Novosti
Ima neka tajna veza između Nikole Tesle i Schneider Electrica Ima neka tajna veza između Nikole Tesle i Schneider Electrica Ima neka tajna veza između Nikole Tesle i Schneider Electrica
Ocijeni novost:

Ima neka tajna veza između Nikole Tesle i Schneider Electrica

Autor: | 11.07.2016 u 16:30

U povodu 160. godišnjice rođenja Nikole Tesle otkrivamo njegovu vezu sa Schneider Electricom.


Jedan od najvećih svjetskih znanstvenika i vizionara Nikola Tesla rodio se prije 160 godina. Idemo u daleku prošlost vidjeti što je sve Tesla radio i s kim je komunicirao...


Imao sam sreću napraviti nove izume u području električne energije, koji će, kako se nadam, predstavljati korak naprijed, a moja strast za mojim poslom je takva da ne mogu ni razmišljati o bilo čemu drugome. Vi ste vjerojatno prolazili kroz slične faze u vašem životu i gajim nadu da ćete biti velikodušni prema mom nedostatku obzira”, stoji u pismu koje je Nikola Tesla pisao dr. Henryju Schneideru u siječnju 1893. godine.


Ovo je tek djelić bogate korespodencije između jednog od svjetskih najpoznatijih znanstvenika i biznismena dr. Henryja Schneidera, koja daje neposredan uvid u blisku suradnju ovog genijalnog znanstvenika i današnjeg Schneider Electrica.



Schneider Electric u svom poslovanju koristi čitav niz Teslinih otkrića. Iako je u Francuskoj proveo malo vremena, najviše odobrenih patenata (izvan SAD-a), Tesla je imao upravo u Francuskoj - više od 30.


Ta je „francuska“ veza počela u srpnju 1892. godine, kada je Tesla u ime kompanije koja je nosila njegovo ime, sklopio sporazum s tvrtkom “Schneider” (iz koje se razvio današnji Schneider Elelctric), o zaštiti njegovih patenata s područja proizvodnje, prijenosa i korištenja naizmjenične struje u Francuskoj.


Prvi Teslin susret s Francuskom dogodio se 1882. godine, kada sa samo 26 godina dolazi u Pariz raditi u “Edisonovoj kontinentalnoj kompaniji”. U francuskoj je prijestonici tražio partnera za realizaciju njegovog revolucionarnog pronalaska - obrtnog magnetnog polja koje stvaraju naizmjenične struje. Krajem 1889. Tesla po drugi put dolazi u Pariz, ovoga puta kao član službene peteročlane američke delegacije elektroinženjera na Međunarodni kongres “električara” koji je održan tijekom Svjetske izložbe. U Parizu je ostao više od mjesec dana, pokušavajući - između ostalog - pronaći poslovne partnere za eksploataciju njegovih patenata s područja višefaznog sustava. Također, Tesla je od francuskih sveučilišta dobio tri počasna doktorata; Sveučilište Poitiers, Grenoble i Sorbonne.



Zanimljivosti

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori


Moglo bi te i ovo zanimati...
 

Zanimljivosti

10 najbržih mobitela u 2016