Stanfordsko sveučilište ima veoma atraktivnu ponudu za slijepe osobe. Izumili su pisač Brailleovog pisma za touchscreen.
Koristeći Brailleovo pismo možemo kontrolirati tablet uređaj? Prema svemu sudeći – uskoro.
Dok jedni spavaju – drugi kopaju. Inovativna aplikacija proizvedena u najelitnijim dijelovima Stanfordskog sveučilišta koja je proizvedena tokom ljeta pokazuje naznake omogućavanja slijepima da koriste tablet.
Cijelo ljetu je preddiplomski student i još dva profesora pokušavaju aplikaciju natjerati da razumije izbočine na papiru koje su poznatije kao „Brailleovo pismo“. Ideja nije umrla.
Iako postoje specijalizirani uređaji za ovu namjenu – izgledaju kao mašine za tipkanje teksta sa tek pokojim gumbom te koštaju od 3.000 do 6.000 američkih dolara. Tablet košta manje i dolazi s više mogućnosti. Želja za nečim ovakvim je stoga potpuno opravdana
Prema tome – dok su bili u Stanfordskom vojnom istraživačkom centru, Adam Duran, Adrian Lew i Sohan Dharmaraja su već počeli smišljati svoje prve planove. Prvo su ciljali na običnog čitača no odlučili su da je aplikacija pun pogodak.
BrailleTablet u akciji
Kao što možete vidjeti u ovoj fazi aplikacija radi na principu „gumbi traže prste, a ne prsti gumbe“, a prije toga je potrebno kalibrirati softver da se prilagodi vašim rukama. Osim toga tablete je i same po sebi lako prilagoditi što ultimativno čini aplikaciju još boljom.
Jedan od primjera je kada klizite prstom po ekranu dobijete zvučni signal gdje se nalazi prst (npr. izbornik „kemija“) nakon čega samo prestanete kliziti po ekranu za prihvat opcije. Sada ste u „kemija“ izborniku i podešavate opcije ili namještate tipkovnicu za rad s kemijskom elementima, formulama itd.
Dakle, ako je slabovidan ili je nažalost slijep – ne znači da nemože pružiti više nego ostali. Samo im treba dati šansu, a Standfordsko sveučilište je spremno to napraviti.
Trenutno nema komentara.