Kada se jednom dogodi da vaš skupocjeni iPhone ili Galaxy uređaj padne u vodu čini se da mu spasa više nema. Ima ne brinite - donosimo vam osam univerzalnih savjeta za sve "mokre" mobitele.
Prvo što je potrebno znati jest da je pad mobitela ili bilo kojeg mobilnog uređaja u 90 posto slučajeva nenamjeran i nemoguće ga je predvidjeti. Ovo nas dovodi i do zaključka kako u 90 posto slučajeva ljudi traže pomoć kada je već „kasno“.
Kažemo „kasno“ jer je sukladno mišljenje većine korisnika mokar uređaj – mrtav uređaj. Ali ukoliko se vodite određenim setom pravila možda ipak nije svemu kraj, a u većini slučajeva niti ovi postupci nisu uzaludni. Na kraju krajeva – nemate što izgubiti.
Za razliku od drugih „vodiča“ mi imamo posebnu „nišu“ kod našeg „step-by-step“ sustava. Objasniti ćemo zašto upravo radite to što radite dakle koji je razlog zašto npr. mičete SIM karticu odmah iz uređaja nakon što je upao u vodu.
1. Prvo pravilo je da naravno što brže izvadite mobitel iz tekućine u koju je upao i izvadite bateriju te SIM karticu. Ako je uređaj pao u neku drugu vrstu tekućine koja nije voda (npr. u Coca-Colu) onda je mogućnost spašavanja uređaja bitno snižena. Ovo se radi zato jer su baterija i SIM kartica najizloženiji dijelovi te su sami po sebi veoma osjetljivi na bilokakav oblik tekućine.
Kako „geekovi“ spašavaju svoje mobitele
2. Baterija i SIM kartica moraju biti odvojeni te ih treba osušiti što je brže moguće. Aparat ostavite otvorenim (dakle stražnji dio maske) na suhom mjestu (npr. ručniku) najmanje tri dana. Ovo radimo da bi se aparat potpuno osušio – držite fige da tekućina nije zahvatila bitne sklopove unutar uređaja.
3. U ova minimalna tri dana bitno je da uopće ne dirate uređaj, a nakon toga probajte sve složiti po instrukcijama iz priručnika koji je došao uz uređaj. Ukoliko i nakon nekoliko pokušaja uređaj ne radi pokušajte ga ostaviti još par dana da „miruje“. Ovo radimo da bi provjerili kako je uređaj 100 posto suh.
4. Ako propadne taktika „mirovanja“ onda prelazite na plan B, a on se sastoji od stavljanja uređaja (bez SIM kartice i baterije) u zdjelicu punu riže. Držite uređaj u zdjelici 24 sata. Ovo radimo da bi još dodatno provjerili ako je moguće iscijediti tekućinu iz mobitela.
Zanimljiva metoda „spašavanja“ za BlackBerry uređaje
5. Ukoliko i ovo ne radi – koristite kombinaciju fen i usisivač. Dakle prvo rubove uređaja isisajte te potom osušite. Tako za unutrašnji dio i „šuplje“ dijelove unutrašnje skalamerije. Ovime se još dodatno osiguravamo da je sve suho. Inače se ne preporuča upotreba fena, ali ako držite normalnu distancu od uređaja sve će biti u najboljem redu.
I riža vas može spasiti, ali ne samo kad ste gladni već i kad "utopite" svoj mobitel
6. Vrijeme je da probate priključiti uređaj na punjač te zatim staviti bateriju i SIM karticu. Ovo radimo iz razloga koji je poznat samo mobitelima i njihovim proizvođačima. Naime nekad je potrebno nakon što uređaj doživi „šok“ prikopčati na neki stalni izvor električne energije kao što je npr. gradska mreža.
Još jedan zgodan video sa savjetima kako dobro „osušiti“ mobitel
7. Ako i ovo propadne zadnja slamka spasa je da ponovite sve navedene postupke, a prije testiranja uređaja isti prođete u cijelosti nekim antibakterijskim sredstvom (npr. odlične su dezinfekcijske maramice ili kombinacija higijenskih štapića +70 postotni alkohol). Cilj neka vam budu mala zakulisna mjesta gdje je moguće rapidno napredovanje korozije. Ovime pokušavamo i najmanji mokri detalj očistiti te osušiti.
8. Zadnji savjet je strpljenje. Iz našeg iskustva uređaji koji padnu u vodu znaju proraditi tek nakon tjedan dana kada već pomalo zaboravite na njih i ostavite ih u nekoj mračnoj sobi u ladici koju otvorite tri puta godišnje. Važno je da ne gubite nadu. Tek nakon što rezultati izostanu poslije par mjeseci svoj mobitel možete službeno proglasiti mrtvim.
To su neki od naših trikova za spašavanje naših mobilnih ljubimaca. Imate li vi neke savjete? Želite nam ispričati kako ste spasili Sony Ericsson Xperia X10 uređaj? Javite nam na Mobilovom forumu.
Trenutno nema komentara.