Ako ste se ikad upitali kako to da kad okrenete mobitel – slika prati onda ste na pravom mjestu. Otkrivamo čaroliju akcelerometra.
Pogledate li mobitele poput HTC One X, Samsung Galaxy S, Apple iPhone ili neki od Sony Xperia modela skoro pa da je sigurno kako ćete naići na neku vrstu akcelerometrične akcije! No kako zapravo ta tehnologija radi?
Glavno pitanje je – "kako mobitel zna?". Pa eto – sigurni smo kako nije unutar sklopova mali Harry Houdini već se radi o dosta jednostavnoj tehnologiji koja je dio same tiskane pločice. Zove se akcelerometar.
Teoretski ...
Ova tehnologija jednostavno daje do znanja mobitelu kada se treba sama slika na zaslonu uređaja zarotirati. Čip doslovno ima dvije stvari – dio koji mjeri seizmičku masu te dio koji mjeri akceleraciju pri okretanju.
Poput loptice koja visi – ako se mobitel podigne ona se suspregne i pada prema dole te se pri tome stvara tkz. "lag" te se s tim podatkom može izračunati i jačina gravitacije.
Ako imate tri takva uređaja (nazovimo ih tako) onda lako možete otkriti i orijentaciju koja je potrebna za izradu akcelerometričnog mobitela (z,y i x os). Okretanjem uređaja osi se prilagođavaju jedna drugoj i dolazi do izračuna onog što se prikazuje na zaslonu, ovaj video će sigurno to bolje objasniti:
Dobro objašnjeno ...
U svakom slučaju radi se o akcelerometru napravljenom od silicija te ima sve što smo naveli u teoretskom objašnjenju ovog uređaja. To stvara lagan način kako izračunati kada se mobitel treba okrenuti tj. zaslon na mobitelu.
Ako se centar pomiče – nadalje ide i strujni krug koji šalje ostale signale na dijelove tiskane pločice i poput domino pločica – stvar se odvija gotovo instantno. I tako inženjeri lagano otkriju formulu i lagano implementiraju rješenje.
Bilo kako bilo – izgleda da se ova tehnologija zapečatila unutar većine smartphone uređaja i vjerujemo kako dugo neće otići sa scene. I tako bi bez ove funkcije bilo dosadno koristiti mobitele, a kad se tek sjetimo što je bilo prije sedam do osam godina ...
Trenutno nema komentara.