Koliko puta ste samo čuli tvrdnje poput ove: "Ima QVGA ekran, mobitel je predobar". I vrlo vjerojatno pojma niste imali što predstavljaju ova četiri slova. Demistifikacija slijedi.
Ukoliko se netko bavi mobilnim tehnologijama sasvim sigurno spada u jednu od tri vrste korisnika: tehnički upoznat, tehnički nezainteresiran ili treće (autoru ovih redaka i najomiljenija vrsta) – korisnik vulgaris ilitiga – korisnik kojeg ne zanima ništa osim osnovnih specifikacija kao što su: memorija, veličina zaslona te kamera.
Problem nastaje kada u tim detaljima nazirete dodatne detalje koji u današnje vrijeme "super-mobitela" igraju bitnu ulogu jer nerijetko platimo više, a dobijemo manje. Zato je bitno sagledati svaki aspekt uređaja koji kupujete, a rezolucija je faktor koji se često "gurne pod tepih" zbog navale ostalih drugih termina, prioriteta te općenito bitnih stvari kao što su veličina ekrana.
Razlika je očigledna gotovo svakome, ali nije to uvijek tako jednostavno ...
Upravo iz tog razloga smo napravili tekst koji objašnjava ulogu i važnost rezolucije na mobilnim zaslonima te njihovu vrijednost, značaj i mogućnosti koje pruža. Za početak morate znati da postoji standardni set najčešće korištenih rezolucija koje danas nalazimo u mobilnoj industriji. Pa eto, to su redom:
QVGA (320×240)
HVGA (480×320)
VGA (640×480)
WVGA (800×480)
FWVGA (854×480)
nHD (640×360) – ovo je rezolucija projektora na Samsungu Galaxy Beam (koji inače ima projektor)
qHD (960×540)
HD (1280×720)
WXGA (1280×768)
Ovom skupu pridodajemo i novu rezoluciju koja je premijeru doživjela s novim Apple iPhone 5 modelom – DVGA (standardna kategorizacija rezolucije 960 x 640 iako iPhone 5 ima rezoluciju zaslona 1136 x 640 koja spada u DVGA standard).
QVGA je poznatija rezolucija koja nosi ime (Quarter Video Graphics Array) te predstavlja jednu od najčešće korištenih rezolucija portretene orijentacije. Broj sličica po sekundi je najčešće 15 ili 30, a normalno je da je zbog tih čimbenika slika duža nego šira pa često možemo tu naći i rezoluciju 240 x 320).
VGA tablica ...
Ovaj standard uskoro pada u ropotarnicu povijesti no neki od "prvaka" QVGA rezolucije su legendarni mobitel poput Samsung i5500 te HTC Wildfire.
HVGA (480 x 320) je "half-size VGA" te predstavlja elitu 3:2 zaslona te 4:3 zaslona. Počevši s primjerkom uređaja Sony CLIE PEG-NR70 ova rezolucija je krasila Apple iPhone 2G i Apple iPhone 3GS te serije BlackBerry Bold 9000 i Sony Ericsson Xperia X8.
HVGA varijante ...
HVGA je jedina rezolucija koja je podržavala prve iteracije Google Androida te po tome ostaje zapamćena. Još uvijek je možemo naći na određenim uređajima no njezina upotreba je sve manja i manja.
VGA – Sa ovom rezolucijom su upoznati gotovo svi. Rezolucija koja je devedesetih godina prošlog stoljeća palila i žarila PC scenom je doživjela laganu transformaciju na mobilne uređaje. Video Graphics Array je donio rezoluciju od 640 x 480 točaka i ... ostao pomalo nepoznat.
Malo naprednije o rezolucijama
Zašto? Ubrzo je došao novi standard koji je pokosio VGA i zato on kao takav uopće više niti ne egzistira osim na nekim opskurnim modelima. Tužni klaun je vrlo brzo dobio svoju zamjenu.
FullHD ili "FHD" (1920 x 1080) je rezolucija 16:9 omjera koja je "izmišljena" za HDTV, a broj točaka na zaslonu je jednak omjeru 2:1 ili 9:4. FHD je tri puta veličine u širinu te dvije četvrtine veličine u visinu kada ovu rezoluciju uspoređujemo s 4:3 omjerom VGA rezolucije.
Inače ovu rezoluciju mnogi nazivaju 1080i ili 1080p ovisno o tehnologiji koju koristi ("interlaced" ili "progressive") no danas većina proizvođača već naglašava ovu rezoluciju kao "korak naprijed" što se tiče razvoja mobilne industrije pa ćemo se svakako već priviknuti na njegove čari čim se više bude pojavljivao na npr. pametnim telefonima.
WVGA ili Wide VGA je "prošireni" VGA standard, 480 točaka u visinu, ali sa širom rezolucijom od 800 točaka (odnos 5:3). Prepoznatljive WVGA rezolucije su: 848 x 480, 852 x 480 i 854 x 480. Ovo je postala česta rezolucija na LCD projektorima, a kasnije dolazi i na mobilne uređaje.
I LCD zasloni su uvelike utjecali na razvoj rezolucija zaslona na mobilnim uređajima ...
Primjeri su: Nokia 770 i Nokia N810 – tu se uklopio i ASUS Eee PC 700, ali niti ova rezolucija nije imala veliki značaj u mobilnoj industriji koliko je to imala sljedeća iteracija.
FWVGA (854×480) – Full Wide Video Graphics Array – broj točaka je 854 x 480 i tu mobiteli počinju "punokrvno" udisati 16:9 omjer. 2010 godine FWVGA postaje sve više prisutna, a neki od primjera su – Sony Xperia U, Xperia Sola i Motorola Droid serija.
Nokia 770 - WVGA predstavnik ...
nHD je pomalo čudan standard koji je "odgovarao" određenim hardverskim rješenjima iz mobilne industrije. 640 x 360 točaka je devetina od Full HD rezolucije (1080p) te jedna četvrtina HD rezolucije (720p). Odlično za projektore, a drugo – pa baš i ne.
Poslje je došao i qHD (960 x 540 točaka) no ipak nHD unatoč lošim stranama kao što je vertikalna rezolucija koja ne odgovara množenju sa šesnaest točaka – održava svoj standard i možemo je naći u uporabi još i danas u svakodnevnom životu.
qHD – već smo ga spomenuli, a njegovo djelovanje je bilo veoma lokalno. Samo je "proširio" rezoluciju nHD standarda u 960 x 540 točaka te je postao standard za high-end pametne telefone kao što su HTC Sensation, Motorola Droid RAZR i Motorola Atrix 4G.
EGA stane na jedan A4 papir ...
Ipak, nije da je nešto novo uveo u svijet rezolucija, ali je zato približio korisnike HD rješenjima te njihovo "napaćeno" oko prilagodio oštrijoj slici te prostranstvima koje nova "reza" daje ekranima na mobilnim uređajima.
HD – pomalo ulazimo u novu sferu, modernu javu koju trenutno proživljavamo. 1280 x 720 točaka – to je rezolucija HD standarda te koristi 60 sličica po sekundi uz omjer 16:9. Inače se ova rezolucija naziva i 720p.
16:9 paneli s 768 linija je dovelo do neparnih brojeva što se tiče točaka po liniji, ali izgleda da unatoč svim problemima na koje je HD naišao kada su u pitanju mobilni uređaji – on ih je i prošao. I iskreno – sve izgleda dosta dobro iz današnje perspektive.
Identičnu stvar imate i sa rezolucijom koju ostvaruje leća kamere, pa tako možete vidno primjetiti nedostatke nekog standarda, ali uočiti detalje koji potvrđuju činjenice vezane uz omjer te samu rezoluciju. Danas u moderno doba moramo još više naglasiti detalje budući da se oko njih lome sve veća koplja.
Ponekad su razlike toliko male da bi bile bitne, ali tanka je granica ...
Malo je zaslona koji nativno koriste ovu rezoluciju, ali ipak – sve više možemo vidjeti razvoj industrije u tom smjeru pa stoga svakako očekujte "HD Ready" uređaje.
WXGA (1280×768) – Wide Extended Graphics Array je termin s kojim smo se upoznali relativno nedavno. Inače se koristio za LCD TV zaslone i LCD monitore, ali obično kada pričamo o WXGA rezoluciji pričamo o punokrvnom 16:9 standardu koji se prilagodio LCD-u bez da zazire u "Plasma" tehnologiju.
WXQVGA standard ...
Nekoliko rezolucija nosi ovo ime 1280 x 720, 1280 x 768, 1280 x 800 te 1360 x 768/1366 x 768. Ako imamo nešto iznad toga onda je to WSXGA ili WXGA+ (od 1440 x 900 pa nadalje). Ipak, takve rezolucije još nismo našli na mobitelima.
Saznajte više o HD-u ...
Popularnost 14-inčnih i 15-inčnih LCD zaslona je proslavila ovu rezoluciju koja relativno brzo pokušava penetrirati mobilnu industriju, ali za sad moramo ipak pričekati jer softver mora isto tako pratiti hardver budući da ne bi imali dovoljne iskoristivosti tehnologije kad jedan segment kaska (što je ponekad česta pojava na mobilnim uređajima).
720p ili 1080p - zabune više nema ...
Galaxy Note tu tako predstavlja odličan primjer (1280 x 800 točaka), a "šuška" se i o Samsung SHV-E120L modelu koji bi trebao donijeti WXGA rezoluciju na svojem zaslonu
DVGA – ovaj standard smo postavili isključivo zbog toga jer je unio svježine u mobilnu industriju dolaskom Apple iPhone 5 uređaja. DVGA u biti ima ime koje govori puno: Double-size VGA tj. dupla veličina VGA standarda koji smo gore opisali.
Apple iPhone 5 je dodatno razvio DVGA standard ...
960 x 640 točaka (3:2 omjer) te dvije dimenzije koje su duplo više od HVGA standarda donose pomak koji je Apple sam tražio, ali DVGA je tu bio sa nama i kod iPhone 4 i 4S modela te Meizu MX mobitela.
Apple iPhone 5 je tu "probio" granicu (1136 x 640 točaka), a daljnji razvoj i pomicanje DVGA granica ćemo još zasigurno vidjeti. Veliki broj RETINA DISPLAY zaslona daje veliku podršku ovom standardu, a budući da high-end pametni telefoni njeguju RETINA tehnologiju možete i sami izračunati ovu logičku jednadžbu.
I eto, nadamo se da smo vam barem koliko-toliko otkrili tajne koje skrivaju neki od ovih naziva te da ćete u budućnosti lakše odrediti za što se isplati platiti, a što je u biti "promašaj" od početka. Svakako, uvijek tu imate i Mobil.hr forum/Mobil.hr Facebook stranicu na kojoj se okuplja ekipa znalaca te kojima možete postaviti pitanja koja će biti veoma brzo odgovorena.
iPhone ima rezoluciju 1136x640! neka čudna rezolucija al to se desi kad ekran dižeš samo za gore i dalje držiš "samo" 326 ppi (noviji mobiteli imaju 440/1 ppi) Greška u tekstu..