Nakon što smo ovog mjeseca stvarno napravili više testiranja i usporedbi mobilnih uređaja nego inače – došao je red na SGS III i iPhone 4S. Pa da vidimo!
Sretnim spletom okolnosti za nas korisnike, novinare i sve ostale koji žele "punim plućima" konzumirati sve što mobilna industrija iznjedri – Samsung Galaxy S III i Apple iPhone 4S su došli u pravi moment.
Galaxy S III
Ali, ne može se imati novce i ovce niti sjediti na dvije stolice u isto vrijeme tako da je razumljivo kako ćete kao krajnji korisnik morati odlučiti između dva modela (u devedeset posto slučajeva). Mi smo tu da pomognemo donijeti glavnu odluku (budući da se radi o tisućama kuna ukoliko ne ciljate na pretplatnički ugovor s nekim od operatera).
iPhone 4S ...
Prvo malo o povijesti – Samsungov model je službeno bio dostupan u Europi 29. svibnja 2012. godine, a iPhone 4S je imao više faza za više država no generalno se drži do mišljenja kako je "izašao iz proizvodnih pogona" 14. listopada 2011. godine.
Iako je Samsung Galaxy S III noviji uređaj i time logički ima određene prednosti – iPhone 4S je mobitel s kojim se malo koja tvrtka "zeza" te je poštivan zbog imena, hardvera s kojim dolazi i ruku na srce – iOS-a.
Sad kad smo utanačili činjenicu da ovo nije komparacija metuzalema i novorođenog djeteta – možemo krenuti s pravom stvari – usporedbom.
Mreže, kućište i zaslon
Apple iPhone 4S dolazi s podrškom za 2G i 3G mreže što je dobra stvar, a nitko se niti nije nadao 4G podršci "out of the box". Nadalje, dimenzije su mu: 115.2 x 58.6 x 9.3 mm, a težak je 140 grama. Manji i teži od SGS III uređaja – tu nema prednosti.
Dizajnerska petica?
Galaxy S III pak dolazi 136.6 x 70.6 x 8.6 mm inačici te je težak 133 grama. Naravno, podržava 2G, 3G i ... 4G mreže! Što znači da ste osigurani "oho-ho" te ispada da je ulaganje u ovakav uređaj za razmak od pola godine – jako dobra investicija. Iako je kućište nešto bolje (kvalitetnije rekli bi) kod Applea jer Samsung "tjera" plastiku – ipak je vidljivo tko je "bolji".
Odličan primjer elegancije i modernog izgleda iz Samsunga ...
Samsungov pulen ima Super AMOLED zaslon (kapacitivni touchscreen 16 milijuna boja) dok Apple iPhone 4S ima LED-backlit IPS TFT s 16 milijuna boja. Iako mnogi kažu da razlika nije toliko vidljiva – zbog veličine samog mobitela – Galaxy S III ovdje jednostavno briljira. Ipak, ne zaboravimo Corning Gorilla Glass 1 u iPhone 4S-a te "Gorila dvojku" u Galaxy S III redovima.
Na kraju krajeva to je Samsungovih 720 x 1280 4,8 inča protiv Appleovih 640 x 960 3,5 inča. Sve je jasno.
Memorija, zvuk, kamera
Što se tiče zvuka – svi ovi uređaji imaju 3.5mm jack, loudspeaker te podržavaju vibraciju te silu ostalih formata za glaz... u biti ne – Apple se drži svojih "propriety ringtone" politike tako da će tu određeni estete za glazbu morati stisnuti zube.
No zvuk je u oba uređaja čist, dobar i kvalitetan. Memorijski ovako stoje – Apple iPhone 4S - 16/32/64 GB za pohranu podataka (inačice uređaja), 512 MB RAM, a SGS III sve isto osim što je tu 1 GB RAM memorije. Samsung ima i proširivu memoriju karticama do 64 GB.
Kamera je u slučaju Galaxy uređaja 8-megapikselna (3264x2448) te je tu bljeskalica – totalno identična situacija kao kod Apple iPhone 4S modela. Što se snimanja videa tiče to je u oba slučaja standardni 1080p @30 fps, ali sekundarna kamera je drugačija – SGS III – 1.9mpx 720@30fps, a iPhone 4S - VGA, 480p@30fps
Opcije, operativni sustav, baterija
Počinjemo s Galaxy S III uređajem. Dakle, tu je akcelerometar, gyro, RGB senzor, barometar, kompas i sve ono što ide uz podršku za HTML, Adobe Flash, Java emulator te podršku za MicrSIM kartice.
Dobar, ali i stari iOS 5 na iPhoneu 4S
No opet tu ima toliko toga da se mnogi pitaju "da li je ovo zbilja mobitel?". Podrška za svaki format – od MP4 do MP3 pa sve preko od XviDa do DivX-a. Čak je tu i Dropbox od 50 GB kada kupite uređaj, a i TVout kroz MHL A/V link nije nepoznanica.
Naravno da uređaju možete zadavati glasovne komande, a ima i Swype (s predictive text tehnologijom). Ne zaboravimo stvari kao što su S-Voice koji poboljšava taj način naređivanja te Smart Stay eye tracking – stvari koje je Samsung prvi ponudio.
Apple iPhone 4S svakako vrvi opcijama budući da podržava akcelerometar, gyro i kompas što su hardverski "ultimatumi" za današnje moderne smartphone uređaje. Dolazi čak i sa GPS-om u stilu GLONASS-a (baš kao i SGS III) te podržava sve što i ovaj mobitel iz Samsunga ima osim najnovijih "čarobnih" opcija iz Južne Koreje. Ne bi rekli da će netko biti zakinut, ali osim Sirija, odlične iCloud integracije i još boljeg izgleda sučelja – nema razloga previše filozofirati o lanjskom snijegu.
Dobar protivnik Sirija ...
Što se tiče usporedbe Android Ice Cream Sandwich i iOS - već smo je napravili, samo sa "šesticom" tj. iOS-om 6. Nemamo što nadodati osim da iOS koji obitava na iPhoneu 4S odmah iz kutije predstavlja iOS 5. Naravno, sasvim je jasno da je u nekim stvarima (osim možda broja aplikacija i sličnog) lošiji od najnovijih Androida, ali i to je dosta posebna tema koju bi trebali pročitati i napraviti sami svoj zaključak.
Baterija je isto jednostavna stvar kada pišemo usporedbu ova dva modela – SGS III – 2100 Li-Ion što znači 590 sati na čekanju te 21 sat i 40 minuta razgovora te iPhone 4S – 1432 mAh Li-Ion (do 200 sati na čekanju i 14 sati razgovora). Opet – sve je kristalno bistro.
Razno
Oba uređaja prema svim komentarima dobro leže u ruci (osim što se neki bune da SGS III malo previše "klizi") te su pri samoj pojavi u društvu dio jedne kulture veće od same mobilne industrije.Oba približno "zrače" kvalitetom, ali i SAR radijacom te sadrže odlične procesore (SGS III – četverojezgreni 1,4 GHz Cortex-A9, iPhone 4S – dvojezgreni 1 GHz Cortex-A9).
GPU rješenje je dosta bolje kod Samsunga – neprikosnoveni "Mali-400MP" dok je iPhone 4S zapeo s PowerVR SGX5443MP2 (nemojte nas krivo shvatiti – nije ovaj grafički podsustav loš).
Boje – Samsung Galaxy S III dolazi u dvije boje "Pebble blue" i "Marble white" - dakle nekakva svijetloplava i bijela. iPhone 4S tu ne pruža nešto više – tek crna i bijela boja. Oba uređaja su opremljena EDGE i GRPS tehnologijom kao i HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps brzinama (SGS III pak ima HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps).
I to je to! Teoretski gledajućijoš su nam ostale samo cijene koje stalno ovise o više faktora (da/ne ugovor, kod operatera, od prijatelja, polovan ili ne, koje inačice 8/16/32 GB) no potpuno novi bazični Apple iPhone 4S možete u slobodnoj prodaji naći za oko 3,800 hrvatskih kuna.
Galaxy S III se prodaje u rangu od 4,300 do 4,600 hrvatskih kuna. Dakle – oko tisuću kuna razlike za oba bazična modela. Da li se isplati? To ćete morati zaključiti sami.
Iphone je bolji,sve ostalo je smece
I što je jasno iz ovih rezolucija??? :) Veća rezolucija neznači bolja slika pogotovo jer je riječ o većem ekranu
Uopce je glupost usporedivati ta dva mobitela, ne zam kako vam je uopce to palo na pamet.
Mogliste se SGIII usporediti i sa Nokiom 3210, isti klinac lol
"Na kraju krajeva to je Samsungovih 720 x 128 4,8 inča protiv Appleovih 640 x 960 3,5 inča. Sve je jasno."
Zaboravili ste jednu nulu kod rezolucije Galaxya: 720x1280 !!!
I kod memorije ste zaboravili JAKO VAŽNU stvar a to je da Galaxy podržava microSD do 64GB !!! Mislim da to nije mala stvar ! Dakle Galaxy može sveukupno imati do 128GB memorije.