Odgovoriti na pitanje koliko je Internet velik te što se sve u toj golemoj količini informacija događa unutar jedne minute nije lako odgovoriti. Ali imamo mi odgovore.
Intel nam je pomogao. Doslovno. Naime, odgovorio je na pitanje što se dogodi na mreži svih mreža kada prođe jedna minuta. Jednostavno rečeno - tijekom 2012. broj mobilnih uređaja s internetskim pristupom premašit će sedam milijardi: broj računala bit će veći od broja stanovnika na Zemlji.
Koliko je "težak" Internet?
Prema Intelovim predviđanjima, do 2015. godine broj će se mobilnih uređaja udvostručiti i dosegnuti brojku od petnaest milijardi. U prosjeku će za svakog korisnika postojati dva uređaja sa zasebnim IP adresama. Budući da će stvarni broj korisnika narasti s dvije na tri milijarde, količina internetskog prometa nastavit će se povećavati.
Zanimljive informacije, zar ne? Jeste li možda znali da se u jednoj minuti čak preuzme 47.000 aplikacija, pošalje 204 milijuna poruka e-pošte (prije godinu dana ta brojka je bila oko 168 milijuna) te da se pogleda oko 6 milijuna web stranica?
A koliko je zapravo "velik"?
U jednoj minuti se na globalnoj se razini prenese 639.800 GB IP podataka, a 277.000 korisnika prijavi se na svoje račune na Facebooku. Da ne spominjemo Twitter gdje se pojavi 100.000 novih tweetova, a na Wikipediji šest novih članaka ili unosa.
Uz to se i registrira 1300 novih mobilnih telefona, a možda najzanimljivije - unese se više od dva milijuna upita za pretraživanje na Googleu (prije godinu dana taj je broj iznosio svega 694.455).
U svakom slučaju izgleda da Internet postaje neka vrsta svemira – stalno se širi poput balona i nikako da pukne (barem se nadamo da neće doći do toga), a tehnologije koje se vežu uz njega su u stalnom napredku.
Trenutno nema komentara.