. godine se tražila inovacija na ovom području, a Motorola RAZR V3 je u svojih 95 grama i gabaritima 98 x 53 x 13.9 mm donijela mnogo toga.
Tu je čak bio i miniUSB s kojim ćemo se kasnije stalno susretati. Grafika nije bila ništa posebno – VGA 640 x 480 točaka, ali je zato uređaj mogao zaista puno izdržati što se baterije tiče te je imao odlične zvučnike. Jedan od kvalitetnijih Motorolinih izdanaka ikad!
Još jedan Motorola uređaj kojeg smo se sjetili je Motorola Q. Tkz. „BlackBerry Killer“ je izašao 2005. godine te je težio svega 115 grama.
Motorola Q
Nije ubio BlackBerry svojim Windows Mobile Standard operativnim sustavom, ali je iznenadio baterijom – čak 1130 mAh Li-Ion baterija je pogonila cijelu strukturu Motorola Q uređaja. Zaslon je bio sazdan od LCD tehnologije u 320 x 240 točaka, a veličina uređaja – 116 x 64 x 11.9 mm.
OK sada nešto malo čudnije nego ostalo što smo pred vas stavili u ovom tekstu – KDDI Penck. Radi se o mobitelu koji je ekskluzivno bio dostupan samo u Japanu.
KDDI Penck
Pogledajte samo taj „jajasti“ dizajn koji je na čudo svih tada bio nešto novo, a danas ga možemo naći kod mnogih mobitela. Ovaj uređaj je bio specijaliziran za spremanje ili korištenje na bilo kojem mjestu, a rezolucija zaslona je bila 240 x 320 točaka.
Koristio je i zanimljivi Internet pretraživač kojeg danas ne možemo naći na mobilnim uređajima toliko često – Openwave Mobile Browser. Sve ostalo je više-manje nepoznanica budući da je mobitel brzo „ispario“ s tržišta, ali je za sobom eto ostavio intuitivni i veoma „drugačiji“ dizajn koji će biti preteča mnogima.
Prada II je naša sljedeća stranica. Ovaj mobitel možemo slobodno zvati i LG KF900 jer se radi o istoj stvari – drugoj iteraciji Prada uređaja kojeg je dizajnirala modna kuća Prada u suradnji s LG-jem. QWERTY i 3G su obilježili ovaj smartphone.
Prada 2.0
Prada je kao takva bila primamljivog dizajna, veoma uglađenog i upotpunjenog, a niti TFT kapacitivni ekran rezolucije 240 x 400 točaka nije bio na odmet. Navedena QWERTY tipkovnica se odlično uklopila u LG KF900 te je popularizirala ovaj način interakcije korisnika s uređajem (unos podataka).
Težila je 120 grama te je očarala tada zgodnom 5-megapikselnom kamerom (autofokus, LED bljeskalica) koja je slikala (Schneider-Kreuznach optika) u rezoluciji 2592 x 1944 točaka. Dolazila je u jednoj boji (crnoj) te je deklarirano radno vrijeme bilo u stand-byu do 400 sati, a radnih (razgovaranje itd.) oko tri sata.
LG Arena – ovo je prvi LG uređaj s 3D S-Class sučeljem. Ovaj UI je redefinirao način rotiranja sučelja uređaja pa ste tako mogli „prolaziti“ kroz cijelo sučelje kao da vrtite neki stari film na platnu. 2009. godine ovo je bio pravi mali hit.
LG Arena
Ali uređaj koji teži svega 105 grama nije mogao biti bolji nego što je, svijetla točka je bila interna memorija od 8 GB za pohranu podataka te solidan TFT kapacitivni ekran (480 x 800 točaka).
Samsung Galaxy S I9000 – Ovaj uređaj je započeo slavu Samsunga na polju Android pametnih telefona. Super AMOLED zaslon koji je napokon riješio korisnike muka (one koji su npr. pokušavali shvatiti što to piše na ekranu dok je izložen suncu) čini SGS I glavnim igračem na tržištu.
SGS I ...
Težak je 119 grama, a nije niti pretjerano glomazan – 122,4 x 64,2 x 9,9 mm – solidne veličine dostatne da ne zauzimaju previše mjesta u trapericama.
Android OS v 2.1 Eclair se potrudio da softverski podrži 5-megapikselnu kameru te iskoristi sav potencijal 1 GHz ARM Cortex-A8 procesora. PowerVR SGX540 je bio i ostao odličan grafički procesor za igre pa smo tako I9000 zapamtili kao i dobru igraću platformu.
Deklarirani stand-by je bio 750 sati (576 koristeći 3G mrežu), a 1500 mAh baterija se dokazala i pri intenzivnijem korištenju – do 13 sati i 30 minuta (šest sati i 30 minuta koristeći 3G mrežu). Moramo navesti kako je dolazio u 8 GB i 16 GB inačicama za pohranu podataka (unutarnja memorija).
Sve u svemu bio je ovo odličan uređaj za Samsung, a još bolji za nas korisnike ... samo što nije imao bljeskalicu. To nas je stvarno naljutilo. Ispravak je tek došao s modelom Galaxy S II.
Samsung Magnet – ovo je bila jeftina alternativa ostalim pametnim telefonima, a cijela priča uređaja se zavrtjela oko funkcionalnosti i zgodnog dizajna.
Kroničari mobilnih zbivanja su zapisali kako ovaj uređaj s zaslonom od 2,2 inča i VGA kamerom jednostavno nije postigao impresije kakve je trebao. Tu se stisnula i QWERTY tipkovnica, a sve to u gabarite 109 x 59 x 12 mm.
Samsung Magnet
Prikazivao je čak 65,536 boja, a jedino je baterija bila „trn u oku“ korisnika – 800 mAh je bilo dovoljno za tek pet sati razgovora te 240 sati u stand-byu. 64 MB ugrađene memorije za pohranu ostalih podataka nije baš ulijevalo pouzdanje, ali je zato dizajn bio prvoklasan.
Uglađena narandžasta boja, lagan (88 grama) i veoma funkcionalan ovaj uređaj je za industriju ipak nešto značio, a za ostale – možda ništa no nije bitno budući da je Samsung ovaj slučaj zatvorio već odavno.
Motorola se u zadnje vrijeme okrenula tkz. „eco“ uređajima. Zato smo i pokrili tu sferu koju do sada nismo spominjali – predstavljamo „ekološki osviješten mobitel“ Motorola Renew.
Ovo je bio prvi mobitel iz serije tkz. „carbon-neutral“ uređaja koji je izrađen od recikliranih bočica za vodu i sličnih otpada koje ljudski rod više nije mogao iskoristiti. Fizički je bio „velik“ svega 1,6 inča. Rezolucija CSTN ekrana? Mizernih 128 x 128 točaka.
Motorola Renew
Ali eto radio je dosta dugo kada bi se putem njega pričalo – do čak deset sati, a u stand-byu čak 450 sati. Podržavao je miniUSB i microSD tehnologije, a tu se našao i GPRS za one dovoljno vudrene da ga iskoriste kako treba.
Sada smo stupili u posljednju možda čak i najzanimljiviju sferu – nešto egzotičniji primjerci mobitela čudnog dizajna i specifične „elegancije“ koju nose sa sobom.
Nažalost o ovom uređaju osim slike se malo zna, no dobro – svaki tekst sa sobom donosi određenu dozu nepoznanica, misterija, ali eto znamo da je Casio 001 težio oko 100 grama te je imao ekran u boji, a gabaritima je spadao u srednju klasu tadašnjih preklopnih Motorola mobitela.
Casio 001 – nismo te zaboravili. Odličan uređaj za kojeg malo ljudi zna, a dolazio je u obliku jednostavnog sportskog telefona koji je imao zaseban touch-panel za igranje igara i glazbu.
Casio 001
Ovaj uređaj koji ste istaknuo i svojom jeftinom cijenom je naučio mobilne laureate i glavešine tvrtki diljem svijeta jednu važnu pouku – ekologija može privući potencijalne kupce, a od otpada – možete napraviti kvalitetan mobitel.
Nokia 5800 je bio prvi uređaj tvrtke Nokia koji je koristio touch Symbian operativni sustav. Izgledom i gabaritima mali (111 x 51,7 x 15,5mm) – Nokia 5800 je bio uređaj za mlade. TFT ekran sa 16 milijuna boja te rezolucija od 360 x 640 točaka je tada zvučalo kao nešto zaista napredno.
Nokia 5800
Korisnici su posebno hvalili zvuk te danas neznatnu, a tada savršenu 3,15- megapikselnu kameru sa LED bljeskalicom. Ne zaboravimo i procesor – 434 MHz ARM 11. Uz odličan softver iz ovog mobitela ste mogli izvući ono najbolje.
iPhone 2G je predstavljao jednu od boljih odluka Applea. 115 x 61 x 11.6 mm mobitel koji je došao iz njihovih tvornica je još dodatno proslavio ime „iPhone“. Izgledom odličan, a softverom još bolji – 3,5-inčni Apple iPhone 2GS je zablistao na tržištu.
Apple iPhone 2
Procesor je bio solidan – 412 MHz, a uređaj je dolazio sa unutarnjom memorijom od 4/8/16 GB. Inače je rezolucija zaslona bila 320 x 480, a korisnici su se žalili jedino na nedorađeni iOS. U svakom slučaju jedan od važnijih mobitela u zadnjih 10 godina.
HTC Touch je uređaj koji je u biti bio odgovor na prvi iPhone sa svojim vlastitim multi-touch sučeljem. Naravno tu je i bila visoka rezolucija (320x240) – 2,8 inča što je eto tada bio dosta dobar zaslon.
HTC Touch
Podržavao je miniUSB sučelje, Bluetooth v2.0 te je imao kameru od 2 megapiksela (1600 x 1200 točaka). Na chipsetu TI-OMAP 850 se našao tada solidni ARM926EJ-S procesor (200 MHz). Koliko god mislili da nije tako – HTC je ipak te godine dobro pogodio „u sridu“.
Mogli smo mi nabrojati još mnoge legende poput totalno dizajnom „ludog“ Nokia 7280 primjerka, jednog od prvih uređaja s kamerom Sanyo SCP-5300 ili BlackBerry Storm koji je toliko mnogo utjecao na razvoj ostalih BlackBerrya. Nema veze – javite nam vaše komentare i mobitele za koje smatrate da su trebali biti na listi koristeći Mobilov forum.
Evolucija mobitela dio prvi
Evolucija mobitela dio drugi
Trenutno nema komentara.